Onko normaalia että uudessa työssä tuntuu ettei saa mistään otetta? :(
Olen tosi ahdistunut, uusi työ ja tuntuu etten voi koskaan oppia työhön kuuluvia asioita... Hallinnan tunne puuttuu täysin ja joka päivä tulee epätoivon vyöry niskaan kun tietoa tulee mutta suurin osa menee ihan ohi. Vaikea keskittyä ja työpäivän jälkeen ihan poikki ja rikki :(
Kommentit (8)
[quote author="Vierailija" time="04.03.2014 klo 18:17"]
Saatko kunnollista perehdytystä vai joudutko pärjäämään yksinäsi? Pyydä apua ja sano ihan suoraan, että uusia asioita tulee liian nopeaan tahtiin.
[/quote]
Perehdytysvaihe on vasta menossa, mutta asiaa tulee ihan hirveään tahtiin ja ahdistaa, kun tuntuu että niin paljon menee ohi...
ap
No, muutaman viikon päästä mietit, kuinka selkeää kaikki on, kun ymmärrät homman juonen. Kokemusta itsellänikin
[quote author="Vierailija" time="04.03.2014 klo 21:25"]No, muutaman viikon päästä mietit, kuinka selkeää kaikki on, kun ymmärrät homman juonen. Kokemusta itsellänikin[/quote] Ennemminkin kuukausien päästä. 3-6 kk ainakin menee, anna itsellesi aikaa. Ei kaikkea tarvitse kerralla oppia eikä virheiden tekokaan maailmaa kaada.
Mulla. Olen oppinut kirjoittamaan kaikki asiat muistiin, ihan mitättömätkin, ja sitten jos on sopiva hetki, tai jostain tauosta vähän nipistämällä, luen muistiinpanoja ja yhdistelen niitä asioita toisiinsa. Ja toisaalta olen huomannut, että vaikka itsekin unohtaa jotain asioita ja juttuja, jotka on jo käyty läpi, niin eivät perehdyttäjätkään aina muista, että mitä on selitetty ja mitä ei. Siitä vain kysymään uudestaan.
Joissain ammateissa työn oppimiseen menee puolesta kahteen vuoteen. Näin ainakin hoitoalalla. Esim. teholla menee kauan, ennenkuin työntekijän voi katsoa hallitsevan työnsä.
On vain sopeuduttava siihen että oppiminen vie energiaa ja aikaa, tulee paljon tilanteita missä pitää kysyä neuvoa ja tarkistaa mites tää nyt menikään, eikä ole kovin nopea.
Saatko kunnollista perehdytystä vai joudutko pärjäämään yksinäsi? Pyydä apua ja sano ihan suoraan, että uusia asioita tulee liian nopeaan tahtiin.