Kuinka monta lasta olisi liian iso pala sinulle? Missä menisi raja?
Kuinka monta lasta kuvittelisit jaksavasi? Kuinka monta olisi jo liikaa?
Mulle kaksi lasta olisi jo liian iso pala, just ja just pystyn yhdenkin hoitamaan. ;-)
Tuli vaan tuosta ketjusta mieleen, missä äidillä oli 8 lasta ja lähti uuden miehen mukaan. Tais 8 lasta olla ihan liian iso pala...
Kommentit (46)
Mulla on 5. Jos tulisi kuudes, katkeaisin. Tein sterilisaation kun tajusin että olen jaksamisen äärirajoilla.
3-5 lasta olisi ideaali. Vaikea ajatella että koskaan olisi liikaa, no ehkä yli jalkapallojoukkueellinen olisi liikaa. Eli sanon että yli 12 lasta on liikaa.
Neljäs kuulostaisi tällä hetkellä jo liialta. Kahdesta haaveilen.
Meille piti tulla vaan kolme mutta sitten tuli vauvakuume joka vain paheni. Saatiin yks ylimääräinen kun mies suostui rakentamaan lisähuoneen vintille. Jaksaisin kyllä hyvin vielä vaikka viisi lisää mut ei meille mahdu enää tähän taloon. Ei voida muuttaa isompaan kun on navetta, talli, kanala yms.
Meillä on kolme. Sekin on joskus aika rankkaa. Sanoisin, että viittä en jaksaisi. En kestäisi, kun kaikkia ei voisi huomioida niin hyvin.
Mulla ihan sama juttu. Yksi lapsi on. Kun välillä on joku hoidossa, odotan vain että olisi taas normaali tilanne ja vain se oma lapsi.
Kaksi lasta on tuplasti hoidettavaa. Tuplana kaikki rutiinit joka päivä. Yhden lapsen kanssa on rauhallista, en jaksa hälinää ja meteliä montaa päivää, olen rauhaa rakastava ihminen ja pidän siitä että koti on järjestyksessä ja tunnelma seesteinen. Lapsi myös viihtyy erittäin hyvin yksin ja on koti-ihminen kuten meidän koko perhe.
Varmaan jossain tusinassa menisi raja. Lapset ovat ihania! Ja jos niitä olisi monta, äitiä tarvittaisiin vähemmän kuin kahden kanssa.
Veikkaisin, että 10-12, jos rahaa olisi ja erityislapsia olisi korkeintaan 1.
Yksi vielä menisi näin yh:nakin, totesin kun jouduin asiaa ehkäisyn petettyä miettimään. Menikin se raskaus kuitenkin kesken, varmaan ehkä parempi niin.
siis kolmas olisi ollut edellisellä
Tällä hetkellä talous kestäisi 2-3. Pää kestäisi 3-4.
Toinen olisi liikaa, uskon niin. En ole varna, mutta uskon ja siksi ei pysty enempää haluamaan.
Tää kolmas lapsi on liikaa. Kuvittelin jaksavani muttamutta... ehkä tästä juuri hengissä selviää jos on onni myötä.
Jos teen nykyistä työtäni, nämä kaksi nyt olemassaolevaa lasta on sopiva määrä. Kolme ehkä juuri ja juuri menisi, neljä olisi ehdottomasti liikaa.
Jos olisin vain kotiäitinä, niin varmaan neljä-viisi lasta menisi, riippuu niin paljon lasten ikäeroista ja luonteistakin. Ja erityisesti unenlahjoista.
Olisin halunnut 4, mutta en taida jaksaa enempää. Nyt siis 3. Ikääkin jo lähes 40. Lapsiluku täynnä.
Yhden EHKÄ. Tai kaksi isolla ikäerolla, mutta tässä iässä ei oikein enää ehdi. Pää hajoaa parissa tunnissa kun katsoo ulkopuolisenakin noita pikkulapsiperheitä joissa alle 4 vuoden ikäero.
Jos olisi rahaa runsaasti käytössä, raja menisi varmaan jossain viidessä lapsessa.