Kokemuksia EVOREL-laastarista?
Minulla todettiin varhaiset vaihdevuodet. Olen 43v. Hoitona aloitettiin Evorel-hormonilaastari. Onko kenelläkään positiivisia kokemuksia kyseisestä hoidosta? Ovatko oireet lievittyneet?
Kommentit (26)
Olen käyttänyt yli kaksi vuotta noita vaihdevuosivaivoihin ja ollut hyvin tyytyväinen. Vaihdan maanantaisin ja perjantaisin ja sillä vaihteluvälillä kuukautiset tulevat hyvin harvoin. Jos väli pitenee päivänkin, kuukautiset tulevat saman tien.
Laastarin liima ei oikein meinaa irrota, siitä jää rumat jäljet. Kuitenkaan se ei aiheuta allergisia oireita, kuten pelkäsin.
Mikä merkkinen hormonilaastari te käytätte? EVOREL vai Estradot? Minä käytän Evorel conti n. puolisentoista viikko ja en keksi oikeasti sopivaa paikkaa sille, se irtoaa tosi helposti... olisiko kellään vinkki antama?
Olen käyttänyt Evorel Conti-laastaria kiinnitäen sen alavatsan oikealle tai vasemmalle puolelle, niin ettei pikkuhousujen vyötärökuminauha hankaa. Hyvin pysyy paikallaan ja on auttanut yöllä ilmaantuviin kuumiin aaltoihin ja siitä johtuvaan jatkuvaan heräilyyn.
Mulle määrättiin korvaushoito jo 36-vuotiaana. 1,5 v oli käytössä Novofem tablettina, nyt olen 9 kk käyttänyt Evorelia. Hormonikorvaushoito antoi elämäni takaisin, enkä mitään muutosta ole huomannut nyt laastareihin vaihdon jälkeen. Toimii siis hyvin!
Hei,
mulla Evorel Conti -laastarit on pysyneet hyvin reiden yläosassa. Saunassa vanhat jäljet on helppo hangata pois.
Evorel conti liima ei irtoa suihkussa edes saippualla!
Liima irtoaa kun laitat perusvoidetta ja sit suihkuun.
Evorel Conti depotlaastareissa on kahta hormonia: estradiolia ja noretisteronia, joka on vaikutuksiltaan progestiini eli keltarauhashormoni. Noretisteroni, kuten myös levonorgestreeli ja medroksiprogesteroniasetaatti sitoutuvat androgeenireseptoreihin eli niillä on lievää testosteronin kaltaista vaikutusta. Elikkä Evorel Contissa oleva noretisteroni voi aiheuttaa aggressiota, kaljuuntumista, parran ja ihokarvojen kasvua. Miksi suomalaisille naisille tarjotaan tällaista pas### , kun hormonilaastareita olisi muitakin, kuten esim. Estradot?
On ollut hyvä, kuumat aallot loppuivat heti kun aloitin. Olen leikannut laastareita ja aloitin pienellä, 1/4 laastarilla, se jo auttoi paljon.
Ainut ongelma oli, kun kaikki laastarit oli tukusta loppu. Piti vaihtaa geeliin ja sen rinnalle ottaa terolut, josta tosin pääsin eroon kohdunpoiston jälkeen.
Evorel conti on käytössä. Auttoi hyvin kuumiin aaltoihin ja sitä kautta parempiin uniin. Haittapuoli: painossa muutos ylöspäin. Se ei miellytä.
Minulla on vain hyviä kokemuksia. Ainoa miinuspuolena on laastarin liima. Käytän niitä koska minulla oli melkein krooninen vietsatietulehdus, joka joskus meni munuaisiin. Olen jo 63 v.
Vasta neljäs laastari menossa, eikä vielä ole tapahtunut yhtään mitään. Lähinnä odotan auttaisiko tuo edes vähän siihen että yöllä herättyäni saisin uudelleen unen päästä kiinni. Viime viikot olen valvoskellut aina siitä asti kun olen sattunut heräämään, on kello sitten 2 tai 3 tai 4. On todella pökkyrä olo nousta uuteen työpäivään kun tätä on nyt jatkunut jo pitkään ja viime viikot vielä pahempana.
Katsotaampa muutama viikko tähän lisää.
Vierailija kirjoitti:
Evorel Conti depotlaastareissa on kahta hormonia: estradiolia ja noretisteronia, joka on vaikutuksiltaan progestiini eli keltarauhashormoni. Noretisteroni, kuten myös levonorgestreeli ja medroksiprogesteroniasetaatti sitoutuvat androgeenireseptoreihin eli niillä on lievää testosteronin kaltaista vaikutusta. Elikkä Evorel Contissa oleva noretisteroni voi aiheuttaa aggressiota, kaljuuntumista, parran ja ihokarvojen kasvua. Miksi suomalaisille naisille tarjotaan tällaista pas### , kun hormonilaastareita olisi muitakin, kuten esim. Estradot?
Vaihdevuosien hormonikorvaushoitoon liitetään aina keltarauhashormoni, jos kohtua ei ole poistettu. Siksi, että estrogeeni yksin aiheuttaisi kohtusyöpäriskin. Estradotissa on pelkkä estradioli, joten tarvitset joka tapauksessa jonkin keltrauhashormonin rinnalle. Sitä paitsi Estradotin saatavuus on ollut heikko (nolla) jo parin vuoden ajan. Noretisteroni VOI aiheuttaa LIEVÄÄ testosteronin kaltaista vaikutusta. Itse en ole huomannut yhtään mitään, käytössä siis Evorel Conti.
Evorel Contilla sain elämäni takaisin. Jo viikossa, vajaassa kahdessa aloin nukkua kokonaisia öitä, pääsin eroon ympäri vuorokauden kerran tunnissa tulleista hikoilu-, tukaluus- ja oksetuskohtauksista ja mieleni asettui tilaan, jossa kanssaihmiset eivät enää ole olleet vaarassa. Laastari vapauttaa sisältönsä niin tasaisesti, että hormoniherkkä migreenikään ei ole oireillut kertaakaan. Kaiken tämän rinnalla ei laastariliimat paljoa haittaa, ja nekin kyllä saan hinkattua öljypitoisella pesunesteellä viimeistä liimaviivaa myöten pois, jos haittaamaan alkaisivat.
Miten hyvin nuo laastarit pysyy? Soittoaika tulossa gynelle ja mietin laastarin ja yhdistelmätabletin välillä. Kesällä tulee oltua tiheään porealtaassa niin kestääköhän laastari sitä?
Joko tukussa on laastareita saatavilla?
Sain laastarit syöpähoitojeni jälkeen, kun vaihdevuoteni alkoivat hoitojen vuoksi. Olen ollut hyvin tyytyväinen laastareihin.