Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yli 3v kodissa hoitaminen

Epätietoinen
15.10.2020 |

Jos haluan hoitaa 3-vuotiasta lasta kotona. Onko ainut tukimuoto toimeentulotuki, asumistuki ja lapsilisä? Yksinhuoltaja, yksi lapsi. Ansiosidonnaista päivärahaa saisi jos ilmoittautuisi työttömäksi työnhakijaksi. Ammattiliittoko sen ajan määrää? Vakituinen palkkatyö löytyy mutta onko päivähoitoon vienti lähes pakollista. Karenssi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei toimeentulotuella voi jäädä lasta hoitamaan, sun pitää olla työtön työnhakija, eli valmis ottamaan töitä vastaan...

Vierailija
2/5 |
16.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieti onko edes järkevää lapsen kannalta. Pystytkö tarjoamaan riittävästi virikkeitä ja kontakteja muihin samanikäisiin lapsiin jotta sosiaaliset taidot ja ryhmätaidot kehittyvät ikätasoisesti? Lapsen tulevaisuuden kannalta nämä ovat todella merkityksellisiä asioita. Jos lapsi joutuu ensimmäistä kertaa eroon vanhemmasta, pärjäämään isossa lapsiryhmässä ja noudattamaan ryhmälle yhteisesti annettavia ohjeita vasta eskarissa, on hyvin todennäköistä että monenlaista ongelmaa on tiedossa. Lapsi voi käyttäytyä liiotellub vetäytyvästi, ei pysty jakamaan aikuisen huomiota muiden kanssa, ei pysty kuuntelemaan ja noudattamaan ohjeita jne. Muut lapset suhtautuvat tällaiseen ”erilaisuuteen” kummeksuen ja voivat alkaa vältellä lasta, tai jopa kiusata. Tämä sitten luonnollisesti pahentaa tilannetta entisestään. Lapselle kehittyy nopeasti itsetunto ongelmia kun hän itsekin huomaa ettei ole kuten muut, eikä osaa ja ymmärrä toisten tapaa toimia. Lapsi jää nopeasti yksin, eikä uuden oppiminenkaan ole helppoa kun henkinen kuormitus on jatkuvasti niin kova.

Toisaalta olen itsekin sitä mieltä että 3v on vielä pieni, eikä pitkät päiväkotipäivät ole paras vaihtoehto jos sosiaalisten taitojen opettelu on mahdollista muilla tavoin. Pelkät sisarussuhteet eivät tue riittävästi, mutta esim erilaiset kerhot ja ryhmäharrastukset useamman kerran viikossa, tai päivähoito puolipäiväisesti voisi olla hyvä. Olisiko sinulla siis mahdollisuus tehdä aluksi vaikka osapäiväisesti töitä? Saisit ainakin jonkin verran tuloja, eikä lapsen päivähoito päivät venyisi kohtuuttoman pitkiksi? Silti lapsi pääsisi harjoittelemaan kaveritaitoja ja muita ikätasoisen ”itsenäisyyden” ja vanhemnasta erillään olemisen taitoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

65€, miinus verot 25% saa yhteiskunnalta yli 3-vuotiaan hoitamisesta kotona.

Vierailija
4/5 |
16.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä tämä 65€ on??

Vierailija
5/5 |
16.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

65€, miinus verot 25% saa yhteiskunnalta yli 3-vuotiaan hoitamisesta kotona.

Ei saa

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kahdeksan