vuokra-asunto Helsingistä ilman työpaikkaa
Mietiskelin että kuinkakohan vaikeaa on löytää Helsingistä yksiö vuokralle tällähetkellä?
Olen muuttamassa ulkomailta takaisin Suomeen eikä mulla ole työpaikkaa Helsingissä vielä tiedossa. Säästöjä löytyy kyllä hyvin, jos vuokranantaja haluaa ison takuusumman vakuudeksi kun mulla ei mitään palkkatietoja tosiaan ole heille näyttää. Vai toimitaanko Suomessa edes noin?
Miten te olette saaneet asunnon vuokrattua ilman vakituista työpaikkaa?
Kommentit (15)
[quote author="Vierailija" time="01.03.2015 klo 00:29"][quote author="Vierailija" time="19.04.2014 klo 23:27"]
Pyydä joku takaamaan vuokrasi niin voit saada asunnon vaikka Vuokraturvan kautta. Näin esim. opiskelijat menettelevät - vanhemmat takaavat kun ei ole vielä ansioita
[/quote]
[/quote]
Miksi nostettu ikivanha viesti??
Tuus ny ihmeessä paljastamaan tuliks kämppää???
[quote author="Vierailija" time="01.03.2015 klo 01:43"]
Tuus ny ihmeessä paljastamaan tuliks kämppää???
[/quote]
Saako yleensä muuttaa minne haluaa, jos ei ole tuloja? Eikä siis työtä tai opiskelupaikkaa. Pitääkö Helsingin ottaa kaikki sinne pyrkivät vastaan?
Onko kukaan muuten saanut vuokrattua asuntoa jo ennen muuttoa Helsinkiin? Pitempiaikaista asuntoa on kyllä kai vaikea ulkomailta käsin vuokrata mutta esim Airbnb sivustolla jotkut vuokraa asuntoaan kuukaudeksi ihan ok hintaan, joka olisi kai ihan hyvä näin alkuun.
AP
En ole ikinä kuullut vuokranantajasta jota kiinnostaisi vuokralaisen työssäkäynti. Mutta ehkä yksityisissä voi olla sellaisiakin. Yksiöistä on huutava pula.
Ok kiitos, mä oon ymmärtänyt että pitäisi mielellään olla vakituinen työpaikka? Täällä missä asun on pakko olla palkkakuitit ja tiliotteet suunnilleen mukana..
AP
Kyllä ainakin yksityiset ymmärtääkseni ovat hyvinkin kiinnostuneita onko vuokralaisella tuloja mistä maksaa. Julkinen puoli voi toimia eri tavalla, mutta sieltä voi olla vaikeampi saada asuntoa.
Ei täällä ole pahemmin tapana lupailla muita takuita kuin ne mitä pyydetään, mutta sun tapauksessa selitys työpaikan puuttumiselle on järkevä ja jos pystyt esittämään muuten olevasi luotettava vuokralainen, voisi olla järkevää tarjota vuokranantajalle normaalia reippaasti isompaa vuokratakuuta (tai isoa vuokraennakkoa). Poistaa riskiä vuokranantajalta, kun ei ole enää hänen murheensa, jos et saakaan tuloja pidempään aikaan. Tuossa tilanteessa sen tarjoaminen on ymmärrettävää vaikkei olekaan tyypillistä.
Itseäkin kiinnostaisi tämä. Määräaikainen vuokrasopimus loppuu samaan aikaan kun jään työttömäksi, ja haluaisin silti jäädä Helsinkiin, vuokrata uuden asunnon ja etsiä uutta työtä. Pystyn ansiosidonnaisella maksamaan vuokran ihan hyvn, mutta saanko asuntoa?
Kyllä löytyy, mutta ei ennen kaikkea yksityisiltä, vaan VVO, SATO, S-Asunnot jne. jne. Eli sellaiset säätiöt ja firmat, joilla on mahdollisuus huomioida hakijan asunnon tarve ja elämäntilanne!
Pyydä joku takaamaan vuokrasi niin voit saada asunnon vaikka Vuokraturvan kautta. Näin esim. opiskelijat menettelevät - vanhemmat takaavat kun ei ole vielä ansioita
Nimenomaan mieluiten vakituinen työpaikka on oltava tai asuntoa ei saa. Luottotiedot kysytään, mutta niillä ei asuntoa saa.
Lumo asuntoja saa hyvin, mutta ne on kalliita. Itse sain aina vuokrattua aluksi Hoasilta asunnon. Hoas vuokrasi ennen kesäksi väliaikaisesti muillekin kuin opiskelijoille. En tiedä onko heillä vielä sellainen systeemi. Tästä on aikaa, kun vietin talvet ulkomailla ja kesät Suomessa. Silloin Hoas toimi hyvin. Yksityiseltä voi olla vaikeampi saada vuokrattua, jos ei pysty käymään näyttäytymässä asuntonäytössä. Silloin on myös itse suurempi mahdollisuus joutua huijatuksi.
Mistä te kaivatte näitä ikivanhoja kyselyitä? Tehkää uus ketju jos aihe kiinnostaa.
[quote author="Vierailija" time="19.04.2014 klo 23:27"]
Pyydä joku takaamaan vuokrasi niin voit saada asunnon vaikka Vuokraturvan kautta. Näin esim. opiskelijat menettelevät - vanhemmat takaavat kun ei ole vielä ansioita
[/quote]