Teini myöhästyy joka päivä tunneilta. Ei siis koulusta (aina) vaan koulupäivän aikana. Mitä tässä voi tehdä?
Niin. Ysiluokkalainen poika on alkanut myöhästelemään tunneilta. Melkein joka tunnilla on myöhästymismerkintä ja joskus ne on jopa kymmenen minuuttia. Poika itse sanoo että on vain jonottanut vessaan, mutta en sitä usko. Varmaan murto-osa myöhästymisistä on tuosta syystä.. opettajat painostaa puhumaan, mutta vaikka kuinka puhun niin mitään ei tapahdu. Ei edes suostu kertomaan miksi myöhästelee. Eilenkin viideltä eri tunnilta kolme kertaa joista kahdesta yli 10 minuuttia..
Kommentit (295)
Mun pojalla oli samaa. Olivat alkaneet pelaamaan korttia rahasta välitunnilla.. kannattaa keskustella
Mitä se teini sitten sanoo syyksi? Muuta kuin tuon vessahomman. Meneekö vaikeaksi?
Puhelin takavarikkoon niin ei ole mitään ylimääräistä viivytystä tuntien välissä.
Teini tiukkaan puhutteluun. Sanot että nyt on jo syyyä oppia työelämäsääntöjä. Ethän sä voi töistäkään myöhästyä ainakaan joka päivä!
Vierailija kirjoitti:
Puhelin takavarikkoon niin ei ole mitään ylimääräistä viivytystä tuntien välissä.
Joo näin mäkin tekisin ainakin siihen asti että kertoo totuuden. Ja uhkaisin viedä lääkäriin jos kerta joka välitunnilla on vessahätä. Eiköhän alkais juttu selviämään
Mitä ne opettajat asialle on tehnyt? Niidenhän tuohon pitää puuttua. Eihän ap siellä välitunnilla ole hoputtamassa lasta tunnille
Huono tapa olla aina myöhässä. Sen nyt ymmärtää, että on myöhässä jos vaikka bussi on myöhässä huonon kelin vuoksi, mutta että keskellä päivää koulussa ollessa myöhästyy tunneilta.
Vierailija kirjoitti:
Mitä ne opettajat asialle on tehnyt? Niidenhän tuohon pitää puuttua. Eihän ap siellä välitunnilla ole hoputtamassa lasta tunnille
Ei olekaan, mutta poika on ap:n ja ap on lapsen kasvattamisesta päävastuussa eivät opet
Jos kiusataan, uskaltaa tulla piilosta vasta kun muut jo luokassa?
Sillä on varmasti joku tyttö (tai poika). Omalla tytöllä kävi samoin. Yksi tosi tiukka puhuttelu siihen tarvittiin että myöhästely loppui. Ovat kuitenkin edelleen yhdessä, nyt 24v
Saattaa käydä kaupassa tai tupakilla.
Vierailija kirjoitti:
Jos kiusataan, uskaltaa tulla piilosta vasta kun muut jo luokassa?
Tätäkään vaihtoehtoa en sulkisi pois..
Selvittäisin ensimmäisenä, onko kaveritkin aina samalla tavalla myöhässä. Vai poika yksin. Kenen seurassa liikkuu, ovatko samalta luokalta.
Joka ikinen myöhästyminen on käsiteltävä kotona. Jos asia ei etene, sano, että tulet sinne välitunnille itse paikalle varmistamaan, että lähtee ajoissa sisälle tunnille. Ja menet myös oikeasti katsomaan, mitä siellä tapahtuu.
Opettajien kanssa voi sopia, että joka aineeseen yhden numeron pudotus joulutodistukseen myöhästelyn takia.
Jospa kevät menisi paremmin.
Uhkailu, lahjonta ja kiristys.
Esim. Jos ei homma parane niin otat kännykän, tietokoneen, nettiyhteyden tai pelikoneen pois. Tähän se, mikä eniten kirpaisee. Huom. Asia täytyy ottaa myös pois jos on tarve.
Jos ei tule kuukauteen / viikkoon tms yhtään myöhästymismerkintää saa toivomansa asian x.
Muutenhan teinien kanssa saa vänkyttää maailmantapoiin asti.
Älypuhelin pois ja rahahanat kiinni, kunnes suostuu kertomaan, mistä on kysymys ja korjaa tapansa.
Joku syyhän tuohon on - eikä se ole pissahätä.
Jos ei puhe auta niin sitten on kurituksen paikka. Tuntuvan sellaisen.
Onko jatkunut kauankin? Joku säätö jota pitää tavata kesken päivän?