Pitäiskö mennä lääkäriin
Löin viime yönä pimeässä varpaani, ei pikkuvarvas, vaan vieressä, lattialistaan täysillä ja nyt se on turvonnut, tykyttää, musa ja kynsi halki. Pystyy kyllä astumaan, mutta sattuu. Pitäiskö käydä ensi viikolla lääkärissä vai meneekö ohi itsekseen.
Kommentit (5)
EI pidä mennä lääkäriin tuon vuoksi. Katso vaikka terveyskirjastosta miten pitää toimia, kun varvas murtuu.
Jos murtunut, mutta suorassa, hoidetaan teippaamalla viereiseen varpaaseen ja käyttämällä kovapohjaisia kenkiä..Jos kynnen alla on paljon verta ( kynsi musta ja tykyttää), kuumenna klemmarin pää ja tee kynteen punaisella ( kuumalla) päällä reikä. Veri purkautuu ulos ja kipu helpottaa.
Eli teippaan tän nyt pikkuvarpaaseen ja odottelen aikoja parempia?
ei ne niin usein murru kuin mammat luulee, nivel vähä napsahtaa ja siitä tulee turvotusta ja kipua yleensä.
Minulla yks tuttu joka murtaa vähintään yhden varpaan joka kuukausi, tosin koskaan ei ole ollut rtgeessä mitään kun se heti menee päivystykseen aina.
Ei murtuneille varpaille voi tehdä mitään.