Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

rv 26 ja rinnat vuotaa

Vierailija
02.05.2014 |

Minulla alkoi rinnoista tihkumaan satunnaisesti yksittäisiä tippoja jo viikkoja sitten, mutta nyt rinnat vuotavat jo kunnolla. Neuvolassa todettiin että "melko aikaisin on sulla alkanut rinnat vuotamaan".

Pitäisikö siis alkaa käyttämään imetysliivejä, kun liivit tuntuvat epämiellyttäviltä kokoajan märkinä?

Ja sellainenkin kysymys, että mistä saa kertakäyttöisiä liivinsuojuksia?

Lisäksi jos jollakin olisi helpottavia neuvoja tähän kamalaan rintojen jomotukseen, niin kiitos..

T. Kokematon esikoistaan odottava

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
02.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä tyhmä nuori nainen, joka lukee tätä silmät pyöreinä, kun vasta sai tietää, että rinnat vuotaa kun saa lapsen. Luulin, että sieltä tulee jotain vain silloin kun on lapsi tissillä... Nyt on typerä olo. No ainakaan ei tule yllätyksiä sitten joku päivä kun tulee raskaaksi ja rintaliivit kastuu.

Vierailija
2/7 |
02.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla menossa rv 20 ja satunnaista tihkumista ollut jo hetken aikaa... Saas nähdä alkaako minullakin jossain vaiheessa vuotaa oikein kunnolla. Mitään vinkkejä mulla ei ole sulle antaa :p

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
02.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh :D

Tsemppiä meille tietämättömille :)

-ap

Vierailija
4/7 |
02.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupoissa kai niitä liivinsuojuksia myydään :O Samassa hyllyssä kuin vauvanhoitotarvikkeita muutenkin, talkkeja ja pesuaineita. Jos imetysliivit tuntuvat tukevilta ja hyviltä niin siitä vaan. On muuten ärsyttävää tuo puseroiden kastuminen, sama ongelma ollut itsellänikin joka raskauden kohdalla. En ollut mitenkään riemuissani märistä lähteistä enkä sen puolin imettämisestäkään, kun aina toinen rinta valui ja lirisi, kun toista imetti. Ei puhettakaan, että tuosta vaan rennosti lopsautti tissin vauvan suuhun vaikka ruokakaupan penkillä. Aina piti olla maidonkerääjää tai harsorättiä apuna.

 

Puserot haisivat aina märältä tiskirätiltä, oli tahmeaa, kylmää, märkää ja ärsyttävää :D

 

Kipeisiin rintoihin auttaa vaikka lämmitettävä kauratyyny. Kaalinlehdet.

Vierailija
5/7 |
02.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinaisesti tuo ei ole vielä maitoa. Rintasi alkaa myös muokkautumaan raskaudesta ja tuo nesteen valuminen ei kerro että ne silti alkaa heti tuottamaan maitoa eikä päinvastainen tilanne meinaa ettei maitoa tulisi jos rinnoista ei eritteitä valuisi.

 

Varsinainen maito alkaa sitten kun lapsi rintojasi imee, mutta hormoonituotantosi alkaa tosiaan olla raskaana olevalle tavallinen, sinun keho muuntautuu.

 

Tottakai on hyvä huolehtia hygieniastaan ja ostaa rintoihin lappuja jos tahtoo ja kokee ne tarpeellisiksi. Itse en niitä käyttänyt jokaisen lapsen imetyksen kohdalla ja välillä taas koin kestolaput mielyttävinä kun ne saattoi vaan heittää pesuun päivän päätteeksi ja kuivui nopeasti. Jos maitoa vuotaa paljon niin rahaakin menee paljon lappuihin..

 

Mutta onnea raskauteen! En minäkään tuota tiennyt esikoista odotellessa.

Vieläkin muistan sen tunteen kun lähdettiin lapsen kanssa kotiin -siis saanko mä oikeasti tän mukaani?

Vierailija
6/7 |
02.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista!

Ei kai se auta kun lähteä etsimään ja kokeilemaan :)

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
02.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä on yksi malli, jota saa ainakin apteekista. MUtta tosiaan niitä myyvät ihan marketitkin. T: 5lasta ja paidat aina märkinä, yäh..

 

http://www.yliopistonapteekki.fi/fi/apteekkipalvelut/tuotteet/pages/product.aspx?catalog=yasalescatalog&productid=9909851%28yabasecatalog%29

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi yhdeksän