Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä on suurin syy, miksi et halua lisää lapsia? ov

Vierailija
13.04.2014 |

Ja monta lasta sinulla on jo ennestään?

Syitä olla haluamatta lisää lapsia voi olla moniakin, mutta nyt kiinnostaisi tietää, mikä on suurin syy tähän? Mitä sinä pelkäät, jos teille tulisi lisää lapsia nykyis(t)en lisäksi?

Mulla on yksi lapsi, kohta 6v. Mulla suurin syy, etten halua meille lisää lapsia on se, että en halua ottaa enempää vastuuta muista. Yhdessäkin lapsessa on ihan riittämiin vastuuta mulle, varsinkin kun kohta lähtee koulutielle taapertamaan. :`(

Jotenkin ajatus siitä, että olisin vastuussa useammasta lapsesta on musta jotenkin kauhistuttava. Toivottavasti osaan olla hyvä kasvattaja ja vanhempi edes tälle yhdelle naperolle. ♥

Kommentit (48)

Vierailija
1/48 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

1. En ole järjestelmällinen, en usko pystyväni järjestämään kolmen tai useamman lapsen asioita.

2. Raskaana olo on aivan hirveä olotila minulle. En koe sitä millään tavalla mukavaksi.( meinasi tästä syystä jäädä jo yhteen lapsi luku)

3. Raha, on kiva että pystyy kustantamaan lapsille harrastuksia ja muuta tasapuolisesti.

Yksi lapsi ja toinen syntyy lokakuussa

Vierailija
2/48 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen vela, koska minulla on vaikea menneisyys (kaikenlaista sekoilua huonoissa porukoissa, traumaattinen lapsuus yms) sekä mielenterveysongelmia. Pelkään liikaa, että nämä seikat vaikuttaisivat viattomaan lapseeni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole yhtään lasta, eikä tule sitä ensimmäistäkään, koska vanhemmuus ei kiinnosta yhtään. Voisi saman tien kysyä, miksi en vaikka pestaudu sirkukseen.

Vierailija
4/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi on, ehkä toinen tulee - joskus. Haluan omaa aikaa, tehdä uraa, bilettää vielä kun on nuori... Elämä on.

Vierailija
5/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi lasta on nyt. Ei jaksaisi sitä vauva-aikaa enää, joten enempää ei tule.

Vierailija
6/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi lasta, haluaisin kolmannen. Kolmatta ei tule koska

- aloitimme lapsenteon niin myöhään, että kohta tulee ikä vastaan

- olin lasten kanssa kotona viisi vuotta, enkä ole valmis olemaan uudelleen kotona

- olen uudelleen opiskelija, eikä tähän elämäntilanteeseen tehdä lasta

- kahden kanssa on tosi paljon työläämpää kuin kuvittelin

- parisuhde on ollut raskausaikana ja pikkulapsiaikana niin lujilla, että kolmas lapsi voisi merkitä sitä että ei vaan jaksettaisi ja lopulta olisin kolmen lapsen yh. Opiskeleva yh. Kahden villin ja kenties kolmannenkin villin pojan opiskeleva, vähävarainen kettuuntunut yh. Jotenkin tää skenaario pistää popsimaan tuplamäärän e-pillereitä. ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on yksi lapsi enkä enää kaipaa lisää lapsia, se vaihe elämässäni tuntuu menneen jo ohi. Lapseni on kohta jo aikuinen ja minäkin lähes mummoikäinen eikä minulla ole miestäkään enkä halua kasvattaa toista lasta yksin.

Vierailija
8/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En pelkää mitään, ja jaksaisin vaikka viidennenkin, mutta olen jo 42 ja mieheni on sterilisoitu. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on kaksi, joista nuorempi on vasta vauva. Ikäeroa on aika reilusti. Olen aina halunnut 3 lasta, mutta nyt tuntuu, että nämä saavat riittää. Syynä on se, että haluan antaa jokaiselle lapselleni paljon aikaa, huomiota ja läsnäoloa, ja kuopuksen syntymän jälkeen tuli jonkinasteisena järkytyksenä, miten paljon tällaista aikaa joutui karsimaan esikoiselta, joka oli siihen tottunut.

 

Parisuhde meillä voi hyvin, talous ok, ja jaksamme hyvin arkea, ja olemme jakaneet hoitovapaat puoliksi, mutta en ehkä pysty olemaan kolmelle lapselle sellainen äiti kuin haluan olla jajollainen mun on oltava etten kokisi musertavaa syyllisyyttä.

Vierailija
10/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi lasta ja enempää ei tule seuraavista syistä:

- Aineenvaihduntani hidastuu niin radikaalisti raskauden aikana, että se on hengenvaarallista. Toisen raskauden kohdalla söin rd-dietin mukaan, liikuin niin paljon kuin kivuilta vain voin ja paisuin silti kaksinkertaiseksi. Lääkäri sanoi että leikin hengelläni jos tässä vielä kolmannen tekisin.

- Kaksosraskausriski. Sieltä ei siis välttämättä tulisi kivasti sitä kolmatta, vaan voisi tulla kolmas ja neljäs, eikä minun hermoni kestäisi kaksosvauva-arkea.

- Luultavasti sieltä tulisi kolmas poika, ja minun henkiriepuni ei sitä kestäsi. Ei siksi, ettenkö pojistani pitäisi, vaan siksi että kaksi rämäpäätä tuottaa tarpeeksi huolta.

Vaikka se olisikin tyttö, olisi se luultavasti yhtä rämäpää kuin veljensä.

- Tila loppuisi talosta kesken, eikä mies suostuisi kuitenkaan muuttamaan isompaan.

- Raskaana oleminen on mielestäni yksi helvetin esiaste. Synnyttää voisin vaikka joka päivä, jos ei tarvitsisi sietää raskaana olemista.

 

Siinäpä noita. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raha, ja 5 lasta ennestään. Jos oltaisiin yhtä varakkaita kuin pariskunta Pitt-Jolie, niin mikäpä siinä. 

Vierailija
12/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="13.04.2014 klo 15:32"]

Meillä on 1 lapsi. Enempää lapsia ei tule, koska en ehdi enkä usko että jaksan. 1 on juuri ja juuri siinä rajoilla, meni kokeilun piikkiin. 

[/quote]

 

Justiinsa tämä. Mietin jo, että kävinkö ite kirjoittamassa. Nimenomaan tuo meni kokeilun piikkiin kuvastaa tuntojani :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska sairastuin esikoisen syntymän jälkeen psykoottiseen masennukseen, en enää toista lasta uskaltanut tehdä.

Vierailija
14/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei riitä, nyt lapsia on jo 11. Nuorin on 5kk ja pian alamme yrittää seuraavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksa. 

 

3kpl, vanhin 5. Sterilisaatio on nyt.

Vierailija
16/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin syy on raha.

Toinen on terveys ja kolmas ikä (38).

Vierailija
17/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 18:31"]

Suurin syy on raha.

Toinen on terveys ja kolmas ikä (38).

[/quote]

 

3 lasta.

 

Vierailija
18/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille ei tule enempää lapsia, koska ikää on jo paljon. Haluamme myös säilyttää mukavan elintason.

 

Hiukan muuten hymyilyttää. En ole yliluonnollisen vahva tai järjestelmällinen, mutta erittäin hyvin pystyn olemaan neljän lapsen äiti. Mummoni oli 12 lapsen äiti.

Vierailija
19/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kolme lasta. Haluaisin ehkä neljännenkin, mutta...

 

- Ikää on kohta 35 v., jolloin riski raskaus- ja synnytyskomplikaatioihin ja lapsen kromosomipoikkeavuuksiin kasvaa hurjasti. Kolme hyvin mennyttä raskautta ja synnytystä sekä tervettä lasta on jo, en uskalla ottaa riskiä, että neljännellä kerralla jokin menisikin vikaan. Jos olisin 5 vuotta nuorempi, tekisin vielä neljännen.

 

- Pitäisi vaihtaa auto ja asunto.

 

- En pääsisi varmaan ikinä vakituisiin töihin ja syrjäytyisin työelämästä. Minulla on ylempi korkeakoulututkinto, mutta tähän mennessä olen tehnyt vain pätkätöitä.

 

- Ja sitten vielä tällainen ehkä epäkorrektilta kuulostava syy: Kaikki lapseni ovat poikia. Jotenkin tunnen itseni "pojan äidiksi". En oikeastaan haluaisi tyttöä, joka neljäs lapsi luonnollisesti saattaisi olla... (anteeksi tyttöjen äidit! Muiden tyttölapsia vastaan minulla ei ole mitään.)

Vierailija
20/48 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi on ja olen onnellinen näin. En enää jaksaisi ikää 1-2, kun pitäisi juosta koko ajan perässä ja olla silmä kovana lapsen tekemisissä. Meillä ei ole mummoja hoitamassa lapsia, joten on aivan taivaallisen ihanaa, kun lapset ovat jo sen ikäisiä, että ovat kavereittensa kanssa ja minulle jää omaa aikaa.

 

Lapset tosin "tehty" lapsettomuushoitojen avulla, joten en enää siihenkään touhuun ryhtyisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän viisi