Voiko psykoterapiassa puhua miehestä josta vaikea päästä eroon? Ei siis usko että olen masentunut ja että minulla on epävakaa persoonallisuus.
Mielenterveysongelmien takia joskus sekaannuin häneen ja nyt en meinaa päästä eroon tyypistä.
Kommentit (10)
Hanki sille miehelle lähestymiskielto ja uhkaa syytteellä vainoamisesta.
Kyllä voi puhua. Terapeutti tai psykologi.
Olen siis muutamia kertoja käynyt terapiassa mutta en ole vielä puhunut asiasta. En tiedä miten reagoi kun olen kuitenkin naimisissa oleva. Ap
No mitä oot naimisissa sitten pitää valita kenen kanssa on. Miksi terapiassa sitten . Kaikki ihmiset tekee syntejä ja vaihtaa asuntoa työpaikkaa puolisoa ammattia ei siinä mitään epävakaata ole . Tavallista elämää. Ei kaikki löydä oikeaa puolisoa koko elämän aikana edes . Ja enemmistö pettää .
Sinä maksat, sinä päätät mistä puhut. Voit olla varma, että kokenut terapeutti on kuullut jo kaiken uransa aikana.
Terapiasta ei ole hyötyä, jos et puhu siellä ns. oikeista asioista eli siitä, mikä elämässäsi on vaikeaa. Mitä enemmän itsestäsi annat, sitä enemmän saat terapiasta hyötyä.
Psykoterapiassa voi puhua kaikesta.
Psykoterapiaan mennessään ei tarvitse olla mielenterveysongelmia.
Up