Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hah ja hoh! Suomiko muka rasistinen ja epäglobaali! :D

Vierailija
04.02.2014 |

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014020418007743_ul.shtml

 

Mainos herätti kieliraivon: "Puhukaa amerikkaa"

Tiistai 4.2.2014 klo 13.55

Super Bowlin mainoskatkolla esitetty mainos raivostutti monet tv-katsojat.

Coca-Cola Companyn tv-mainos kuohuttaa Yhdysvalloissa. Minuutin pituisessa mainosvideossa nimeltä It's Beatiful erilaiset ihmiset laulavat isänmaallista America the Beautiful -laulua eri kielillä. Yhtiön mukaan tarkoitus oli tuoda esiin maan moninaisuutta.

Kielien kirjo tuntui olevan liikaa monille. Pian esimerkiksi Twitter täyttyi vihaisista viesteistä, joissa mainos julistettiin epäisanmaalliseksi. Moni julisti boikottia Coca-Colalle, ja mainoksen todettiin edistävän muun muassa terrorismia, maan jakamista ja kommunismia.

Libertaristisen radiojuontajan Glenn Beckin mielestä mainoksen tarkoituksena oli ainoastaan jakaa maata poliittisesti. Myös Fox Newsin Todd Starnes liittyi arvostelijoihin.

- En ymmärtänyt mitä he lauloivat. Minä puhun vain englantia, hän kirjoitti Twitteriin.

- Yrittikö Coca-Cola siis sanoa, että Amerikka on kaunis, koska uudet siirtolaiset eivät opettele puhumaan englantia.

Couldn"t make out that song they were singing. I only speak English.

— toddstarnes (@toddstarnes) 3. helmikuuta 2014

Mainosta kritisoivia kommentteja jaettiin twitterissä runsaasti tunnisteella #speakamerican, eli "puhukaa amerikkaa". Yhdysvalloissa puhutaan kuitenkin enimmäkseen englantia eikä amerikka ole kieli.

Mainokselle löytyi myös paljon tukijoita. Eräät esimerkiksi huomauttivat, ettei maassa ole virallista kieltä. Alkuperäiset, mainosta kritisoivat viestit hukkuivatkin pian tukiviestien jalkoihin.

It's Beautiful oli samalla ensimmäinen Super Bowlissa esitetty mainos, jossa näytettiin homopari. Siltä osin mainos ei juuri kuohuttanut, vaan kieliasia vei konservatiivien päähuomion.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo maa on aivan yhtä retardi kuin Pohjois-Korea. 

 

Vierailija
2/3 |
04.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.02.2014 klo 18:29"]

Tuo maa on aivan yhtä retardi kuin Pohjois-Korea. 

 

[/quote]

 

Ei noi jenkit meistä paljoa eroa... Eli ei kannata nauraa niille, täällä vedetään herneet nenään vieläkin pienemmistä usein.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota huomioon, että se oli Super Bowl. Kyseisen tapahtuman aikana miljoonat fiksutkin amerikkalaiset täysin vapaaehtoisesti taantuvat isänmaallisen idiootin asteelle. Rhode Islandin pankkiiri ja Oklahoman punaniska löytävät kerrankin toisensa, jälkimmäisen ehdoilla.