Miten paljon arvelisit menevän rahaa kuukaudessa 12-henkisessä perheessä?
Tuttavallani 12-henkinen perhe. Nuorin lapsista imeväinen ja vanhin isoruokainen teini. Hänen mukaansa menee ruokaan rahaa kuukaudessa 1300e, jossa on jo mukana pesuaineetkin. Miten on mahdollista, että tuolla summalla ruokkii monta lasta? Eipä ole ihme, että lapset järjestään laihoja ja kerjäsivät viime kesänä eväitä muilta lapsilta kun kotoota ei saanut retkellä evästä.
Kommentit (6)
Varmaan menisi kaksi tonnia kuussa. Ei tuolla rahalla kyllä syödä ainakaan hedelmiä ja vihanneksia tarpeeksi. Todennäköisesti säädellään myös esim maidon määrää ja leivänpäällisiä. Mullakin on yksi iso perhe tuttavina ja siellä lasketaan jatkuvasti mistä voisi säästää lisää..ruuasta ne sen ottaa aina. Leivälle saa laittaa sen ja sen verran juustoa, mehuina juodaan makeutusainelitkuja, ruuaksi on isoja kattilallisia nakkisoppaa, jota niiden lapset vihaa. Eipä ole lapsen elämää se.
Sanoisin, että 150 e kuussa / nokka menee rahaan silloin kun lapset syövät kotona kaikki ateriat päivässä. Silloin kun saavat osan aterioista päiväkodista tai koulusta, niin voi päästä 100 e / kk.
No ihan varmasti riittää. Meillä menee noin 100 eur viikossa 3-henkisen perheemme ruokakustannuksiin. Kertaa 4 tekisi sen 12 henkeä eli 400 eur viikossa, 1600 eur/kk mutta kustannukset ei kasva suoraan tietenkään, isomman köörin ruokkii pienemmällä summalla suhteellisesti. Ja meillä on tarjolla kalaa 2 kertaa viikossa, hedelmiä vähintään 2 laatua, vihanneksia monipuolisesti tuoreena ja ruokien joukossa jne. Mutta ei juurikaan herkutella (herkutteluhetki on sipsipussi ja limua kerran kahdessa viikossa). Mutta siis ruuat ja pesuaineet tuolla summalla ihan varmasti saa.
Ihan hyvin voi riittää. Meitä on 11, joka päivä syödään 5 kertaa, vaihtelevasti eri ruokia ja aina on monenlaista jääkaapissa, ylimääräistäkin. Joka päivä myös salaattia tai raastetta ruoan kanssa. Ja rahaa ruokaan menee ehkä just tuo 1200e. Lounaalla kotona ei tosin ole arkisin koko perhe, vain minä ja neljä nuorinta. Aamulla on yleensä puuroa jonka kanssa mehukeittoa, maitoa ja leipää. Lounaalla edellispäivän jämiä tai jotain mikä valmustuu helposti ja nopeasti. Välipalaksi kiisseliä, jogurttia, pannaria, leipää, karjalanpiirakkaa tms. Päivälliseksi vaihtelevasti perus kotiruokia, tällä viikolla ollut jauhelihakiusaus, kanatortillat, hernekeitto, jauhelihakastike+perunat, uunilohi+muusi, huomenna varmaan spagettia ja kastiketta ja sunnuntaina grillataan pihvejä, lisäksi siis aina salaattia tai raastetta. Iltapalaksi leipää, muroja, jogurttia tai jotai, suolaista piirakkaa, manna/riisipuuroa. Ei oo kukaan ainakaan ikinä valittanut ettei ruokaa olis tarpeeksi :)
Tuntuu kyllä tosi pieneltä määrältä, kun ajattelen, että meillä menee kahdestaan 400-500 euroa helposti. Mutta ehkä heillä tosiaan huvit on jotain ihan muuta kuin syötävää.
Sanoisin, että 100 €/lärvi/kk ruokkii ravitsevasti perheen. Joten ihan hyvin voi tuolla määrällä pärjätä.
Itse siis lasken joka ikinen kuukausi kuiteista, paljonko on milloinkin mennyt mihinkin rahaa (ruoka, hygienia, kosmetiikka, bensa jne.) ja kirjaan ylös. Tästä tiedän väittää noin.