Oikeusapusihteerin henk.koht.palkanosa??
Hei,
Paljonko aloittelijan henkilökohtainen palkanosa on oikeusapusihteerillä? Ei aikaisempaa työkokemusta alalta. Onko siis näissä valtion työpaikoissa joku pohja mikä se vähintään on uudella työntekijällä?
Kommentit (15)
8% ja sitten 12.5%, sen enempää ei saa kukaan, rahaa ei ole.
Oikeesti niin vähän??onko palkkaa yhteensä siis noin 2000? Vai??
[quote author="Vierailija" time="04.04.2014 klo 20:41"]
Oikeesti niin vähän??onko palkkaa yhteensä siis noin 2000? Vai??
[/quote]
No paljonko pitäisi maksaa? Sihteeri kuin sihteeri.
Ihan kuin olisin joskus lukenut että uudella 14% ja maksini sitten joskus on 40%. Olenko siis ihan väärässä?
Riippuu täysin valtion puljusta mihin haet. Se voi olla n.15 tai vaikka 20 niinkuin meillä :)
kyse käräjäoikeuden oikeusapusihteeristä?
Onko paljon työvuosia tuolla 2300 tienaavalla?
[quote author="Vierailija" time="04.04.2014 klo 20:57"]
Ihan kuin olisin joskus lukenut että uudella 14% ja maksini sitten joskus on 40%. Olenko siis ihan väärässä?
[/quote]
Maksimi on 40%, sitä ei saa kukaan. Paitsi siinä tilanteessa, että yksikössä on 4 virkaa, mutta vain yksi henkilö niitä hoitamassa. Valtiolla on palkkarahoja niin vähän että palkkoja ei edes makseta täysimääräisinä vaan tehdä joka kuukausi noin 8% vähennys tilistä.
Muita käräjäoikeuden oikeusapusihteereitä paikalla?
Tuleeko kokemuslisää yhtään % jos ei kokemusta ollenkaan? Onko siis jotain prossaa niille jolla alle 5v esim kokemusta?
en kyllä muista miten nuo prossat menevät.
Aloittavalla 20 % ainakin 2015 keväällä ja ev-sihteeri.
Henkilökohtaisella palkanosalla ja työvuosilla ei ole tekemistä keskenään kuin ekana vuonna, jolloin jokainen saa saman noin 8%. Siitä eteenpäin saa osaamisen ja tekemisen mukaan paitsi että ei oikeasti saa sen isompaa tiliä, koska valtiolla ei ole varaa maksaa palkkoja. 15 vuotta tai 25 vuotta samassa työssä, palkassa se ei näy.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2014 klo 21:29"]
Muita käräjäoikeuden oikeusapusihteereitä paikalla?
[/quote]
Oikeusapusihteeri työskentelee oikeusaputoimistossa, käräjäsihteeri käräjäoikeudessa. Mikäli olet itse jompikumpi, miten voit sekoittaa nämä?
Yleensä aina uudella työntekijällä 8%, ellei ole jokin erityistilanne että saisi enemmän.