Pitäisikö ottaa terveelle yläasteikäiselle kausi-influenssarokote?
nyt kun tuota sikalentsua taas on liikkeellä? Teini itse suhtautuu pikkuisen varauksella, mutta varmasti suostuisi rokotukseen, jos sitä suosittelisin. Näkemyksiä?
Kommentit (8)
No mitä se tuo kausi-influenssarokote sikaflunssaan auttaa? Kaksi eri tautia. Influenssa ei ole vaarallinen perusterveelle ja nuorelle ihmiselle, joten en ottaisi.
Rokotusaika oli silloin marras-joulukuussa. Miksette silloin ottaneet? Nyt on vähän niinku liian myöhäistä, kun kestää 2 viikkoa ennen kuin rokotus alkaa tehota.
Kumma kun ihmiset herää vasta kun on pahat housussa :( Ikinä ei opita. Syksyllä oltiin niin ylimielistä ja vastustettiin rokotuksia ja nyt sitten nyyhkitään, kun niitä ei enää saa.
[quote author="Vierailija" time="12.02.2014 klo 16:33"]
No mitä se tuo kausi-influenssarokote sikaflunssaan auttaa? Kaksi eri tautia. Influenssa ei ole vaarallinen perusterveelle ja nuorelle ihmiselle, joten en ottaisi.
[/quote]
"Sikainfluenssa" eli H1N1 A/California/7/2009 on yksi tämän kauden kausi-influenssaviruksista, joten kausi-influenssa suojaa juurikin siltä "sikainfluenssalta".
Ei kai siitä haittaakaan ole jos rokottaa, mutta tuskinpa se tautikaan on kovin vaarallinen, jos lapsi ei kuulu riskiryhmään. Antaisin yläasteikäisen päättää itse. Kunhan muistaa levätä kunnolla ja pitkään, jos tauti iskee.
Sikainfluenssarokotus on yhdistettynä tämän vuoden rokotukseen. Minä otin seiskaluokkalaiselle ja nyt alkaa luokkatoveria tippua, olen tyytyväinen.
Taitaa huolellinen käsihygienia olla paras suoja tässä vaiheessa kautta.
Ensi vuonna otetaan koko perhe,on tämä niin kamala tauti.
Edelleen rokotteen voi ottaa, eihän sitä tiedä altistuuko tartunnalle jo kahden viikon sisällä.
up