Onko ok varastaa ruokaa elääkseen?
Ihmisten rahat ei kertakaikkiaan riitä edes perustoimeentuloon, seuraavien vuosien aikana hyvinvointiyhteiskunnalla pyyhitään lopullisesti persettä, kun rikollisuus räjähtää käsiin. Se tulee kalliiksi, lisää vankiloita ja lisää poliiseja.
Kommentit (7)
Muistan kun lapsena olin koulusta kotiin menossa, niin joku pultsari juoksi lähikaupasta juusto kädessään.. mietin, kuka ihmeessä varastaa juustoa..
[quote author="Vierailija" time="03.04.2014 klo 22:21"]
Olin tulossa sanomaan samaa kun kolmonen. Me ollaan Suomessa, meillä on niin hyvä sosiaaliturva, ettei täällä tarvitse varastaa elääkseen.
[/quote]
Te ette nyt oikein ole kartalla nykymenosta. Myyttinen hyvä sosiaaliturva ja turvaverkot eivät valitettavasti koske kaikkia.
Olen kuitenkin sitä mieltä että varastaminen ei ole OK.
Onko OK varastaa auto liikkuakseen?
Onko OK varastaa sukset hiihtääkseen?
Onko OK varastaa rahaa ostoksiin?
Onko OK varastaa viinaa juopuakseen?
Onko OK varastaa ruokaa syödäkseen?
Kaikkiin vastaus ei. Suomessa ei kukaan vähänkään viitseliäisyyttä omaava kuole nälkään, sosiaaliturva pitää siitä huolen.
Ei ole oikein. Suomessa ei tarvi varastaa elääkseen.
Olin tulossa sanomaan samaa kun kolmonen. Me ollaan Suomessa, meillä on niin hyvä sosiaaliturva, ettei täällä tarvitse varastaa elääkseen.
Suomessa voi sentään olla freegan.