Apua! Mistä housuja tosi hoikalle 170 cm pojalle?
Apua! Poika 13 v on 170 cm pitkä ja tosi hoikka, painaa 45 kg. Mistä tällaiselle löytää housuja? Lastenosastoilla ei ole riittävän pitkiä ja miesten housut taas on liian löysiä. Venähtänyt 10 cm syksyn aikana ja vaatekaapista ei löydy mitään sopivaa.
Kommentit (22)
[quote author="Vierailija" time="28.12.2013 klo 15:33"]
Espoota lähin Jim&Jill näyttää olevan Porvoossa (sic). Saako noita farkkuja jostain lähempää?
[/quote]
Porvoo on kiva kaupunki, teinin pakkaat autoon ja menoksi!
Nyt vasta pääsin vastaamaan kun puhelimella ei vastaus jostain syystä onnistunut. Asutaan pääkaupunkiseudulla, mutta verkkokaupat (myös ulkomaiset) käy myös.
Etsintää ei ainakaan helpota se, että pojan saa aina väkisin raahata kauppaan, eikä suostu laittamaan farkkuja jalkaansa lainkaan (hmph). No, nyt Jumbon liikkeet kolunneina, voin antaa vinkiksi muille, että JC:stä löytyy yhtä mallia suht kapeat chinot.
Lisää vinkkejä kuulen mielelläni ja kiitän kaikkia vastanneita!
ap
En ole ap, mutta sama ongelma on täälläkin. Tosin poika on vasta 163-senttinen. Lastenosastolta löytyisi kyllä riittävän pitkiä housuja, mutta kaikissa on vähintään 10 cm ylimääräistä tilaa vyötäröllä. Edes ruotsalaisketjujen myymälöistä ei löydy mitään sopivaa. Niiden hoikat mallit ovat kyllä kireitä reisistä, mutta vyötärö on niissäkin aivan liian löysä. Vyötkään eivät toimi silloin, jos ylimääräistä tilaa vyötäröllä on aivan liikaa.
Kertokaa nyt paremmin tietävät, mistä löytyisi sopivia housuja. Sama ongelma on ollut koko pojan elämän, mutta aikaisemmin sentään ranskalaisista lastenvaatteista löytyi sopivia. Nyt niitä ei löydy enää tarpeeksi isoja kokoja.
Me asumme Espoossa.
Olen löytänyt kaikkein kapeimmat mallit pojalle halpakaupoista. Meillä päin mm. Tampereen Säästötex. Samaa olen kuullut muiltakin, eli halpisketjuissa on.
[quote author="Vierailija" time="28.12.2013 klo 14:37"]Jim&Jill. Olen ollut töissä niin tiedän että löytyy :)
[/quote] aah nyt vasta huomasin että miten hoikka.. käykää kokeilee, jotkut mallit voi käydä, anti fitit jää isoiksi
[quote author="Vierailija" time="28.12.2013 klo 14:38"][quote author="Vierailija" time="28.12.2013 klo 14:37"]Jim&Jill. Olen ollut töissä niin tiedän että löytyy :)
[/quote] aah nyt vasta huomasin että miten hoikka.. käykää kokeilee, jotkut mallit voi käydä, anti fitit jää isoiksi
[/quote] vielä lisään... eli jack&jones on siis samaa farkkua yleensä:) jim&jillissä on myös muita merkkejä, mutta niitä ei niin tarkkaan täydennetä että löytyy koko varmasti.
Pojalleni löytyi Jim&Jill:stä hyvin housuja samoilla mitoilla. Ensimmäisen kerran elämässä oli jopa pojalle liian kapeita malleja :). Nyt etsitään 15 v pojalle housuja koossa 185 cm ja 51 kg.
Ennenvanhaan oli olemassa myös A-mitoitus, sitä ei enää ole. Minulla on ollut A 48 suorat housut käytössä.
Nostan vanhan ketjun, mutta meille ajankohtainen: vinkatkaa hyviä vaatemerkkejä pitkälle 12-vuotiaalle hoikalle pojalle. Miesten vaatteet on tosiaan ihan liian isoja vyötäröltä/hartioista, mutta pituutta pojalla on jo reilusti päälle 180 senttiä.
Itse olen löytänyt ihan H&M:sta hoikalle pojalle farkkuja. Toki ikää jo 17v. Pituus hällä 185cm ja painoa 55kg joten tosi laiha. Henkalta löytyi jopa vyötäröstä liian kireitä.
Hollister, Abercrombie. Espritillä oli aikoinaan myös, nyt en ole vuosiin kyllä sieltä mitään ostanut.
Tässä merkki jota suosittelen. Ostin aikanaan meidän laihalle pojalle täältä .Siistejä vaatteita.
Espoota lähin Jim&Jill näyttää olevan Porvoossa (sic). Saako noita farkkuja jostain lähempää?