Oletko vaihtanut työpaikkaa pitkän työsuhteen jälkeen?
Kokemuksia siitä? Olen ollut lähes 20v samassa työpaikassa ja harkitsen vaihtoa. Toisaalta jo niin jämähtänyt tähän mutta toisaalta vaihtelu virkistäisi. Sama ala siis mutta eri työpaikka.
Kommentit (9)
Kyllä olen, mutta tavallaan sisäisenä siirtona omasta tahdosta. Vaihtelu virkistää.
Lisäkysymuksenä vielä että oliko teillä joku oma henk koht kriisi vai olitteko vaan niin kyllästyneitä vai miten homma meni?AP
No (ikääni nähden ainakin) olen, olin reilut 10v saman firman palveluksessa. Joista 5v esimiehenä. Vaatimukset vaan meni liian hurjaksi palkaan ja työaikoihin nähden. Nyt teen reilusti vähemmän vaativaa työtä, pienemmällä palkalla ja huomattavasti paremmilla työajoilla. Kaikki on suhteellista..
Työ ei antqnut enää mitään ja sitten se uusi poikapomo sai vain maljan vuotamaan yli. Sain myös paljon paremman paikan - ja kaiken kruununa vielä nulikan möhlyn takia ylimääräiset irtisanomiskorvaukset, joilla pisin yli puolen vuosen loman. 2
Olette te kauan jaksaneet!
Mun kutsumus ei kantanut kuin 7 vuotta.
itse olin 15 vuotta samassa paikassa ja vaihdoin kokonaan eri alalle töihin. Voi sanoa että virkisti todella.
[quote author="Vierailija" time="03.01.2014 klo 21:55"]
Lisäkysymuksenä vielä että oliko teillä joku oma henk koht kriisi vai olitteko vaan niin kyllästyneitä vai miten homma meni?AP
[/quote]
Oli kriisi ja olin kyllästynyt. Olin aikanani tykännyt tosi paljon työstäni, mutta tuntui että se oli viimeiset vuodet vain junnannut paikallaan. Sen sijaan että olisi tullut enää vastaan uusia mielenkiintoisia juttuja ja haasteita, tein suurin piirtein samoja asioita joista olin aikaisemmin tykännyt hirveästi, mutta kymmenettä ja sadatta kertaa niistä sai koko ajan vähemmän ja vähemmän iloa. Alkoi tuntua että rappeudun pystyyn, että jokainen päivä on aina vähän vähemmän antoisa kuin edellinen. Se vaikutti itsetuntooni ja mielialaani myös kotirintamalla.
Tein sitä lähtöäni useamman vuoden, koska työpaikan vaihtaminen pelotti niin paljon ja koska sopivia työpaikkoja ei myöskään tullut tarjolle.
Vaihtaminen oli todella iso muutos monellakin tavalla, ja vaikka osa niistä muutoksista meni huonompaan suuntaan (esim. uudet työkaverit eivät tietenkään ole pystyneet muodostamaan samanlaista yhteisöä kuin ne joiden kanssa kasvettiin yhteen vanhassa työpaikassa), ainakin se pystyyn kuolemisen tunne on ohi ja uuden oppiminensty on virkistänyt. Nyt on rankempaa mutta vähemmän masentavaa. Kannatti lähteä.
minulla vaan mitta täyttyi vanhaa työtä. Oikeatsaan se ratkaisi, että eräs vaativa asiakkuus päättyi ja perustyö aloi tuntua tylsältä.
Olen. 29 vuoden jälkeen. Mietin sitä pitkään. Kusipäinen uusi pomonulikka sai sitten tekemään lopullisen ratkaisun.