Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

10% kuluttajista maksuhäiriö

Vierailija
18.10.2020 |

Huolestuttavaa, mihin yhteiskunta on menossa.

Ylen jutussa kerrotaan että yli 300 000 ihmisellä Suomessa on maksuhäiriömerkintä. Sehän tekee varmasti 10% ellei yli, aktiivisista kuluttajista.

Koko taloutemme rakenne perustuu siihen, että kun yhden laskun unohdat maksaa - se jatkaa elämäänsä perintäyhtiössä - ensin maksumuistutuksena ja ykskaks siihen tulee perintälisät. Yhtiöllä on ehkä eri osoitetiedot kuin ne mitkä alkuperäisellä laskuttajalla - esim. Alkuperäinen laskuttaja laskuttaa sähköpostilla ja perintäyhtiö paperilla. Posti toimii miten toimii.

Mihinkähän tämä vie ja milloin tämä loppuu? On toki ihmisestä itsestäänkin kiinni, huolehtia laskunsa. Mutta jos on tottunut maksamaan esim. E-laskuna niin jokaiselle voi käydä lipsahduksia..

https://yle.fi/uutiset/3-11583367

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se nyt vaan vaatii aika pahan lipsahduksen, että laskun oikeasti unohtaa maksaa. Ja jos kyse on muistisairaudesta tai esim.äitini tapauksessa aivokasvaimesta, ja voit todistaa maanneesi sairaalassa kyvyttömänä hoitamaan asioitaan, prosessi voidaan peruuttaa ja antaa maksuaikaa.

Vierailija
2/5 |
18.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasku voi mennä väärään osoitteeseen juu, mutta perintä-äijä kyllä löytää ovellesi - tässä vaiheessa laskun voi vielä maksaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitus on vanha mutta ajankohtainen. Tämän päivän uutisen mukaan niitä maksuhäiriömerkintöjä on

352 800 :lla suomalaisella. Alkuvuonna nousua 13% :lla.

Luulisi että ongelman yleisyyden takia aiheesta syntyisi keskustelua mutta ilmeisesti elämä on helpompaa kun ei pohdi omia ongelmia vaan toisten ihmisten pieniä ongelmia kuten tällä palstalla keskustellaan.

Vierailija
4/5 |
03.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yle onkin niin saa:nan tyhmä kuluautomaatti, että varmasti ihmettelevät vielä, kun ulkomaiset juristit käyvät laittamassa Pasilan ovet lukkoon. Ehkä noin 10 vuoden kuluttua tällä menolla.

Vierailija
5/5 |
03.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kenelläkään ei mene vahingossa luottotiedot ilman omaa syytä (paitsi jos makaat tajuttomana sairaalassa monta kuukautta tmv, mutta harvoin tilanne on tämä). Kyllä ne laskut jossain vaiheessa löytää oikeaan osoitteeseen ennen kuin luottotiedot menevät.