Biden/Harris teesit: korona kuriin, tasa-arvo ja ilmastonmuutoksen ehkäisy. Miten kukaan voi olla näitä vastaan?
Biden ja Harris julkaisivat keskeisimmät tavoitteensa, jotka jo otsikossa lukeekin. Kysymys kuuluukin, miten kukaan sivistynyt ihminen voi olla näitä vastaan? Mitä näiden vastustaminen sinusta ihmisenä kertookaan?
Verrataanpa Trumpin kantaa vastaaviin asioihin, ihan vain siltä varalta, että trumpistit väittävät hänenkin kannattavan näitä hyviä arvoja.
Korona eli china flu oli alunperin demokraattien huijaus, mutta kun hän saikin sen itse, olikin tauti totta, mutta pikkujuttu. Näin siitä huolimatta, että kuolinluvut ihan omassa maassakin on hirveät.
Tasa-arvoa Trump ei kannata millään mittarilla, sillä naisten haaroväli on vapaata riistaa ja valkoinen ylivalta Trumpin liittolaisjoukko.
Ilmastonmuutos on Trumpin mielestä huijaus, koska ilmastotavoitteet ovat ristiriidassa taloustavoitteiden kanssa.
Käsittämätöntä, että Trumpia silti kannatetaan.
Kommentit (5)
Niinpä, kerrassaan täydellisen oloisia ihmisiä, uskokaamme heitä siis sokeasti ja totelkaamme kaikkea kyseenalaistamatta?
Oikeasti, demokraatti tai republikaani, on parempi suhtautua varauksella kaikkiin valtaapitävään. Sen verran ryvettynyttä sakkia, varsinkin jenkkilässä.
Tietenkin jos olisi AP:n kaltainen puoli-aivoinen maailmanparantaja, niin minäkin voisin päivitellä kuinka täydellinen paratiisi tämä universumi olisi jos kaikki ihmiset tekisivät X, Y ja Z.
Valitettavasti ymmärrän taloutta, tunnen historiaa ja tiedostan psykologisten vinoumien olemassaolon.
Näistä syistä en kykene putoamaan AP:n tasolle, vaan tiedän, että kysymykset ilmastonmuutoksesta ja tasa-arvosta ovat monitahoisia, eikä yksikään simppeli "tee näin ja näin" vastaus tarjoa mitään muuta kuin hiukan helpotusta eksitentiaaliseen ahdistukseen sitä potevalle tomppelille.
Ja siksihän näitä helppoja, yksiuloitteisia vastauksia jaellaankin. Kukapa sitä mitään ikäviä reaalitotuuksia haluaisi kuunnella kun on maailma pelastettavana.
Palsta perssut eivät kannata tasa-arvoa millään mitalla. Nimenomaan valkoisten miesten ylivaltaa he haluavat. Eli oma napa.
trumpin kaudella on vähemmistöt työllistyneet ja tuon takia huonosti koulutetut vähemmistöt äänestivät trumpia.