Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen isovanhemmat!!

Vierailija
29.12.2013 |

Millä nimellä olette lapsen opettaneet kutsumaan isovanhempia? Tai onko isovanhemmat päättänyt millä nimellä heitä kutsutaan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isovanhemmat ovat itse saaneet päätää. Äidin vanhemmat on mummi ja ukki ja isän mummi ja vaari.

Vierailija
2/5 |
29.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on tytär, jonka lapset kutsuvat minua mummiksi. Tyttäreni kysyi, minkä haluan valita kaikista mahdollisista synonyymeistä. Oli oma valinta.

Lasten isänäiti on mamma, koska oli itse halunnut niin. Heillä se ilmeisesti suvussa. Isänisän kutsumaa en tiedä.

Jos lasten äidinisä eläisi, olisi hän varmaankin vaari.

 

Kysymys ei ollut kai mummeille, mutta kun otsikossa luki "isovanhemmat", niin uskalsin vastata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä mieltä olette myös siitä tarvitseeko kaikkia nimityksiä hyväksyä? Esim. Maama, mama, paapa yms?

Vierailija
4/5 |
29.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ruotsinkielinen, joten mun vanhemmat ovat mummu (mormor) ja muffa (morfar) koska niin se vain loogisesti menee melkein kaikilla ruotsinkielisillä. Jos mieskin olisi ruotsinkielinen lapsella olisi myös fammu (farmor) ja faffa (farfar), mutta he halusivat olla mumma ja vaari.

Vierailija
5/5 |
29.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä eka lapsi tuloillaan ja kaikki on kovin uutta ja luultavasti muutakin mietittävää olisi kuin millä nimellä lapsi isovanhempia kutsuu. Hyvin sopisi normaali mummo/mummi tyyli mutta nyt kun sitä on ehdotettu niin isovanhemmat suuttuivat verisesti koska haluavat jonkun erikoisnimen itselleen :o

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kuusi