eka pikavippi
Kommentit (15)
Kiitos viestistäsi ja vinkistä!! Se on nyt rahanarvoista :P
T. ap
Ikävä tulla heti kommentoimaan näin, mutta älä päästä vippiä perintään asti. Se vasta kallista onkin ja ihan turhia kuluja päällä.
Ymmärrän kyllä että joskus ei vaan pysty koko summaa maksamaan takaisin aikataulun mukaan, mutta jos vähänkin epäilet ettet selviä niin TEE MAKSUSUUNNITELMA jo sen pikavippiä myöntävän firman kanssa. Yleensä kaikki siihen suostuu. Kyllähän se perintätoimiston kanssakin onnistuu, mutta siinä on sitten jo ne korot ja kulut maksettavana myös.
Toivottavasti en koskaan näe sinun vippiäsi työ/haastelistallani. :)
T: Perintätoimiston täti
Pikavipit sucks....varma tie velkakierteeseen.
T: perintätoimisto tätin ex asiakas, nykyään ulosottomiehen asiakas
Muistakaa siis kakkosen ja kolmosen neuvot. Älkää päästäkö pikavippejä alkuunkaan erääntymään.
Mikä tuo loppumaksu on josta puhuitte? En mää tiiä sellaisesta mitään vaikka oon ottanut pikavippejä parikin, muun muassa everyday vipin..
http://vippaalainaksi.talousblogi.fi/2014/04/05/opr-vakuus-ja-everyday-vippi/
Sain ne hyvin maksettua, että ei se puoleen, mutta kyllä se ahdisti sen koko ajan ku se oli. Toisaalta mun mielestä on hyvä merkki jos maksamaton vippi ahdista, se kertoo siitä, että ei ole turtunut lainoihin...
Minusta pikavippejä turhaan kauhistellaan. Jos ei ole luottokorttia eikä ole muuten rahaa niin pikavippi on ihan hyvä tilapäinen apu. Itse olen ottanut joskus pikavippejä tietäen, että pystyn ne maksamaan. Everydaysta otin kerran vipin, se oli alkukuusta ja vippi piti maksaa vasta joskus seuraavan kuun lopussa. Satasen vipistä maksoin 115 euroa, ei mielestäni paha hinta akuuttiin rahapulaan, jonka tiesin helpottavan seuraavassa palkassa.
Minäkin otin pari vuotta sitten. Jo ensi vuonna saan luottotiedot takaisin. :)
Sama tilanne ku edellisellä kirjoittajalla: pikavippi on ihan hyvä tilapäinen apu jos tietää, että ne pystyy maksamaan takaisin. Tottakai pikavippien kanssa kannattaa olla varovainen, mutta voi pikavippiä fiksustikin ottaa. http://emmitammin.tumblr.com/post/85218488917/uusi-elama-alkaa-lainalla
Turha jeesustella kenenkään, ei ne pikavipit ketään perikatoon aja, JOS niistä selviytyy ilman että täytyy perintään asti mennä!
Ihan sama huoh-fiilis mullakin kun ekan pikavipin otin. Mutta kyllä siitä selviää kunhan noudatat tuota neuvoa, ettei päästä perintään! Tsemppiä takaisin maksuun ja koitahan selvitä niin, että tarvi toista kertaa ottaa. Itsellä ainakin vakaa aikomus välttää tästä lähtien noita kiskureita..Siinä saa nopeesti elämänsä pilalle. http://veksu.munblogi.com/2014/02/18/freedom-makes-u-free/
Toista ei kannata ottaa ennenkun ensimmäinen on hoidettu niin...
Toivottavasti teit kuitenkin oikean valinnan: everyday.fi
MUISTA IRTISANOA SE ENNEN ERÄPÄIVÄÄ. IRTISANOMALLA PIKAVIPPI ENNEN ERÄPÄIVÄÄ JOUDUT MAKSAMAAN KORKOA VAIN LAINA-AJALTA JA VÄLTYT SILTÄ POSKETTOMAN KALLIILTA LOPPUMAKSUSTA.