Kuuluuko "hengarinaru" jättää paitoihin???
Siis mua häiritsee tällänen jyuttu että pitääkö toi ns. hengarinaru jättää paitaan/neuleeseen silloinkin kun sitä päällään pitää?? Vai kuuluuko se leikata pois????
Tässä esimerkki: http://3.bp.blogspot.com/-u9Nu9GB1UwU/UMY7uDXGfOI/AAAAAAAAAe8/jnvcfU47Zfc/s1600/IMG_0944.JPG
Mitä teette tolle "narulle"?
PS: ei oo mun kuva vaan tästä blogista http://jutta-onmyway.blogspot.fi/2012/12/neulepaiva.html
Kommentit (23)
Leikkaan aina pois. Mikään ei ole juntimpaa kuin jättää se naru ja sitten se pilkottaa vaatteista jostakin nurkasta kun ne on päällä.
Leikataan pois. Se on joku naisten vaatteisiin tungettu söpöstys, miesten vastaavissa vaatteissa ei noita ole.
Tuollaiset narut, mikä kuvassa näkyy, ovat niitä raivostuttavimpia. Ne eivät pysy piilossa eli leikkaan. Jos molemmilla olkapäillä on nauhalenkit, niin en leikkaa, jos säilytän kyseistä vaatetta hengarissa ja jos se putoaa ilman niitä nauhoja. Jos taas viikattuna kaapissa tai jos vaate pysyy nätisti hengarissa niin leikkaan.
[quote author="Vierailija" time="27.02.2014 klo 11:05"]
Hengari... :D
[/quote]
Niin?
Henkari kait perinteisesti suomeksi. Narulla vaatteet roikkuvat liian huonosti henkarissa ja siitä huonosta ripustamisesta vaatteen muoto saattaa muuttua. Leikkaan pois ja ripustan ilman tuota narua. Jos vaate on sellainen, että sitä ei kannata ripustaa - kuten neuleet - niin leikkaan pois. Hängare på svenska?
No helvettiäkö väliä miten kirjoitetaan, asia kuitenkin tuli selväksi. Mutta kiva että jaksatte "hiekkapilluilla" tällaisestakin. ;) Kiitos vinkeistä ja mielipiteistä!
Vaatepuu eli henkari tai hengari. Se naru on tarkoitus säilyttää vaatteen muodon pysymistä varten. Vaate muotoillaan kosteana pesun jälkeen ja ripustetaan vaatepuuhun. Eihän hameenkaan ripustuslenkkejä katkota. T. Vaatesuunnittelija
[quote author="Vierailija" time="27.02.2014 klo 11:52"]
Vaatepuu eli henkari tai hengari. Se naru on tarkoitus säilyttää vaatteen muodon pysymistä varten. Vaate muotoillaan kosteana pesun jälkeen ja ripustetaan vaatepuuhun. Eihän hameenkaan ripustuslenkkejä katkota. T. Vaatesuunnittelija
[/quote]
Ripustuslenkkien ei pidä roikkua päällepäin. Pujottelepas itse tuollainen olkapäältä toiseen ulottuva nauha niin, ettei se näy päälle kun olet pukeutunut. Leikkaan hameidenkin ripustuslenkit pois jos ne on ommeltu niin, etteivät vaivatta pysy sisäpuolella. Huonoja vaatesuunnittelijoita näemmä riittää.
Hengarinarujen tarkoitus on hengailla mukana. Henkarinarut sen sijaan voi leikata pois mikäli ei aio niitä käyttää henkariin ripustamisen apuna.
Naru jätetään paikoilleen, jos harrastetaan mauttomia tatuointeja.
[quote author="Vierailija" time="27.02.2014 klo 11:52"]
Vaatepuu eli henkari tai hengari. Se naru on tarkoitus säilyttää vaatteen muodon pysymistä varten. Vaate muotoillaan kosteana pesun jälkeen ja ripustetaan vaatepuuhun. Eihän hameenkaan ripustuslenkkejä katkota. T. Vaatesuunnittelija
[/quote]
Trikoopaitoja en ripusta mihinkään vaan säilytän ne siisteissä pinoissa, joten katkon niistä ripustuslenkit surutta. Paksummat neuleetkin on kyllä parempi viikata hyllylle kuin ripustaa hengariin, koska hengarilla roikkuessaan ne venyvät muodottomaksi.
Nykyään monissa paidoissa on niin iso kaula-aukko, että niitä on mahdoton saada pysymään henkarissa ilman noita naruja. Eli siis tällaisessa tapauksessa en leikkaa pois.
Mutta kyllä muakin ärsyttää, kun ne välillä väkisin tunkee vaatteen ulkopuolelle silloin, kun vaate on päällä.
Riippuu paidasta. Yhdestä paidasta tuli rinnat melkein kokonaan paljastava, kun nipsaisin narun pois.
Kyllä se on hengari. G-kirjaimen ääntäminen ei onnistu jokaiselta, joten myös henkari-asu on käytössä.
Kyllä ne narut kuuluu jättää paitaan tietenki ja niiden kuuluu myös näkyä kun paita on päällä.
Hengari kuulostaa niin hauskalta. Muistan kun 90-luvulla nauroin serkulleni, joka käytti nimenomaan hengari-sanaa ja itse olin tottunut sanaan HENKARI. Tässä vaan hengailen, what's up my niggas.
Käsittääkseni ne on ensisijaisesti vaatekauppoja varten, ettei vaatteet tipu lattialle ja näyttävät edustavilta henkareissa.
Ite leikkaan narut pois, koska ne roikkuu aina esillä ennemmin tai myöhemmin, vaikka miten asettelis.
Ei kuulu. Blogeja en kyllä klikkaile.
Pidän vaatteitani henkarissa, joten en leikkaa niitä pois, vain sellaisista puseroista, jotka ovat viikattuina, eli aikas harvasta :)