Kookosöljyä hiuksiin?
Onko kukaan kokeillu laittaa kookosöljyä hiuksiin? Onko auttanut, tullut terveemmän oloiset hiukset? Oletteko käyttäneet vaan latvoihin vai ihanvaan päänahkaan asti?? Mulla on hiukset kurjassa kunnossa, pääkin kuivuu talvella ihan sikana aina ois kiva tietää auttaako toi oikeesti!
Kommentit (31)
Olen laittanut yöksi hiuksiin, pyyhe tyynylle suojaksi ja aamulla normaali pesu. Mulla ainakin lähtenyt ihan hyvin pois yhdellä pesukerralla bed headin shampoolla. En oo huomannu mitää öljyongelmaa pesun jäljiltä kropassa tai lattiassakaan... Ihana pehmeäksi jää hiukset! suosittelen kookosöljyä kaikkeen mahdolliseen :D hoitaa melkeen vaivan kuin vaivan.
[quote author="Vierailija" time="24.03.2014 klo 12:58"]Minäkin haluaisin tietää, kannattaako kookosöljyä käyttää hiuksissa? Ketjussa on nyt kaksi vastakkaista näkemystä... Itseäni mietityttää myös tuo rasvaisuus ja rasvoittuminen. Millä shampoolla/pesuaineella hiukset pestään kookosöljyä poispestäessä? Ei kai se pelkällä vedellä peseydy?
[/quote]
Ihan tavallinen shampoo mitä yleensäkin käytät kyllä sopii ja mulla on lähtenyt pesussa aina hyvin. Olin kaksi päivää kookosöljyt hiuslatvoissa ja ekan vrkn jälkeen oli jo imeytynyt, niin ettei ollut yhtään rasvaisen näköiset hiukset enää.
Olen käyttänyt hiuksiini kookosöljyä jo monen vuoden ajan. Hyvää kamaa. Kannattaa kokeilla. Eihän se varmaan kaikille ole mikään ihmeaine, koska eri jutut toimivat eri ihmisillä, mutta minä ainakin olen tykännyt.
Laitan sitä vähintään tunti ennen pesua kaikkialle hiuksiini korvien tasolta alaspäin. En siis päänahkaan. Mieluiten laitan sen jo edellisenä iltana yön ajaksi ja hiukset yöksi letille. Pesen sitten normaaliin tapaani (Chagrin Valleyn palashampoolla). Laitan sitä aivan vähän myös pyyhekuivien hiusten latvoihin ja pituuksiin jätettävän hoitoaineen tapaan. Tarvittaessa muutenkin latvoihin, jos tuntuvat liian kuivilta.
Kookosöljy on mielestäni auttanut pitämään hiukset hyväkuntoisina, vaikkei näissä ole valittamista kai muutenkaan. Käsittelemättömät ja pitkät ovat.
Luin jostain ettei saa laittaa kasvoihin, koska on sen verran rasvasta.
Minäkin haluaisin tietää, kannattaako kookosöljyä käyttää hiuksissa? Ketjussa on nyt kaksi vastakkaista näkemystä... Itseäni mietityttää myös tuo rasvaisuus ja rasvoittuminen. Millä shampoolla/pesuaineella hiukset pestään kookosöljyä poispestäessä? Ei kai se pelkällä vedellä peseydy?
Ehdottomasti kannattaa käyttää. Parasta on kiinteä öljy (unrefined) purkissa, joka sitten lämmitetään käden lämpöiseksi mikrossa tai hellalla. Kampaa öljy kuiviin hiuksiin ja anna vaikuttaa noin tunti suihkumyssyn alla. Erittäin huolellinen shampoopesu tämän jälkeen.
Kookosöljy auttaa hiuspohjan ongelmiin tosi hyvin, ei kutise tai hilseile.
Ja mitä tuohon päivähoitoon tulee: eika nyt joka hemmetin päivä tarvitse olla kodin ulkopuolella menossa?
Mä rakastan kookosöljyä ja kokeilin joskus saunassa öljyhoitona. Toisin kuin viralliset öljyhoidot, hiukset jäivät rasvaisiksi pesun jälkeen. Olisi kai pitänyt pestä kahteen kertaan, mutta epäilyttää vähän, että meneekö sitten koko se öljyhoidon hyöty siinä. Summa summarum, vaikka tykkään kookosöljystä ihonhoitoon tosi paljon, niin tää ei oikein mua vakuuttanut. Pelkkiin latvoihin voisin vielä kokeilla.
[quote author="Vierailija" time="24.03.2014 klo 13:10"]
Mä rakastan kookosöljyä ja kokeilin joskus saunassa öljyhoitona. Toisin kuin viralliset öljyhoidot, hiukset jäivät rasvaisiksi pesun jälkeen. Olisi kai pitänyt pestä kahteen kertaan, mutta epäilyttää vähän, että meneekö sitten koko se öljyhoidon hyöty siinä. Summa summarum, vaikka tykkään kookosöljystä ihonhoitoon tosi paljon, niin tää ei oikein mua vakuuttanut. Pelkkiin latvoihin voisin vielä kokeilla.
[/quote]
Mulla aivan sama!
Eli kookosöljyn rasva jämähti hiuksiin tosi tiukkaan (sekä päänahkaan että latvoihin). Toisin kuin perinteiset öljyhoidot, kookosöljyä olisi pitänyt pestä pois shampoolla lukuisia kertoja ja kaiken järjen mukaan se kookosöljyn hyöty valuu viemäriin shampoiden mukana.
Hiuksista tuli kookosöljyllä hiirenhäntäiset rasvaiset lurut. Ei ollenkaan se vaikutelma jonka haluan luoda. Siksi nautinkin kookosöljyni vain suun kautta ja satunnaisesti sivelen iholle (mieluummin tosin käytän iholle esim. bio-oilia, kooskosöljy jää liian rasvaiseksi ihollakin).
Kuivaan päänahkaan auttaa todella hyvin laimennettu omenaviinietikka. Mä oon joskus yrittänyt tuon kookosöljyn ja muiden rasvojen kanssa pelaamista, mutta ei se pitkällä tähtäimellä auta, koska rasvan poistaminen vaatii taas monta samppoopesua. Etikka palauttaa päänahan luontaisen happamuuden ja kiillon hiuksiin. Mulla meni Virossa asuessa (todella kalkkinen vesi) päänahka ja tukka aivan kamalaan kuntoon, mutta sain ongelman kuntoon muutamalla pesukerralla, kun löysin netistä tuon etikkavinkin.
Minulla on karheat luonnonkiharat hiukset ja käytän niihin kookosöljyä hoitoaineena: sulatan 1-2 tl kookosöljyä kämmenellä ja puristelen sen pyyhekuivien hiusten latvoihin. Aiemmin käytin kosteusvoidetta samaan tarkoitukseen, mutta kookosöljy on ehdottomasti parempaa. Sillä tulee ihanat kiiltävät korkkiruuvikiharat. En kyllä viitsisi hieroa öljyä päänahkaan ja pestä sitten pois, kuulostaa kauhean vaivalloiselta.
Minä käytän kookosöljyä kuiviin pitkiin latvoihin ja niihin se ainakin toimii hyvin! Aamulla öljyä vähän levittelen hiuksiin, nutturalle pään päälle ettei sotke ja parin tunnin päästä/illemmalla saunaan ja pesu normaalisti (ei kuitenkaan hoitoainetta).
Siitä en tiedä, kannattaako päänahkaan laittaa. En ole ikinä kokeillut kun ei ole ollut tarvetta, päänahkani rasvoittuu ihan riittävästi muutenkin :)
Olen huomannut että kookosöljy peseytyy parhaiten pois hoitoaineella. Eli ensin hoitoaine päähän, vaikutusaika ja sitten vähän "vaahdottaa", sen jälkeen shampoolla jos haluaa + pikahoito latvoihin. Ja vaikka pesisi kahdesti shampoolla niin ei se kookosöljyn hyöty mitenkään siinä poistu.
Mulla oli jotain huonoa hiuspuuteria, joka jämähti ikävästi päänahkaan kiinni ja sen + pakkasen yhteisvaikutuksena päänahka kutisi ja kuivui, ei kivaa. Ihanan avun sain, kun hieroin kookosöljyyn sokeria ja tätä tahnaa hieroin päänahkaan, oikein kunnolla sai kyhnyttää päälakea ja annoin vaikuttaa vielä reilusti ennen saunaa ja pesua. Tuli kyllä kertahelpotus tuolla hoidolla ja aion kokeilla jatkossakin, jos päänahka kuivuu. Sitä kirottua hiuspuuteria en kyllä enää käytä...
Parasta mitä tiedän. Laitan kerran viikossa päänahkaan ja hiuksiin. Laitan aamulla ja pesen illalla. Pesun jälkeen voitelen sillä naamasta varpaisiin asti. Oon niin kuiva korppu ja tuo parasta mitä olla voi.
Siis mitä ihmettä kakkonen: laitat kookosöljyä hiuksiin ja päänahkaan, ja peset pois vasta illalla?! Eikö sulla ole sosiaalista elämää sinä päivänä? Miten ihmeessä pystyt suoriutumaan öljyisen rasvaisella päällä kodin ulkopuolisista perusaskareista? Vai eikö sulla ole sellaisia?
Itse en ole huomannut kookosöljystä oikeastaan mitään hyötyä ainakaan omien hiusteni hoidossa. Valitettavasti. Olen kuullut paljon hehkutusta, mutta itse en ole saanut apua.
Mulla on paksut ja keskipitkät, luonnonkihartuvat, karheahkot hiukset ja helposti oireileva päänahka (kuivuu, hilseilee). Pari kertaa jaksoin hieroa luomukookosöljyä päänahkaan ja pituuksiin ennen saunaa, ja annoin öljyn vaikuttaa saunan miedossa lämmössä tosi kauan. Poispesu oli yhtä tuskaa, se kookosöljyn rasva ei meinaa nimittäin millään peseytyä pois, olo on sama kuin olisi sivellyt rasvaisella siannahkalla koko kuontalonsa. Seuraavana päivänä, huolellisista pesuista huolimatta, hiukset olivat tosi törkeän rasvaisen näköiset, ihan kuin en olisi ollut pessyt hiuksia kuukauteen. Miinuksena myös sotkevuus: suihkun lattia oli rasvaisen tahman peitossa, ihan rasvaläiskillä ja kookosöljyn pesemisessä riitti puuhaa liiankin kanssa.
Omien kokemusten perusteella mieluummin ostan kampaamosta jonkun hiuksille tarkoitetun tehohoitonaamion ja käytän sitä kookosöljyn sijasta.
Mulla toimii tosi hyvin, kun laittaa vain pienen pisaran hiusten latvoihin. Hienon pisaran sormen päihin ja sormen päillä suin hiusten latvoihin. Mäkin mokasin kun ekan kerran laitoin liikaa ja rasvainen liiskatukkahan siitä jäi sillä kerralla pesusta huolimatta. Eli pienen pieni pisara riittää!
Onpa erikoista miten erilaisia kokemuksia ihmisillä on. Tekis itsekin mieli kokeilla taas näitä hehkutuksia luettuani, vaikka oikeasti kyllä tiedän jo usean kokeilukerran jälkeen että mulle ei sovi ollenkaan. Joku kertoi laittavansa 1-2 teelusikallista latvoihinsa. Mulla on peppuun asti olevat paksut ja hieman karkeat hiukset, mutta toi määrä olis mulle aivan liikaa. Vaikeuksia saada jo puolikas teelusikallinen leviteltyä niin, ettei lopputulos näytä rasvaiselta rotanhännältä. Käytän suosiolla muita tuotteita.
Olen kokeillut pari kertaa nyt yön yli pitää päänahassa ja hiuksissa kookosöljyä. Aamulla olen pessyt hiukset kahteen kertaan sampoolla ja sen jälkeen vielä hoitoaineella. Ihanan silkkiset hiukset on tullut ja päänahan kutina ja rasvoittuminen on ollut vähäisempää näiden kertojen jälkeen.