Mistä keskiajan musta surma todennäköisimmin johtui ja mitkä olivat välittömimmät ja suurimmat yhteiskunnalliset
Kommentit (12)
Yersinia pestis, laivarottien kirpuissa elävä bakteeri.
Keuhkorutto, levisi pisaratartunnalla. Tappavampi kuin paiserutto. Idästähän sekin tuli. Sai aikaan sen, että työvoiman hinta nousi, koska keskiajan yhteiskunta ei tuntenut koneita ja työvoimaa kuoli miljoonia. Se ei tarkoittanut sitä, että työntekijöiden asema olisi parantunut vaan talonpojat sidottiin maaorjuuteen ja palveluksesta poisjättäytyminen laitettiin rikolliseksi. Rutto sai aikaan myös massiivisia juu talaisvainoja. Ko. kansanryhmä peseytyy rituaalien mukaan normirahvasta enemmän ja säilyi siten paremmassa terveydessä, tämä tulkittiin paholaisen teoiksi ja kansanryhmää mur hattiin urakalla monissa osin Eurooppaa.
Mustarotan mukana kulkeva bakteeri. Epidemia johtui siitä, ettei sitä ymmärretty. Se oli jumalan lähettämä vitsaus jota vastaan oli turha taistella, eikä menetelmiäkään ollut tiedossa. Ankara rukoilu ei auttanut taudin nujertamisessa.
Välitön vaikutus oli väkiluvun pieneneminen.
Huono hygieniä, likainen juomavesi, kylmät asunnot, ahtaasti asuminen, kehno ravitsemus, raskas ja kuormittava ruumillinen työ.
Huono jätehuolto, teurasjätteet jossain baanalla. Kärpäset, hyttyset, sadevedet, hulevedet...
Asuttiin karjan kanssa melkein samoissa tiloissa.
Johtui todennäköisimmin siitä, että ihmiset eivät totelleet maski- ja kokoontumissuosituksia.
Teetkö jotain koulutehtävää aiheesta?
Mongolien maailmanvalta 1200-luvulla avasi uusia liikenneyhteyksiä Euraasian alueella, jolloin Etelä-Kiinasta lähtöisin ollut paiserutto ylitti aiemmin valinneita epidemologisia rajoja valloitusten ja kauppareittien kautta. Mustan surman aiheutti siis paiserutto, joka leviää mustarotan kirppujen puremista.
Yleensäkin kulkutautien historiassa on usein kyse uusien kulkureittien synnystä, ja ne aiheuttavat erityistä tuhoa niiden kansojen joukossa, joilla ei ole aiempaa immuniteetti uusille taudeilla. Sen vuoksi tuhkarokko ja isorokko olivat tuhoisia tauteja Amerikan alkuperäiskansoille eikä Etelä-Amerikassa ollut alunperin malariaa ja keltakuumetta ennen Afrikasta alkanutta orjakauppaa.
Kissat oli tapettu noitavainoissa, ja rotat lisääntyivät ja levittivät tautia.
Yersinia pestis elää kirpuissa ja maanisäkkäissä.
Kaupankäynti kuljetti taudin Aasiasta Eurooppaan, 1300-luvun epidemia ei todennäköisesti kuitenkaan ollut ensimmäinen kierros täälläkään, eikä viimeinen.
Taloudellista nousukauttahan tosta on kerrottu seuranneen: selviäjät saivat perintöjä ja piti uudisrakentaa.
Epidemia kuitenkin myös hävitti täysin monia suuria asutuskeskuksia.
Yksi vaikutus muuten oli eurooppalaisten kissojen joukkotuho, kun epäiltiin noituuden ja taudin yhteyttä ja kissat yhdistettiin noitiin. Tämä tietysti kiihdytti taudin kulkua, ja pitkällä aikavälillä myös aiheutti sen että eurooppalaiset kissat ovat epäsosiaalisia sohvanallapiilottelijoita: ihmisystävälliset kissat tapettiin pois kun ne oli helpompi saada kiinni.
Ihmiset vihaa nykyäänkin kissoja ja eivät tajua, että ne pitävät myyrät ja hiiret pois
Ap ei sitten viitsinyt edes googlata? Hyi häpeä!
Se oli paiserutto.