Odotatko jo sitä, että lapset muuttavat pois kotoa?
Minä lasken kuukausia, vuosia... Odotan sitä ihanaa rauhaa. Itse muutin 16-vuotiaana, mutta ajattelin, että omani saavat olla 18-vuotiaiksi.
Kommentit (17)
En odota. Yksi muutti 19-vuotiaana opiskelemaan muualle, mutta kaksi opiskelijaa asuu vielä kotona ja saavat asuakin niin kauan kuin haluavat.
Mitä siinä on odottamista että lapsi muuttaa pois kotoa? Minusta se on ollut aika rankkaa, ja nuorimmat on olleet aika pois tolalta kun paras ystävä häviää elämästä, eli muuttaa jonnekin pitemmälle opiskelemaan. Minä ainakin ikävöin lapsia kovasti, ja kotona on paljon tyhjempää ja hiljasempaa kun ennen.
En. Lapsi kohta 18 ja saa asua kotonaan niin kauan kuin haluaa. Meillä on ihana rauha.
En erityisemmin. Lapsille on ostettu asunnot valmiiksi ja ensi keväänä esikoinen muuttaa preppauskurssin ajaksi omaansa. Vuokralainen on jo irtisanottu.
Ei tarvitse odottaa, kun ei ole koskaan tehnyt lapsia. Saa elää just sellaista elämää kuin haluaa omassa rauhassaan jo nyt eikä vasta parinkymmenen vuoden päästä.
En odota. Kyllä ne tuosta lähtevät odottamattakin, kolme on jo lähtenyt.
Muuttivat jo. Naurattaa käydä sikolla kylässä missä kaksi sekopääkakaraa huutaa taukoomatta ja vanhemmat rättipoikkipuhki sekasotkuisessa kämpässään!
[quote author="Vierailija" time="01.01.2014 klo 23:01"]
Minä lasken kuukausia, vuosia... Odotan sitä ihanaa rauhaa. Itse muutin 16-vuotiaana, mutta ajattelin, että omani saavat olla 18-vuotiaiksi.
[/quote]
Minä en odota, mutta minä nautinkin elämästä lasteni kanssa.
Tosin kuusi yhdeksästä on jo muuttanut - mutta onneksi vierailevat usein.
[quote author="Vierailija" time="01.01.2014 klo 23:28"]
Muuttivat jo. Naurattaa käydä sikolla kylässä missä kaksi sekopääkakaraa huutaa taukoomatta ja vanhemmat rättipoikkipuhki sekasotkuisessa kämpässään!
[/quote]Hajottaako, että teit itse virheen hankkiessasi lapsia?
Puolet lapsista muuttanut jo pois. Yhden lapsen muuttoa odotin koska emme vaan sopineet saman katon alle. Hänen muutettua välimme paranivat.
2 lasta asuu vielä kotona ja toisen muuttoa odotan, hän on jo 18v. Tyttöjä nuo molemmat joiden kanssa ei yhteiselo ole sujunut murrosiän alettua.
En odota, mutta toki olen lapsen puolesta iloinen, kun hän sopivaan aikaan pääsee elämässään eteenpäin. Kotona saa olla niin kauan kuin haluaa.
Emme odottaneet, oltiin reilu nelikymppisiä kun molemmat muuttivat noin 18-vuotiaina, kauemmin olisivat saaneet olla ihan rauhassa! Ihanaa oli kun olivat kotona ja toisella tavalla nyt on ihanaa kun voi järjestää päivänsä kuin haluaa, toki ovat mielessä ja nähdään usein! ja jaksetaan iloita lapsenlapsestakin kun ollaan vielä aika nuoria, ei vanhemmiksi mutta mummoksi ja ukiksi, kuulostaa hauskalle!
En oikeastaan. Se vaihe elämässä tulee kyllä odottamattakin. Ei ole kiirettä muuttaa pois, asukoot niin pitkään kuin haluavat (ehkä jotain yli 25-vuotiasta alkaisin patisella).