Lue keskustelun säännöt.
Miten ilmaisitte, että haluatte häälahjaksi rahaa?
17.04.2014 |
Mainitsitteko asiasta jo kutsussa, millaisella sanamuodolla? Vai saiko tiedon esim kaasolta ilmoittausumisen yhteydessä, vai ette kertoneet asiasta mitään ääneen, toivoitte vain.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Meillä oli kutsussa aika suorasanaisesti vaikka mielestäni asiallisesti, tarkkaa sanamuotoa en muista. En viitsi tehdä vieraiden elämästä vaikeampaa kuin onkaan piilottelemalla lahjatoivettamme kaasolta kysyttäväksi saati jonkun sievistelevän runon taakse.
Totesin, että jos siitä joku vetää herneet nenään, niin sittenhän niin käy. Todennäköisesti kävisi joskus myöhemmin kuitenkin, sillä minulla on tapana ilmaista muutenkin aika suoraan. Ei tapaa töksäytellä, mutta inhoan epämääräistä vihjailua ja kaartelua, jos jotain haluaa sanoa, joten joku kiertelevä vihjaus olisi ollut kaikkea muuta kuin meidän näköisemme, joten olisi tuntunut omituiselta alkaa harrastamaan sellaista hääkutsun kohdalla, kun emme tee niin muutenkaan.