Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
11-13-vuotiaiden yöunen pituus
26.10.2020 |
Kuinka pitkät yöunet teidän 11- 13-vuotiaat nukkuvat ja onko se sopiva määrä heille. Meillä nukkuvat 10-11 h ja hyvä määrä.
Kommentit (3)
Meillä sama, kyseessä 12-vuotias poika. Aina ollut kova unentarve.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Meillä mennään sänkyihin 20.00 ja 21 alkaa nukkuminen. Saavat olla omilla puhelimillaan sen tunnin verran ennen kuin käydään nukkumaan. Meillä kuunnellaan äänikirjoja joihin sitten nukahtavat aika nopeaan. Aamulla 06 herätys.
Alue: Aihe vapaa
Eli jos arkena on herätys klo 7.00 kun menevät kouluun klo 8, niin ovatko teillä jo Klo 20-21.00 unessa? Ihailtavaa. Meillä on lapset ulkona vielä tuohon aikaan ja vasta klo 22 sammutetaan meillä valot. Yöunet jäävät meidän 10 ja 12-vuotiailla valitettavasti Vain 8-9 tuntiin. Viikonloppuna nukkuvat univelkojaan pois kuten tuntuvat naapuruston muutkin lapset tekevän.