Neuroottisuuden ja ekstraversion yhteys vaihdevuosi-ikäisten naisten terveyteen
https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/72840
Neuroottisuuden ja ekstraversion persoonallisuuden piirteet liittyivät sekä itsearvioituun terveyteen että sairausiin. Neuroottisuus korreloi heikomman, kun taas ekstraversio paremman terveyden kanssa. Persoonallisuuden piirteiden yhteydet mielenterveyden ongelmiin olivat päinvastaiset. Jatkossa olisi tärkeää tarkastella persoonallisuuden piirteiden ja terveyden ja sairauksien välisten yhteyksien kausaliteettia. On mahdollista, että persoonallisuuden piirteet altistavat esim. elintapojen kautta terveysongelmille, mutta toisaalta vakava sairastuminen, kuten kasvaimet, voivat muuttaa ihmisen persoonallisuutta.
Kommentit (4)
En lukenut tuota tutkimusta, mutta näyttö ko. tutkimustulokselle on vahvaa jo ennestään. Koettu terveydentila on täysin eri asia kuin todellinen terveydentila. Olen itsekin osallistunut tuollaiseen tutkimukseen ja lukenut johtopäätökset. Olen yksi niistä henkilöistä, jotka ovat fyysisesti sairaita, mutta kokevat terveydentilansa hyväksi.
Vakava sairastuminen ei siis välttämättä tarkoita sitä, että ko. henkilö kokisi itsensä sairaaksi ja täysin terve voi kokea olevansa sairas. Eli viestin 2 kanssa täysin ristiriitainen ja useasti toistettu tutkimustulos on olemassa ja minusta se on täysin järkeenkäyvää.
Resilienssi vaikuttaa merkittävästi siihen, miten ihminen käsittelee sairauttaan. Jopa selkäydinvammainen voi kokea olevansa terve, kun taas fibromyalgiaa sairastava kokee itsensä vakavasti sairaana.
Vierailija kirjoitti:
Ihmiset, joilla on paljon sairauksia, kokevat paljon negatiivisia tunteita. Hämmästyttävää! Tieteellinen läpimurto!
Et ilmeisesti ymmärtänyt mitä aloituksessa luki.
Ihmiset, joilla on paljon sairauksia, kokevat paljon negatiivisia tunteita. Hämmästyttävää! Tieteellinen läpimurto!