Sektion jälkeinen turvotus
Onko sinulle tehty sektio?
Kauanko turvotus alaraajoissa kesti?
Ei mahdu kohta kengät enää jalkaan ja hanurikin näyttää kunnon ghettobootyltä.
Sektiosta puolitoista viikkoa.
Kommentit (13)
Ei minulle mitään turvotusta tullut. Päinvastoin, sektion jälkeen kaikki raskausturvotukset lähtivät vauhdilla.
Minullakaan ei ollut mitään turvotusta.
Ei mullakaan ole turvotusta, paitsi maha ei ole vielä palautunut kokonaan(ilmaa jne.) ja sektiosta vähän reilu puolitoista viikkoa.
Ei ollut turvotusta kuten ei koko raskausaikana. Ikääkin oli. Liikuin paljon joka päivä kävellen ja kesällä polkupyöräillen.
Ei kuulosta normaalilta tuo turvotus.. Minulla ei ole ollut mitään turvotuksia sektioiden (3kpl) jälkeen.
Ai, kätilöt kyllä sanoivat että turvotus on normaalia mutta kesto voi vaihdella..
Ihan perus terve ja liikunnallinen itse, nyt tosin kävelykin on niin tuskallista ettei tee pitkiä matkoja mieli kävellä.
Raskausaikana ei ollut turvotusta.
AP
Minullekin tehty sektio kolmesti - ja ap:n tila ei kuulosta normaalilta. Vatsassa on tosiaan ollut ilmaa parin vuorokauden ajan, mutta muuten loppuraskauden turvotuskin on ollut heti poissa. Onko turvotusta kaikkialla vai jaloissa? Kuulostaa tosiaan kummalta.
Noin vyötäröstä alaspäin tuo turvotus. Juon todella runsaasti ja vatsakin toimii normaalisti, turvotus vaan on ja pysyy.
AP
Mulla hätäsektion jälkeen oli turvotusta, varmaan kesti melkein kuukauden. Ihan normaalia kuulemma, nykyään taas olen ihan oma itseni. Eikä mullakaan raskausaikana mitään turvotuksia ollut, sön terveellisesti, liikuin paljon jne.
Kyllä mun vatsa oli turvoksissa, mutta jalat ei. Kuulostaa hiukan oudolta.
Suuret alavatsan alueen leikkaukset voi pistää imunestekierron sekaisin ja aiheuttaa turvotusta. Mulla oli sektion jälkeen säärten ja jalkaterien turvotusta. Jalkapohjatkin oli kuin vesi-ilmapallot... Lähti muistaakseni reilussa viikossa tukisukkia käyttämällä ja sitten viimeistään, kun pääsi vähän enemmän kävelemään. Liikkuessa lihakset pumppaa nesteitä liikkeelle.
Onko kukaan saanut jostain lääkkeestä, ruoasta, liikunnasta tai asiasta apua sektion jälkeiseen jalkojen turvotukseen? Kun sen jälkeen yleensä imettää niin lääkkeitä ehkä voi käyttää rajoitetummin, jos vaikuttavat lapseen.
Näitä jo kokeiltu ilman apua: kofeiini, lääketieteelliset tukisukat ja kylmä vesi. Sairaalassa sain kerran nesteenpoistolääkettä.
Mulla on ollut molempien sektioiden (kaksi siis) jälkeen jalat (jalkaterät,sääret) kuin puupökkelöt. Mitkään kengät ei mahtunut ja kävelykin oli hankalaa. En muista tarkalleen enää, kauanko olisi kestänyt, ehkä 2-3 vkoa?