Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toivon lapseni aloittavan koulun vuotta aiemmin, testit elokuun lopussa!

Vierailija
07.05.2014 |

Siis asia on päiväkodissa otettu puheeksi huhtikuussa, siis riittävän ajoissa, jotta lapsi pääsisi myös eskarin aloittamaan syksyn alussa ( siis 5 v 8 kk: iässä).

 

tänään sain vastauksen, että koulupsykologi tapaa lapsen elokuun lopussa. HäH? Silloinhan eskari on jo alkanut, ja hän joutuu aloittamaan sen muuta ryhmää myöhemmin. Mikäs järki siinä on? Eikö nyt kuitenkin ois järkevämpää olla mukana se koko vuosi!

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi olisi päätä pidempi?

Vierailija
2/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsesi ei kyllä pääse eskariin vuotta aikaisemmin, vaikka koulun aloittaisikin. Esiopetushan on ilmaista ja siihen lapsellasi ei vielä ole oikeutta.

 

Jos esikouluryhmässä on tilaa voivat ehkä hänet siihen sijoittaa, mutta ellei ole pidennetyn oppivelvollisuuden piirissä niin oikea esikouluaika jää häneltä väliin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsesi ei pääse esikouluun. jos aloittaa koulun vuotta aikaisemmin niin esikouluvuosi jää välistä. Paitsi niillä, joilla on pidennetty oppivelvollisuus.

Vierailija
4/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis mitä ihmettä? Maksaako teillä kunta noi testit?! Kyllä sen pitäisi mennä niinkuin meidän kunnassa eli jos haluatte omasta tahdostanne aikaistaa koulun aloittamisen niin testit pitää maksaa omasta pussista yksityisesti ja sitten saatte keskenänne valita testiajan.

 

En minä ainakaan halua kuntalaisena maksaa teidän NicoPetterin testeistä kun te vanhemmat haluatte sen aikaisemmin kouluun!

Vierailija
5/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli viime vuonna eskarissa lapsi, jonka vanhemmat halusivat vuotta aiemmin kouluun. Hän sai kyllä paikan eskarista ja kulki ihan muun ryhmän mukana eli sai esiopetusvuoden mutta sillä erolla, että eskari-ikäisille esiopetus on tosiaan ilmaista ja hänen vanhempansa joutuivat maksamaan eskariajasta hoitomaksun.

Kannattaa tosiaan harkita tarkasti haluaako lapsen tosiaan aloittavan koulun etuajassa, koulu voikin olla yllättävän raskasta vaikka vaikuttaisikin olevan ikäistään etevämpiä. Jos laittaa lapsen eskariin vuoden etuajassa, on aina olemassa se mahdollisuus että lasta iso todetakaab koulukypsäksi ja hän käykin eskariin turhaan kaksi kertaa...

Vierailija
6/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja syyt ovat moninaiset. Sekä taidoiltaan että sosiaalisesti, myös fyysisesti valmis. Alkuvuoden lapsi, sisarussarjan neljäs. 

 

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna lapsen olla lapsi. Joutuu muuten koko kouluikänsä kärsimään kun on luokkansa nuorin.

Vierailija
8/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai kärsimään koko kouluaikansa muiden lapsellisuudesta ja siitä että on fyysisesti muita paljon edellä ja päätä pidempi... Ei kiva sekään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No monesti ali-ikäisenä koulun aloittavat ei edes käy eskaria vaan suoraan päiväkodista menevät kouluun. Eskareihin ilmoittautuminen on helmi-maaliskuussa, joten jos huhtikuussa ole ottanut asian puheeksi niin se ei ole kovin ajoissa. Lapsen on mahdollista päästä eskariin kesken vuodenkin, jos näin päätätte. Muista, että kunnalla ei ole kuitenkaan mitään velvollisuutta järjestää lapselle eskari/koulupaikkaa jos ne tulevat täyteen muutenkin. Ei, vaikka psykologi sitä suosittelisikin. Ainahan voi käyttää lapsesi myös yksityisellä psykologilla ja maksaa testit itse. Monessa kunnassa ali-ikäisen testausta ei edes tehdä kunnallisesti, hieno juttu jos teidän kunta sen tarjoaa.

Vierailija
10/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Komppaan nro viittä: myöhässä olet, koska kouluihin ja eskareihin ilmoittautumiset ovat jo olleet ohi kun otit asian puheeksi. Ennen joulua tällaiset asiat pitää jo laittaa vireille, samoihin aikoihin kun koulunaloituksen siirrot vuodella eteenpäin, erityiskouluun menon harkinta jne. Koulupsykologille on taatusti jonoa eikä sinun asiasi ole kiireellisimmästä päästä, valitettavasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis milloin lapsesi täyttää kuusi vuotta?

Vierailija
12/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ihmettä haittaa, jos joutuu aloittamaan eskarin viikon pari myöhemmin? Eikö lapsesi ole riittävän fiksu siihen?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.05.2014 klo 16:06"]Tai kärsimään koko kouluaikansa muiden lapsellisuudesta ja siitä että on fyysisesti muita paljon edellä ja päätä pidempi... Ei kiva sekään.

[/quote]

Ei saman vuoden aikana syntyneiden ero kehityksessä ole suuri. Eikä se mene noin, että alkuvuoden lapset ovat pidempiä ja fyysisesti paljon edellä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kolme