Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tarkoittaisi käytännössä, että Madde skulle avgå? Kruunustaluopuminen?

Vierailija
27.02.2014 |

Siis mitä tarkoittaisi ja mitä muuttaisi käytännössä se, että Madde skulle avgå. Eihän se muuttaisi mitään. Olisiko siis tarkoitus, että hän luopuisi arvonimestään ja tulisikin sitten olemaan VAIN rouva O'Neill?

 

http://www.expressen.se/nyheter/herman-lindqvist-flytta-hem-eller-avga/

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perimäjärjestys muuttuisi. Eli ei kai käytännössä oikein mikään kun tuskin maddesta muutenkaan ruotsin hallitsijaa tulisi.

Vierailija
2/4 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä tuolla mitään käytännönmerkitystä ole. Kruununperimysjärjestyksessä tulee ekana Vickan, sen jälkeen Estelle (+Estellen mahdolliset tulevast sisarukset syntymäjärjestyksessä), sitten Carl Philip (ja mahdolliset tulevat lapset syntymäjärjestyksessä) ja sitten vasta Madde. Eli aika paljon saisi tapahtua ennen kuin Madde olisi kruununperimysjärjestyksessä ensimmäinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi sillä se käytännön merkitys, että Madeleine menettäisi HKH -tittelin. Esimerkiksi Norjassa Märtha Louise luopui siitä mennessään naimisiin, eivätkä hänen lapsensa ole prinsessoja. Ja Märtha Louise kuitenkin asuu Norjassa ja hoitaa edustustehtäviä kiitettävästi.

Vierailija
4/4 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaten Madde menettäisi palkkion, joka kuningashuoneen jäsenille maksetaan vuosittain. Se ei ole ihan pieni raha.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän neljä