Ystävä peruu illanvieton toistamiseen
Meillä oli ystäväni kanssa sovittu illanvietto jo viime viikonlopulle ja se peruuntui ystäväni ''yllättävän'' työvuorontakia. Hän sitten lupasi että vietämme illanistujaisia (tyttöjen iltaa) seuraavana viikonloppuna. Ennen tulevaa viikonloppua varmistin moneen kertaan että illanviettomme on sovittu ja hän vakuutti että tottakai. Noh sitten kun kyseinen päivä oli ja vielä kysyin että mihinkä aikaa hän tulee niin vastaukseksi tuli migreeniä yms.. hän tuumasi että kyllä tämä iltaa kohti helpottaa. Ilta koitti ja hän sanoi että tulee klo 20.. sitte tulee viesti että mies on estynyt viemään häntä kun menee työhommissa aikaa. Sanoin että voin hakea hänet..ei vastannut viestiini hakemisesta. Ystäväni soittaa että nyt hän tuleekin ja mies lähtee häntä viemään. Tässä tilanteessa olin että hienoa hän tulee! Eikä aikaakaan kun tulee tekstiviesti en voi tulla. mieheni kanssa riita siitä että lähden illanviettoon. Mielestäni ystävälläni on liuta tekosyitä (mustasukkaisen miehen vuoksi) miksi ei voi tulla vaikka itse aina ehdottaa tapaamista... olen erittäin pettynyt siihen ettei hän koskaan tule sovittuun illanviettoon koska ei halua suututtaa miestään ja riidellä, koskä tämä mies on hänen mukaansa määrätietoinen ja pitää päänsä kun sille päälle sattuu. Olenko aivan väärässä että suhde ei ole normaali? Pitäisihän hyvässä parisuhteessa pystyä menemään sovittuihin menoihin ilman että toinen osapuoli alkaa riitelemään ja painostamaan toista jäämään kotiin.. Yleensä kun ystäväni on sitten tullut viettämään iltaa kanssa on ilta mennyt niin että hän on puhelimessa koko ajan, viestittelee ja vakuutellaan rakkautta ja että toisia miehiä ei ole... huh huh..
Kommentit (7)
Jep, nää on näitä ketkä ekana lähdössä joka paikkaan, hetki kun tulee anoppi kuoli, koira pitää ampua juuri nyt, UFO laskeutui pihalle jne jne...takana mustasukkainen puoliso!
Ok. Mun kohdalla oli vielä myös niin että minun mieheni sanoi että voi mennä omalle kaverilleen viettämään iltaa että saadaan jutella ystäväni kanssa niitä ''tyttöjen juttuja'' ja niinhän siinä sitten kävi että yksin iltaa jäin viettämään kun mieheni oli jo kerennyt lähteä kotoa ennen kuin ystäväni perui.. Itsestäkin tuntuu että eipä kannata tämän varaan illanviettoja jättää.. tosin minulla on vielä se ettei näitä ystäviä ole montaa..
Jotenkin surullista että naiset alistuu sellaiseen, että mies määrää ja järjestää ''kohtauksen'' jos nainen menossa jonnekkin ja nainen sitten lepyttelee ja peruu kaikki menonsa ja tekee temput että mies on tyytyväinen... :(
En hyväksyisi tuollaista käytöstä. Ottaisin asia puheeksi. Kertoisin,että minua vähän loukkaa ja harmittaa se, että hän yleensä peruu sovitut tapaamiset. Kysyisin, mistä se johtuu? Jos hän kertoisi, että hänellä on mustasukkainen ja määräilevä mies, keskustelisin toki hänen kanssaan. Sanoisin kuitenkin, että tilanne vaikuttaa meidän ystävyyteemme niin paljon, etten tiedä olemmeko enää ystäviä. En ottaisi häneen yhteyttä ja sopisi tapaamisia enää. Vastaisin hänen yhteydenottoihinsa vain, jos minulla sattuisi sillä hetkellä olemaan aikaa ja halua vastata.
Aivan läheisimmälle muutamalle sydänystävälleni kertoisin mielipiteeni suhteesta. Tuollainen suhde ei ole hyväksi, enkä voi ymmärtää miksi fiksu ihminen pysyy sellaisessa suhteessa. Tosin en voisi kuvitella heidän alistuvan moiseen.
Juupajuu. Anna sen 'ystävän' elää omaa elämäänsä. Hanki itsellesi parempia ystäviä ja tee kivoja juttuja heidän kanssaan.
Eräs hyvä ystäväni kertoi jälkeenpäin, että hänen ensimmäisessä avioliitossaan mies oli ollut niin mustasukkainen, että hän ei käytännössä ikinä päässyt lähtemään mihinkään. Minun häihini he tulivat koko perhe hirveän tappelun päätteeksi, mutta yksin ystäväni ei saanut lähteä vuosikausiin mihinkään.
Noina vuosina minä tai kukaan muukaan ei oikeastaan tajunnut, että mitään erikoista on meneillään. Ystävä keksi aina tekosyitä ja selityksiä sille, ettei pääse mihinkään, eikä hän itse koskaan voinut ehdottaa mitään muuta kuin että heille saa tulla kylään joskus.
Onneksi ystävyys säilyi ja heidän eronsa jälkeen puhuimme asioista paljon. Minua on vähän surettanut, etten auttanut ystävääni tuolloin mitenkään, mutta toisaalta hän kyllä itse aktiivisesti salasi ongelmansa.
Yritä jutella ystäväsi kanssa, niin toivon mukaan hän pystyy kertomaan sinulle, onko mies tosiaan sairaalloisen mustasukkainen. Onneksi hän onkin jotain kertonut eikä yrittänyt peitellä asiaa. Yritä saada hänet ymmärtämään, että välittämiseltä tuntuva käytös ei välttämättä olekaan rakkautta ja huolenpitoa vaan vääryyttä ja vahingoittavaa.
Toivottavasti saatte asioita selvitettyä ja jotain parannusta asiaaan! Ikävä kyllä tällaiset miehet eivät kylläkään muutu kovinkaan helposti...
Mulla samanlainen ystävä. Paitsi että hänen koko maailmansa pyörii miesten ympärillä, tapaamiset yleensä menee niin että hänen parisuhteensa analysoidaan ja hän viestittelee koko illan niiden miestensä kanssa. Jos nyt sattuu niin että hän joskus tulee sovittuun tapaamiseen. En enää edes odota hänen kanssa sovittujen menojen toteutumista vaan yleensä mietin valmiiksi muuta tekemistä.