Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Armoton anoppi.. + muu suku

Vierailija
15.04.2014 |

Seurustelen unelmieni miehen kanssa, meillä on kiva talo ja ihana pieni perhe ja hyvät työpaikat. Täydellistä? Ei

Mieheni äiti. Mieheni sisko. Mieheni täti.

Olen paha-ihminen jonka takia mieheni siskon (vaikka pirjo) itsetunto on alhaalla. Hänellä kun ei ole työpaikkaa missä viihtyisi, suhde on vähän hatara ja lapsikin enemmän tai vähemmän rasittava. Sairaudet ja ylipaino vaivaavat ja minä olen tässäkin asiassa pahis koska olen urheilua harrastava ja fyysisesti hyvässä kunnossa. Anoppini mielestä tämä on itsestäänselvyys jonka eteen en joudu tekemään mitään. Pirjo parka taas yrittää liikkua kerran viikossa mutta kun eivät ne kilot karise.

Pirjolla on kani. Meidän poika on allerginen kaneille. (iho-oireet ja silmien kutina / turpoaminen). Mutta paha minä olen keksinyt koko allergian jotta voisin kieltää Pirjoa olemasta tekemisissä meidän kanssamme (? En oikein ymmärrä miksi haluaisin näin..).

Lapselle ei ole tehty prick testiä koska lääkäri sanoi että meillä ei ole omia lemmikkejä eikä kanin kanssa samassa tilassa oleminen ole välttämätöntä. Ja eihän se kyllä olekaan.. Prick testiä lääkäri suositteli kun lapsi on ainakin reilu vuoden vanha, mielellään vanhempi. Tämä päätös oli meille ok, mutta anoppi kävi minut kunnolla haukkumassa. Olen oikea hirviö ja taas on Pirjolla paha mieli.

Pirjo on ihminen jolle isi ja äiti ostavat kaiken. Ja mieheltä kiskotaan lisää rahaa. Pirjo ei ole koskaan viihtynyt missään työpaikassa tai sen paremmin koulussa. Nyt on työpaikka mutta luojan kiitos saa lapsen varjolla olla kotona, sitä ennen oli jatkuvasti sairaslomalla (olematta kipeä).

Meidän perheemme ei merkitse tälle anopille mitään. Lapsemme nyt vaan ovat lapsia - Pirjon lapsi on se "lemppari" joka on niin täydellinen ja ihana. Sille on mukava ostaa tuliaisia ja mukava ottaa hoitoon. Tosin Pirjo on aika ylisuojeleva tapaus, lapsi on 2v mutta ei saa ulkoilla tai leikkiä muiden lasten kanssa. No, se vierastaakin jo kaikkia mutta varovaisuus on hyväksi. Kuuluma.

Minä olen Anoppini mielestä turhanpäiväinen äiti koska palasin osa-aikaisesti töihin ja nuorimmainen lapsi on 9kk. Lapseni ei ole allerginen kanille. Minä haluan jatkuvasti aiheuttaa pirjolle pahaa mieltä käymällä töissä tai lenkillä. Olen aiheuttanut pirjolle itsetunto-ongelmia.. Niin.

Näihin syytöksiin törmään aina. Aina enemmän ne tuntuvat ja satuttavat. Omat vanhempani ja sukuni asuvat n.400km päässä.. Täällä on vähän jo yksinäistä olla :( olen tehnyt kovasti töitä työpaikan ja vartaloni eteen.. Lapseni saa iho-oireita ja silmien kutinaa ja turpoamista kanista. En ole koskaan haukkunut pirjoa vaan yrittänyt auttaa häntä asioissa. Silti olen ja tulen ilmeisesti aina olemaan se paha ihminen.

Kommentit (49)

Vierailija
1/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä täti on taas henkilö (anopin veljen vaimo eli kummitäti) joka sitten kertoo nämä asiat muulle suvulle. Esim: Jouduin tekemään yhden pitkän työvuoron ja mies oli iltavuorossa. Lapset olivat isomummolassa hoidossa (piti olla 10-16), no jouduin ylitöihin ja kun pääsin 19:30 hakemaan lapsia, oli tämä ihana täti sitten sattumalta kylässä ja siitähän se riemu repesi. Loppujen lopuksi juttu siirtyi sukulaisille näin: "eipä paljon se Mikon muija ajattele muita ihmisiä ja lapsiaan, TAAS oli ollut humputtelemassa ja haki lapset monta tuntia myöhässä. Eikä vastannut puhelimeen kun YRITIMME soittaa. Siellä juostiin alennusten perässä kaupungilla ja liekö juopotilla käynyt" - olin ilmoittanut että päivä venyy, oikeudessa ei pidetä puhelinta päällä, tulin heti istunnon jälkeen hakemaan lapset. Muu suku katsoo nykyään myös kieroon tätä juopottelevaa ja humputtelevaa äitiä ;) ja tämä on lievemmästä päästä.. On Pirjo sentään ilmoitellut minusta lastensuojeluun saadakseen potkut minulle nykyisestä työstä.

Mieheni on yhdessä suhteessa täysi ääliö - ei tosiaan puolusta (paitsi vakavissa mm: lastensuojelu asiassa). Tämä suku on todella kateellista sakkia. Isoisovanhemmat ovat ihania, käyn heidän luonaan usein salaa.. Kamalaa eikö?

Vierailija
2/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkään en ihan kauhean hyvin tule juttuun mun miehen sukulaisten kanssa (eivät ole mitään ääliöitä, mutta meillä ei vaan ole MITÄÄN yhteistä), niin siksi olen tekemisissä niin vähän kuin mahdollista ja olen onnellinen, että eivät ole minun sukulaisiani. Mies saa kyllä käydä tapaamassa niin paljon kuin lystää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 21:40"]

On Pirjo sentään ilmoitellut minusta lastensuojeluun saadakseen potkut minulle nykyisestä työstä.

[/quote]

 

Miksi ihmeessä olette tuollaisen hullun kanssa edes tekemisissä? Jos se tehtailee turhia ls-ilmoja, niin katkaiskaa välit mokomaan paskakasaan.

 

Vierailija
4/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arg

Vierailija
5/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis sinulla on kaksi miestä kierroksessa? Kirjoitit näin "Seurustelen unelmieni miehen kanssa, meillä on kiva talo ja ihana pieni perhe ja hyvät työpaikat."

 

Seurustelet yhden miehen kanssa ja toisaalla sinulla on perhe ja kamala anoppi? Miten tuo seurustelu nyt tähän liittyy, vai onko sen miehen äiti ja sisko ja tätä kamalia?

 

Ei nyt oikein ymmärrä muuta kuin että provo.

Vierailija
6/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos mun äiti,isä,tai joku sukulainen käyttäytyisi ei sivistyneesti tyttöystävääni tai vaimoani kohtaan niin kyllä mä olisin silloin siippani puolella. koska se on sillä hetkellä mun "perhe" ja jos sitä ei hyväksyttäisi niin sillon ei tarvitse olla tekemisissä

 

mies24

.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi seurustelet miehen kanssa, vaikka teillä on jo ainakin 2 lasta? Vai eikö ne lapset ole tämän miehen, jonka kanssa seurustelet?

 

Taidat olla joku wannabe satuhäämorsian.

Vierailija
8/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan kamalalta! Joudutko olemaan noiden hirvitysten kanssa tekemisissä koko ajan viikottain/päivittäin? Huh huh.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/49 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 22:45"]

Siis sinulla on kaksi miestä kierroksessa? Kirjoitit näin "Seurustelen unelmieni miehen kanssa, meillä on kiva talo ja ihana pieni perhe ja hyvät työpaikat."

 

Seurustelet yhden miehen kanssa ja toisaalla sinulla on perhe ja kamala anoppi? Miten tuo seurustelu nyt tähän liittyy, vai onko sen miehen äiti ja sisko ja tätä kamalia?

 

Ei nyt oikein ymmärrä muuta kuin että provo.

[/quote]

Oletko vähän yksinkertainen?

Vierailija
10/49 |
18.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenna tapaan anopin ja huomenna selvitän asiat.

Lastensuojeluun P teki minusta ilmoituksen kun lapsessani (4v) oli mustelmia. Pyysin heitä ottamaan yhteyttä päiväkotiin, josta kerrottiin että lapseni yleensä saa helposti mustelmia ja niitä tulee satunnaisesti runsaastikin - päiväkodissa.

Toisen ilmoituksen hän teki kun väitti että olen uhkaillut lastani (jälleen tämä 4v) sekä taas koskenut fyysisesti lapseen, satuttaen. Lisäksi olen kuuluma hautonut itsemurhaa.

Otin lapsen mukaan ja menin sos.toimistoon tapaamiseen. Siellä olikin enempi porukkaa, Pirjon harmiksi totesivat että olen tasapainoinen äiti, jolla on iloinen ja pirteä poika, joka ei pelkää äitiään ja jossa ei ole fyysisiä väkivallan merkkejä. Lisäksi lapsen sosiaalisuutta kehuttiin kovasti.

Näistä ilmoituksista puhuin mieheni kanssa, mutta hän on jotenkin kuin sumussa sen suhteen mitä hänen sisarensa tekee.. Ja äitinsä.

Anoppini mielestä tälläiset ilmoitukset ovat oikein.. Ovathan ne, jos ne olisivat totta ja niihin olisi aihetta.

Olen kauhulla lukenut mitä olen kirjoittanut, koska vasta nyt olen tajunnut kaiken mitä on tapahtunut ja mitä olen käynyt läpi.

Olisipa minulla vain vilkas mielikuvitus tai kyky liioitella asioita, valitettavasti näissä ei kumpaakaan ole :( Rakastan miestäni paljon ja olisin valmis hänen vuokseen nousemaan sukuani vastaan ja selvittämään heidän välejään hiertävät asiat (jos niitä olisi), mieheni ei kykene samaan. Se on totuus ja kyllä, se tekee kipeää..

Huomista odottaen!

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on myös huonot välit mieheni sukulaisiin.. Ainoa joka on hyväksynyt minut omana itsenäni mieheni puolisoksi on hänen mummonsa. Anoppi vertaa meidän perhettä aina hänen "niin täydelliseen" tyttäreensä jolla myös mies,talo,lapset,työ.. kyllä on korvia kuumottanut muutamaan otteeseen kun meidän alle 2v touhuaa jotai mitä ei sais, niin kohta kuuluu "ei Maikun* lapset sellaista tee", milloin mitäkin. Onneksi suku asuu kaukana!

minua neuvottiin katkaisemaan yhteys miehen sukuun kokonaan, mutta miten se onnistuu? Ei mitenkään. Minun on siedettävä niitä, mutta mieheni ei siedä edes pakon edessä yhtäkään sukulaistani (ymmärrän kyllä syyn).

Että minullakin joskus (kun se kamelinselkä katkeaa..) edessä samat keskustelut ah niin rakkaan anopin ja apen kanssa, mutta luulenpa että ei sillä ole mitään merkitystä, en kelvannut vuosikymmen sitten, enkä kelpaa edelleenkään.

Vierailija
12/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 09:52"]

Mikä ihme ihmisiä ajaa haukkumaan toista? Anoppini on kuitenkin aikuinen nainen, ihan kuten "pirjokin" mutta käytöstapoja ei vaan ole. Eikä heitä voi kyllä miellyttää millään :p helpompaa olisi saada lehmät lentämään!

 

Ap

[/quote]

Mikä pakkomielle sinulla on miellyttää heitä? Sinähän olet itsekin aikuinen, kasva siis aikuiseksi ja käyttäydy aikuisesti!

Ei se merkitse sitä, että hylkäisit hyvät tavat vaan sitä, että laadi itse oman kriteerisi hyvälle elämälle, laita asiat tärkeysjärjestykseen ja elä sen mukaan. Ja mikä tärkeintä, hyväksy itsesi ja myönnä se, että myöskin sinulla on oikeus olla itsekäs, kohtuuden rajoissa toki.

 

Tunnusta se tosiasia, että sinun paikkasi ei ole tuossa perheessä äläkä suotta hae hyväksyntää. Ehkä sinä itse olet se oman perheesi matriarkka, jota tulevat sukupolvet muistavat hyvällä, eivät edelliset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 22:45"]

Siis sinulla on kaksi miestä kierroksessa? Kirjoitit näin "Seurustelen unelmieni miehen kanssa, meillä on kiva talo ja ihana pieni perhe ja hyvät työpaikat."

 

Seurustelet yhden miehen kanssa ja toisaalla sinulla on perhe ja kamala anoppi? Miten tuo seurustelu nyt tähän liittyy, vai onko sen miehen äiti ja sisko ja tätä kamalia?

 

Ei nyt oikein ymmärrä muuta kuin että provo.

[/quote]

 

Minulle tuli heti sama mieleen kun puhuu seurustelusta mutta on yhteinen koti ja sitten on jo lapsetkin ja muutenkin kauhean sekava aloitus. Haukutaan mehen sukulaisia (syytä on), mutta samaan aikaan ap kadehtii lastensa puolesta Pirjon lapsen asemaa anoppinsa elämässä. Jos oikeasti noin kamala anoppi niin hyvänähän se pitäisi nähdä että omat lapset saavat olla rauhassa.

 

Vierailija
14/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt vittu kerää itsesi. Tee Pirjosta rikosilmoitus, kyllä saa muu suku nenilleen kun tajuaa millainen henkilö se on kun turhaan niitä tekee. Mene tapaamaan muuta sukua, kerro ammatistasi, kerro istunnoista, ja että kuulemma niiden aikana olet Pirjon mielestä ollut kännissä ja shoppailemassa yms. Eiköhän ne muut ala ymmärtää myös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

26 jatkaa:

 

Vai onko kyseessä uusperhe ja kenen ne lapset ovat?

Vierailija
16/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on veli, joka on minun suhteen täysin sokea ja suojelevainen. Voisin törttöillä miten vain ja hän olisi puolellani. Mutta en törttöile, vaan yritän saada rajaa sille, että olemme jo aikuisia joilla on omat elämät, vastuut ja velvollisuudet.

Meidän lapsuudenkoti oli epäterve ja sieltä tulee tämä veljen asenne, hän on joutunut huolehtimaan minulle ihan ruokaa suuhun, nukuttamaan jne.

Pisti vain miettimään, että millainen miehesi lapsuudenperhe ja sen ilmapiiri on ollut, jos hän ymmärtää"liikaa" siskoaan eikä osaa puolustaa sinua kunnolla. Ja mitä asenteita anoppisi kantaa itse mukanaan omasta suvustaan. Entä appi? Onkohän vain hiljaa?

Tsemppiä keskusteluun, rohkeutta!

Vierailija
17/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

se kummitätihän väitti AP:n olevan juomassa ja shoppailemassa, ei Pirjo eli tarinan sisko? Täti valehteli ja nuoriso, sisko teki ls-ilmoja, anoppi on kusjpiä.

Vierailija
18/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuoriso eli juorusi, autocorrect! :D

Vierailija
19/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tarkoitin kuitenkin aikaisemmassa viestissä että rikosilmo siitä joka jatkuvasti turhia lastensuojeluilmoituksia väsää. Sairasta perhe-elämää, tuollaista oli meilläkin, ei auta sanoa vastaan tuollaisillen, ja mies ei puolustanut koska ei tajunnut mitä rakkaus on (puolen pitämistä myös), sillä niin huono malli kotoota hänellä oli ettei osannut rakastaa pyyteettömästi. Kertoo kyllä suhteesta jos mies on vaisumpi osapuoli asiassa.

Vierailija
20/49 |
19.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun on saanut ihanan miehen kanssa perheen, talon ja hyvän työpaikan niin sokeasti on yrittänyt tulla hyväksytyksi anopin, lasteni mummon ja mieheni äidin silmissä. Ei minulla ole koskaan ollut mitään anoppiani tai muutakaan sukua vastaan. Kaikki on lähtenyt siitä kun Pirjo ei pääse elämässään mihinkään suuntaan, minun mollaamiseni nostaa ainakin mukavasti P:n itsetuntoa. Olen joskus tottakai sanonut pahasti (kerran tokaisin p:n olevan aikaansaamaton luuseri kun Otti lopputilin ja jäi miehen rahoilla kotiin). En minä kateellinen ole tyttärensä ja äitinsä väleistä mutta olisin toivonut että minua kohdeltaisiin vaikka huomaamattomasti mielummin, kuin jatkuvasti arvostellen ja haukkuen. Ymmärrän kyllä että monilla on mielessä miksi en lähde, miksi olen kynnysmatto. Minä toivon että tänään asiat saataisiin puhuttua auki, aikuisten kesken ja elämä ehkä helpottuisi. Mikäli näin ei ole eikä tule tapahtumaan, jäljelle jää lähteminen. Olen ainakin yrittänyt!

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kaksi