Mies on alkanut keskeyttämään puheeni
Mies keskeyttää puheeni vähintään kerran päivässä, mutta kyseessä ei ole sellainen ns. normaali keskeyttäminen, että hän olisi epäkohtelias tai haluaisi jostain syystä lykätä kommentin äkkiä väliin. Pikemminkin niin, että kun puhun jostain, hän alkaa puhua jostain muusta aiheesta vaikka minulla olisi lause kesken. Hän ei selvästikään tajua tekevänsä mitään poikkeavaa. Kun olen huomauttanut asiasta kerran pari, hän on ollut hyvin hämillään ja nolostunut ja pahoillaan. Ne tilanteet ovat sellaisia, että hän ei edes huomaa, mitä tapahtuu.
Ajattelin aluksi, että minusta on tullut niin tylsä, ettei hän jaksa kuunnella höpinöitäni. Hän on kuitenkin niin perusrehellinen ja -kohtelias ihminen, ettei ikinä yrittäisi ratkaista tällaista tylsyysongelmaa keskeyttämällä puheeni.
Esimerkiksi eilen puhuimme ensi viikolla olevista sukulaisen synttäreistä. Mietimme, että pitää varmaan jättää juhlat koronan takia väliin. Olin juuri sanomassa, että en muista, onko autoon vaihdettu talvirenkaat, kun kesken tämän lauseen mies alkoi kertoa jotain triviaalia työasiaa. Tällaista on tapahtunut jo aika pitkään.
Olenko siis kuollettavan tylsä vai onko tässä jotain omituista?
Kommentit (12)
Kokeile vaihteeksi olla hetki hiljaa?
Onko muita ehdotuksia. En ole mikään höpöttäjä. Lisäksi välit ovat hyvin lämpimät ja rakastavat. Jos miestä ei enää kiinnostaisi, hän ilmaisisi sen kohteliaammin.
Olet niinsanottu puhuva huonekalu, mihin mies on tottunut.
Jaahas. Tämä puhuva huonekalu kysyy joskus toisten, kun on muuta sakkia koolla. Kiitos kumminkin!
Ei, kun sillä menee ohi sun puheet kun sitä ei kiinnosta. Se ei oikeasti kuule mitä sanot. Ns valikoiva kuulo, hoksaatko? Ei ilkeyttään ja epäkohteliaisuuttaan vaan sitä ei kiinnosta ja se ei voi itse sille mitään. Varsinkin jos puhut koko ajan. Sukulaisen syntymäpäivät blaa blaa korona blaa blaa talvirenkaat blaa blaa...
Vierailija kirjoitti:
Kokeile vaihteeksi olla hetki hiljaa?
Tämä. Tämä juuri. Ihminen jolla on jatkkuva tarve puhua, on todella epäilyttävä.
Vierailija kirjoitti:
Miestä ei kiinnosta puheesi. Meillä exän kanssa ilmeni siten, että ex vain häipyi kesken puheeni. Tästä sanoin useamman kerran ja tuli ilmi ettei hän edes tajunnut tehneensä noin. Sitten välillä piti ihan pysäyttää miehen lähteminen ja sanoa, että minä puhun sinulle.
Pikku hiljaa ajautui suhde tuohon. Liittyi muutakin välinpitämättömyyttä ja kylmyyttä.
Todellinen syy taitaa olla juuri tuo, ettei miestä kiinnosta. Meillä oli niin, että ex keskeytti minun puheeni jatkuvasti ja alkoi hölöttää päälle omia juttujaan. Riidan yhteydessä sitten tuli ilmi, etteivät minun juttuni kiinnosta häntä. Pitkän aikaa minusta olikin tuntunut siltä, ettei kumpaakaan kiinnosta toisen jutut vaan kumpikin piti omaa monologiaan, vaikka olisimmekin olleet samassa huoneessa. Yksinäistä elämäähän sellainen on. Olen asiasta surullinen.
Usein tuollainen johtuu siitä, että on niin uppoutunut ajatuksiinsa, ettei edes huomaa toisen puhuvan, kun alkaa kertoa, mitä omassa mielessä on. Olen itsekin joskus toiminut vahingossa noin, vaikkei seurani ole ollut tylsää.
Tuossa esimerkkitapauksessa on kyllä erikoista se, että olitte juuri keskustelleet jostain, kun mies alkoi puhua omista asioistaan päälle. Eli luulisi, ettei hän ehtisi uppoutua omiin ajatuksiinsa saman tien.
Joka tapauksessa, jos hän on vilpittömästi pahoillaan ja tekee sitä vahingossa, laittaisin yleisen hajamielisyyden ja omissa ajatuksissaan olemisen piikkiin. Mitä muutakaan se voisi olla, jos välinne ovat rakastavat?
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
AP, oletko kokeillut tukkapöllyä?
Miestä ei kiinnosta puheesi. Meillä exän kanssa ilmeni siten, että ex vain häipyi kesken puheeni. Tästä sanoin useamman kerran ja tuli ilmi ettei hän edes tajunnut tehneensä noin. Sitten välillä piti ihan pysäyttää miehen lähteminen ja sanoa, että minä puhun sinulle.
Pikku hiljaa ajautui suhde tuohon. Liittyi muutakin välinpitämättömyyttä ja kylmyyttä.