Voiko velkajärjestelyssä oleva ostaa asunnon?
siis velkaa vain on, ei säästöjä.
Kommentit (23)
Eiköhän se asunto menisi niiden entisten velkojen maksuun.
Miten kuvittelet selviytyväsi lainasta jos sellaisen saisit?
Voiko kukaan oikeasti olla noin tyhmä mitä ap on.
Kiitos Porvooseen! Osta vain asunto, ilmoita milloin tuparit!Virkkaan sinulle kahvipaketeista pannunalusen, Presidentti -paketeista, että tiedät valita sopivat värit! Tuparikutsua odetellessa!
Eihän tuo nyt mitenkään mahdoton ajatuksen tasolla ole, käytännössä voi sitten ollakin.
Velkajärjestelyssä olevasta lainanhakijasta tietää milloin hän on kaikista veloistaan vapaa, kuten myös sen, että uutta velkaa ei pysty tekemään. Jos järjestely loppuu vaikka 12 kk päästä ja on riittävät tulot vakituisesta työstä niin voihan pankki antaa lyhennysvapaata sen ensimmäisen vuoden. Vaatii tietysti sen, että joku muu järjestää reaalivakuudet ja vippaa korkoihin.
Muuttakaa asumisoikeusasuntoon. Sinä tuskin saat siihenkään lainaa, mutta miehesi on helppo sitä ottaa, sillä asumisoikeus riittää vakuudeksi koko lainasummalle. Aso-asukkaalta ei tarkisteta luottotietoja, joten se on helpompi hankkia kuin vuokra-asunto. Varsinaista omistusasuntoa kannattaa harkita vasta sitten kun vanhat velat on maksettu ja rahankäyttö on muutenkin mallillaan.
Jos AP:n kaltaisille myönnettäisiin lainoja, oltaisiin taas vuoden 2007 ongelmissa.. näinkö lyhyt on ihmismuisti? Kerrataanpa ne finanssikriisin lähtökohdat...
Ei voi.
Kyse ei ole siitä, että kukaan hullu ei anna luottotiedottomalle lainaa, vaan siitä, että valkajärjestelyn ehtona on että a) ihminen käyttää kaiken maksuvaransa velkajäjrestelyssä jo oleviin velkoihin (eikä mitään pesämunaa ole, jos käy ilmi, että onkin, velkakärjestely keskeytetään) ja b) että hän ei velkaannu lisää muuta kuin äärimmäisen perustellusta perusturvaan liittyvästä syystä.
Voi hyvä päivää! Miten luulet pankin sulle asuntolainaa myöntävän kun et ole entisiä velkojakaan saanut maksettua? Missä vakuudet? Missä säästöosuus?
Mahdoton yhtälö. Millä maksaisi lainanlyhennykset ja mikään pankki edes myöntäisi lainaa.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2014 klo 09:20"]Onko oikeasti näin? Entä jos mies ottaa lainan omalle nimelleen? ap[/quote]
Tietysti puoliso voi ottaa lainaa jos sitä hänelle myönnetään. Puoliso ei ole velkajärjestelyssä jos hoitamattomat lainat ovat sinun nimissä. Tässä tapauksessa ostettava asunto on myös puolison asunto. Vai meinasitko, että mies ottaa lainan ja antaa puolet asunnosta sinulle.
Lainaisitko itse tuntemattomalle henkilölle rahaa, jonka tiedät olevan varaton ja velkaa jo muillekkin?
Jos on velkajärjestelyssä on henkilö hoitanut velkansa eli maksaa niitä. Velkajärjestelyn määrää käräjäoikeus. Kaikki eivät siihen pääse esteenä on moni asia esim. On piilotellut omaisuutta tai hävittänyt sitä. Velkaantunut holtittomasti. Ei ole edes yrittänyt maksaa niitä. Ennen velkajärjestelyyn pääsyä on maksettava ulosottoon kaksi vuotta velkojaan. Joten ei se ole vain että jätänpä kaikki maksut maksamatta ja sitte pääsen velkajärjestelyyn ei se mene niin.
Maksuvara määrätään oikeudessa. Jos tulot nousevat velkajärjestelyn aikana syntyy lisasuoritus velvoite 2000 vuodessa saa tienata vuodessa yli sen mitä normaalisti tienaa. Siis jos tienaa vuodessa 25.000 euroa tienaakin 5000 euroo enemmän maksaa 5000- 2000 =3000 ja tästä puolet eli 1500 euroa. Nämä lisasuoritukset laskee velkajärjestelija
Luottotiedoton ei ole rikollinen. Keneltä tahansa voi luottotiedot mennä. Sairaus työttömyys avoero monta syytä kun hommat meneekin pieleen
Just joo finanssikriisi ja paskan marjat. Oisittepa eläneet - 90 luvulla lama oli hirveä nää finanssikriisit on lastenleikkiä sen rinnalla
Vierailija kirjoitti:
Onko oikeasti näin? Entä jos mies ottaa lainan omalle nimelleen?
ap
Jos mies on itse velkajärjestelyssä, voi olla vaikea löytää pankki, joka myöntää lainaa. Tai sitten pitää olla lujasti vakuuksia ja takaajia. Niitä vaan on paha olla, kun velkajärjestelyssä pitäisi käyttää kaikki ylimääräiset varat velkojen maksuun.
Siinä tapauksessa voi onnistua, että on asunnon säästävä velkajärjestely ja vaihtaa vanhan asunnon toiseen, varsinkin jos sen vaihtaa halvempaan.
Ei sillä ole mitään merkitystä, onko velkajärjestelyssä oleva asunnon ostaja mies vai nainen.
Korjaus lisäsuorituslaskelmien tekemiseen: ne tehdään ihan ilmaiseksi oikeusaputoimiston talous- ja velkaneuvonnassa.
Tutkikaa asioita ennen kuin väitätte kirjoitti:
Jos on velkajärjestelyssä on henkilö hoitanut velkansa eli maksaa niitä. Velkajärjestelyn määrää käräjäoikeus. Kaikki eivät siihen pääse esteenä on moni asia esim. On piilotellut omaisuutta tai hävittänyt sitä. Velkaantunut holtittomasti. Ei ole edes yrittänyt maksaa niitä. Ennen velkajärjestelyyn pääsyä on maksettava ulosottoon kaksi vuotta velkojaan. Joten ei se ole vain että jätänpä kaikki maksut maksamatta ja sitte pääsen velkajärjestelyyn ei se mene niin.
Ei pidä paikkaansa, sillä velkajärjestelyyn voi päästä, vaikka koskaan elämässä ei olisi ollut lanttiakaan ulosotossa. Mistä sinä tuon keksit? Ei ole vaatimusta ulosotosta laissa yksityishenkilön velkajärjestelystä eikä missään muuallakaan.
Entä saisko osaomistusasunnon? piääkö siihenkin olla säästöjä ja luottotiedot kunnossa?
ap