Voiko 4-luokkalainen, 11v täyttävä poika olla esimurrosiässä?
Vai mitä ihmettä tämä on. Ennen sävyisästä pojasta on tullut aikamoinen tuiskale. Kaikki on nurinpäin, koulu on tyhmää (on kiitettävän oppilas joten vaikeuksia ei sillä sektorilla ole), opettaja on tyhmä, läksyjä on liikaa, vanhemmat ei tajua mitään.
Itse olin tuon tyyppinen 14-vuotiaana, mutta tuo lapsi täyttää vasta 11. On kyllä niin isokokoinen että näyttää helposti pari vuotta vanhemmalta.
Onko muilla tällaista tämän ikäisten kanssa?
Kommentit (15)
Tuossa iässä se varhaisnuoruus alkaa nykyään.
kovin kuulostaa aikaiselta. Ennen oltiin teini-ikäsiä yläasteella.
Kaverini pojalla 11v on muutamia näppylöitä jo ilmestynyt. Lääkärin mukaan hormonitoiminta on käynnistymässä, eli murrosikää pukkaa.
Tuollaista se on meidän samanikäisellä tytölläkin. Tästä se alkaa...
Voi olla. Omallani alkoi vähän ennen kuin täytti 12v. Juuri oli terveystarkastus ja lääkäri sanoi että kaikilla alkaa eri aikaan. Keho alkaa muuttua ja hormoonit jyllää.
Helposti! Tuohan on just esiteini-ikää, jos 13 on teini-ikäinen.
Meillä on 11 vuotias tyttö jo täydessä teini-iässä.
Meillä tyttö 10v ja selvästi alkaa murrosiän merkkejä näkymään sekä psyykkisesti että fyysisesti. On nelosluokalla.
ei. jos lapsesi on vain vihainen sinulle jostain. sun pitää kysyä sitä häneltä että onko kaikki hyvin. ja kysy myös että onko sinulla murros ikä. jos hän suuttuu niin on jos ei suuttu niin ei ole
Eikös se murrosikä ala 13-14 vuotiaana joten miksi ei ESImurrosikä voisi iskeä jo nyt.. meidän kohta 11v poika ainakin kiukuttelee ja ragee mulle vähän väliä ja jaksaa myös muistuttaa että äiti älä sä ragee mulle :)
Tuota rageemisjuttua olen minäkin saanut kuulla ihan kyllästymiseen asti.
ap.
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 14:33"]
Eikös se murrosikä ala 13-14 vuotiaana joten miksi ei ESImurrosikä voisi iskeä jo nyt.. meidän kohta 11v poika ainakin kiukuttelee ja ragee mulle vähän väliä ja jaksaa myös muistuttaa että äiti älä sä ragee mulle :)
[/quote]
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 11:47"]Kaverini pojalla 11v on muutamia näppylöitä jo ilmestynyt. Lääkärin mukaan hormonitoiminta on käynnistymässä, eli murrosikää pukkaa.
[/quote]
Siis veikö se finnien takia lapsen lääkäriin?
Tytär nelosella ja onhan tässä vajaa vuosi kuunneltu sen tuiskahtelua..
Rinnan alut on ja tukka rasvottuu.. Mun pieni vauva! Misä se on?! ;)
Terkka jo kolmosen alussa tytöille jutteli menkoista ja kehityksestä muutenkin.
11-vuotiaana tyttäreni murrosikä alkoi olla lopuillaan, pituuskasvua vain pari senttiä eikä keho ole muutenkaan paljoakaan muuttunut enää tuon jälkeen.
no ei voi