En ole koskaan ollut näin flunssainen kuin tänä syksynä, miten mahdollista?
Nyt kun kaikkien oireiden pitäisi heti poistua kotiin sairastamaan, en tajua mistä ihmeestä näitä flunssa vaan tulee. Normaalisti sairastan kerran vuodessa jonkun flunssan, nyt tänä syksynä jo kolmas menossa. Ja samaan aikaan muukin perhe on sairastunut eli ei voi olla stressiä tms. Ihmiset eivät siis jää kotiin pienten oireiden takia tai käy koronatesteissä. Ärsyttävää.
Kommentit (3)
Onko kurkkukipua?
Voisiko johtua kasvomaskeista? Pidättekö samaa maskia ilman vähintäänkin pesua?
Itse olen ollut viimeeksi sairaana yli vuosi sitten. Lapset ovat olleet kahteen otteeseen flunssassa syksyn aikana, itselläni ei ole ollut pienintäkään oiretta. Etätöissä olen, kaupoissa käyn maalin kanssa, normaali käsihygienia ja etäisyydet käytössä. C - ja D -vitamiinia käytän 500 Mg ja 100 mikrogrammaa päivässä. Uskon että D-vitamiiniannoksella on iso merkitys kun ennen olen syönyt vain 50 ug
Meillä ei oikeasti koskaan sairasteta elo-syyskuussa ja tänä syksynä vedettiin kierros kaks kertaa ympäri. Viimeinen kun oli sairastanut alkoi ekalla jo joku uusi köhä.
En keksi tälle muuta selitystä kuin kevään ja kesän vähät perheen ulkopuoliset ihmiskontaktit, se jatkuva perusteellinen käsien kuuraus ja uinumaan painunut vastuskyky, kun elimistöön ei päässyt mitään ylimääräistä.
Sitten alkoi koulut ja nuha. Nyt ollaan taas oltu reilu pari kuukautta ilman sairasteluja, kun normaalisti tässä marras-joulukuun vaihteessa ja joulukuun alussa vedetään kierros flunssaa ja vatsatautia.