Mitä kivaa teillä on tänään sunnuntaina?
Me ollaan saunottu ja syöty täytettyjä croisantteja kahvin kanssa aamupalaksi.
Kohta lähdetään huonekalukaupoille etsimään uutta sohvaa.
Kommentit (65)
Ei mitään, ihana sunnuntai.
Ei sovittuja menoja, ei vieraita tulossa, voidaan tehdä mitä mieleen juolahtaa.
Aion käydä lenkillä ja tehdä käsitöitä.
Vai huonekalukaupoille. Joo, koronaa sinne sitten vaan levittelemään.
Mä kaivan kahvakuulan esille ja teen treenin. Saunaan menen sen jälkeen. Lohen savustan ja teen valkosipuliperunat ja hyvän salaatin.
Illemmalla paistan houlutorttuja ja virittelen jouluvaloja,
Lähden shoppailemaan joululahjoja.
Tunnin päästä oireiden takia covid-testiin. 😭
En oo useampaan päivään jaksanu muuta kuin maata sängyssä ja eilen alkoi kova yskä ja keuhkoihin sattuu.
Semmosta kivaa. Ja mulla oli lento varattu takaisin suomeen keskiviikoksi.
Mennään miehen kanssa uimaan ja saunaan ennen kuin huomenna menee hallit kiinni. Sitten paistetaan kunnon pihvit pitkästä aikaa :) varmaan muutaman bissen kanssa. Löhöillään ja katellaan telkkaria jos sieltä tulee jotain hyvää.
Olen karmeassa univelassa töissä kolmeen asti. Sitten ajattelin marssia lähikebabbilaan ja ostaa itselleni ja miehelle safkat, sieltä sitten kotiin päiväsaunaan vetämään nopeat päiväkännit. Yöllä täytyy pään jo olla melkein selvä että saa kunnolla nukuttua, huomenna alkaa yövuorot.
Kolmivuoro tuhoaa elämän.
Siivousta ja kangaskauppaan hakemaan verhokangasta. Ompelen jos jaksan.
Meen lenkille ulos päivänvalossa, ja TTK illalla. Syön hyvin.
Saa olla kotona ja kokkailla, nukkua päiväunet ja käydä kävelyllä. Enpä itse pidä shoppailua ihanana, varsinkaan tässä tilanteessa. Ihmetellään vielä miksi korona leviää kun ihmiset kiertää kaupasta toiseen.
Pieniä jouluisia puuhia, pihakuusiin valoja, joulukalenterilahjojen pakeointia ,joulumuistamisten valmistelua.
Lapset katsoo leffaa, saavat samalla syödä myöhäistä aamiaista olohuoneessa.
Minä hengailen makkarissa jotta alkoholistimies ei pääse sänkyyn sammumaan kun aloitti juomisen ennen kuin muut heräsi. Ja ihan kiusallani.
Harmittaa kun toinen lapsi karanteenissa niin ei voida lähteä tekemään mitään hauskaa.
Makaan sängyssä, toljotan Netflixiä ja palstailen. Koitan rauhoitella itseäni, ahdistus ja unettomuus ovat nyt niin pahana, että pieniä harhoja tullut. En uskalla edes peiliin katsoa, kun yöllä sieltä katsoi joku ihan muu kuin minä itse.
N27
Vierailija kirjoitti:
Saa olla kotona ja kokkailla, nukkua päiväunet ja käydä kävelyllä. Enpä itse pidä shoppailua ihanana, varsinkaan tässä tilanteessa. Ihmetellään vielä miksi korona leviää kun ihmiset kiertää kaupasta toiseen.
Eiks oo kuitenkin upeeta että sä voit sitten alleviivailla omaa paremmuuttasi ja moralisoida muita?
Pitäisi nyt viritellä jouluvaloja pihaan. Hermot meni jo siinä vaiheessa, kun vanhoja valoketjuja ei löydy mistään. Joka vuosi sama juttu.
Lapset leipoivat pipareita, itse olin päältäkatsojana. Ihanaa kun ovat isoja jo 9 ja 11 v, on noi puuhat aikuisellekin oikeasti mukavia. Koristelut tehdään kunhan leipomukset jäähtyvät.
Voitaisiin pelata korttipelejä ja maistella single malt viskiä.