Mitä pitäisi maksaa kimppakyydistä?
Sovittiin, että lähdetän kaverin autolla n. 500 km matkalle yhdessä. Mikä olisi kohtuullinen summa maksaa hänelle ko. reissun autokuluista?
Kommentit (16)
Puolet polttoaineesta sanon minäkin ja jos haluat, voit lisäksi tarjota kaverille kahvit, jos tuntuu siltä, että sinun osuutesi pitäisi olla enemmän. Vähempää kuin puolet polttoaineesta ei kuitenkaan.
[quote author="Vierailija" time="21.04.2014 klo 18:47"]
No paljon se voisi olla?
[/quote]kysyt paljonko menee bensaan rahaa. Autot kuluttavat eri tavalla, ei me täällä osata sanoa.
No mutta antakaa jotain vinkkiä, en haluaisi maksaa liikaa, mutten liian vähääkään.
Riippuu autosta. Jos tulisit minun autollani, pieni bensapösö, yhteensä 500 km matkalla menisi 45-50 euroa. 5,6 l/100 km ja hinta vaihtelee 1,60-1,63/euroa litra, tai oli ainakin kun äsken ajelin 400 km. Eli puolet tuosta n. 25 euroa. Siis jos matka yhteensä 500 km, vai yhteen suuntaan?
9 lisää, jos isompi ja tehokkaampi auto, sitten menee enemmän. Diesel kuluttaa vähemmän kuin bensa-auto, jos samankokoinen ja diesel on halvempaa.
500 km vois kulua vähän reilu tankillinen bensaa. Tankillinen (n. 50 l) maksaa ehkä n. 80 euroa. Mutta kaverilta kannattaa kysyä, mitä bensat maksaa hänen auton kulutuksen mukaan. Mutta tossa nyt vähän jotain osviittaa.
Isompi auto voi viedä bensaa jopa 10 litraa sadalla kilometrillä. Yleisesti ottaen uudet autot on energiatehokkaampia kuin vanhat.
Keskiverto bensa auto kuluttaa maantienopeuksilla 6-7 litraa bensiiniä. Dieselauto menee hieman pienemmällä. Bensalitra maksaa noin 1,65e joten laske siitä osuutesi. Jos 30-40e pistät niin se ainakin riittää, eikä kuski jää tappiolle.
Osuutesi polttoainekuluista, meidän dieselmaasturin kulutus on 6 L/100km x 5 = 30 litraa tuolla matkalla (500km yhteen suuntaan). 30 litraa dieseliä maksaa 45 euroa joten reilu puolet eli 25 euroa kun maksaisit, niin olisin ihan tyytyväinen.
Mun kaveripiirissä hommat hoituu näin: Paljonko sä haluut bensarahaa? Ai et mitään? (jos olisi kuitenkin ollut menossa sinne ja katsoin matkaseuran positiiviseksi asiaksi) - tässäkin tapauksessa lupaan maksaa seuraavat drinksut /viinipullon kun mennään baariin - ja myös teen niin.
Puolet polttoaineesta.