Ahdistaa työelämään paluu
Olen ollut yli 10 vuotta töissä ja oma työ ei kiinnosta yhtään! Nyt olen siis hoitovapaalla. Ahdistaa!! En halua takaisin, mutta en pääse muuhunkaan työhön :( olen laittanut varmaan 100 työhakemusta, en ole päässyt yhteenkään haastatteluun.
Olen niin kateellinen ihmisille, jotka ovat innostuneita työstään. Minua ei kiinnosta ei sitten vähääkään. Työni on täyttä pakkopullaa.
Ja sitäkö pitäisi jatkaa vielä yli 30 vuotta...
Olen hakenut opiskelemaankin, mutta kun en tiedä mikä kiinnostaisi. Kunpa löytyisi joku "oma juttu" ettei olisi aina niin masentavaa.
Kommentit (3)
Mitä kykyjä ja taitoja sinulla on? Minkälaisessa työssä voisit olla hyödyksi? Missä voisit suht helposti kehittyä vielä paremmaksi? Sellainen mielekkyyden kokemus syntyy osaamisesta ja hyödyllisyydestä. Listaa itseanalyysisi tulokset ja vie ne työkkärin tädille. Tee myös ammatinvalintatestit molin sivuilla.
Helpointa olisi oppia nauttimaan nykyisestä työstä. Mikä siinä on ahdistavinta?
Mitä teet kaikkein mieluiten? Onko sinulla joku salainen urahaave, mutta se on tuntunut niin älyttömän kaukaiselta ettei sitä voi toteuttaa?
Minun haaveeni oli asua ulkomailla ja saada yliopistotutkinto. Ja sitten lähempänä kolmeakymppiä yht'äkkiä päätin tehdä sen. Toki ei ollut elätettäviä, mutta aika paljon voi tehdä lasten kanssakin.
Tsemppiä! Isot muutokset tapahtuvat usein pienin tipuaskelin!