G: Kouluttaako työnantajasi sinua?
Tarkoitan sellaista koulutusta joka on vapaaehtoista (ei lakisääteistä tms.) ja josta maksetaan sinulle palkkaa.
Kommentit (19)
Syksyllä maksoi ammattipätevyyskurssit 5pv. Linja-autokuski.
Kouluttaa....kolleega avautui viime pikkujouluissa toimarille työn organisoinnista ja johtamiskäytännöistä ja kuten arvattiinkin nimi ilmestyi lähtevien joukkoon kun yt:t nyt saatiin päätökseen.
Meidän jääneiden mielestä käytännöt ja organisointi parani heti :)
Tottakai kouluttaa. Viimeksi oli 6000 euron kurssilla ja työnantaja maksoi ja palkka juoksi koko ajan. Meillä on myös systeemi, että väitöskirjan tekevä saa tehdä sitä palkallisesti kolmen kuukauden ajan. Kouluttaminen kannattaa aina vaikka se vähän maksaakin, fiksu työnantaja kyllä hoksaa sen nopeasti.
Kyllä. Työnantaja maksaa koulutuksen ja sen voi käydä työajalla.
Kertokaa samalla mitä teette työksenne.
Noup. Pomoille firmaa maksaa kaikenlaisia tutkintoja, mutta alaiset ei saa mitään. Hyvä jos työtehtäviin saa koulutusta. Yleensä ohjeistus uuteen tehtävään tulee sähköpostilla. Yleensä ohjeistuksella voi pyyhkiä perseensä.
Kyllä. Tällä hetkellä työhön liittyvä sertifiointi työn alla.
No ei todellakaan. :/ Itse olen kyllä kouluttautunut ja maksanutkin opinnoistani. Ja opintovapaan myöntäminen on ollut äärimmäisen nihkeää myös. Mun onnekseni työnantajan on pakkos sitä antaa. Oishan se toki kiva jos työnantaja tulis edes vähän vastaan kustannuksissa, käymäni kurssit yms. ovat kuitenkin olleet ihan oman alan juttuja. Pakko mun ei tietenkään olisi opiskella, ala vaan on niin mielenkiintoinen että haluan kehittyä siinä. Työskentelen asiantuntijatehtävissä.
[quote author="Vierailija" time="26.01.2014 klo 19:18"]
Kyllä. Työnantaja maksaa koulutuksen ja sen voi käydä työajalla.
[/quote]
kolmosen työnantaja on yliopisto. Olen itse parin viime vuonna käynyt pedagogisessa koulutuksesssa 270h ja tutkimusprojektinjohtokoulutuksessa (Joku 60h). Toki nämä kuuluvat ainakin potentiaalisesti työtehtäviin.
Kyllä kouluttaa jatkuvasti. Kaupan alalla.
Kerran asiakkaan vaatimuksesta koulutettu (konsultoin...). Eipä muuten ole mitään kiinnostusta meitä työntekijöitä kohtaan. Teknologiateollisuus.
Meidän alalla ei ole lakisääteisiä koulutuksia, mutta kyllä sitä kursseille pääsee jos on tarvetta. Varmasti myös esim. avoimen yliopiston jne. opintoja tuettaisiin, jos olisi joku kokonaisuus, mistä on suoraan hyötyä työelämässä (tiimikaveri opiskelee näin).
Koulutusta työnantajansa piikkiin saava työntekijä on merkki siitä että on haluttua työvoimaa. Että... in your face, av-mammat.