Maisterin papereilla pelkkä assistentti?
Onko yleistäkin, että maisterin tutkinnolla päätyy luomaan "uransa" sihteerinä? Tai assistenteiksiko niitä nykyään kutsutaan? Olisitko itse tyytyväinen myyntisihteerinä tai johdon assarina, jos olisit opiskellut yliopistossa viisi vuotta?
Kommentit (25)
ap, pomoko pitäis maisterin olla? mä oon assistentti ja mulle on maistereita assistenttikolleegoina.
Assarin ja jopa sihteerin nimikkeellä tehdään monenlaista työtä. Mä olen tehnyt esimerkiksi projektiassistentin nimikkeellä vaativampia hommia kuin projektipäällikön nimikkeellä.
Meidän firmassa kaikki assaritkin ovat akateemisia. Vastavalmistuneet ekonomit keittävät kahvia ja jakavat postia muun työh ohella, kunnes meillä saamansa monipuolisen kokemuksen turvin etenevät oikein mukaviin asemiin meillä tai muualla.
Minun uusi assarini on maisteri. Itse olen inssi.
Sinällään hauskaa, kun täälläkin on (provomielessä kylläkin) paljon näitä "voisitko kuvitella eläväsi AMK:n kanssa". En osaa elämisestä sanoa, mutta kyllähän nuo maisterit ovat täsmällisiä sihteereitä :-)
En todellakaan olisi kun osaaminen menisi hukkaan, mutta monet joutuvat näitä hommia ottamaan vastaan kun taloustilanne on mikä on.
En olisi tyytyväinen,mutta olenkin valinnut opiskelualani niin, ettei assistentiksi tai sihteeriksi joudu (tai edes pääsisi). Olen tietojenkäsittelytieteilijä ja ohjelmistoarkkitehtina touhuan.
Pelkkä nimike ei kerro työn vaativuudesta paljoakaan. Assistentti-nimikkeen alle voi sisältyä paljon asiantuntijatason tehtäviä.
moni mieskin on vain sihteeri ja varmasti maisteri. esim pääsihteeri, valtiosihteeri, jne.
[quote author="Vierailija" time="23.12.2013 klo 15:11"]
Minun uusi assarini on maisteri. Itse olen inssi.
Sinällään hauskaa, kun täälläkin on (provomielessä kylläkin) paljon näitä "voisitko kuvitella eläväsi AMK:n kanssa". En osaa elämisestä sanoa, mutta kyllähän nuo maisterit ovat täsmällisiä sihteereitä :-)
[/quote]
Tämä asenne on just se mikä amiksissa monesti tökkii...
Mä ainakin oletan että aluksi teen aivan toimistotyön perushommia, kuten ylempänä joku kertoi heidän firmassaan kaikkien tekevän. Eihän yliopistossa opeteta mitään sellaista! Pomon on tärkeä tietää mitä kenenkin työ pitää sisällään, että tietää mistä kenellekin maksaa ja mitä keneltäkin voi vaatia.
Menisin innosta kiljuen assarin hommiin.
Terveisin työtön maisteri
[quote author="Vierailija" time="23.12.2013 klo 15:23"]En olisi tyytyväinen,mutta olenkin valinnut opiskelualani niin, ettei assistentiksi tai sihteeriksi joudu (tai edes pääsisi). Olen tietojenkäsittelytieteilijä ja ohjelmistoarkkitehtina touhuan.
[/quote]Tiedän kyllä miespuolisen tietojenkäsittelutieteilijän assistentin töissä. Oli iloinen töitä saatuaan.
Työnimike ei kerro vielä paljonkaan. Esimerkiksi viestintäassistentin tai kulttuurisihteerin työ voi hyvinkin olla sisällöltään maisterille sopivaa. Olisin kyllä pettynyt, jos päätyisin tekemään työurani pelkästään avustavia tehtäviä (ns. perinteinen sihteerintyö).
t. gradua vaille maisteri, asiantuntijatyössä
Jokaista kaupallisen alan työpaikkaa kohti on neljä työnhakijaa. Kyllä vaan olen tyytyväinen johdon assistentti ja KTM, palkkakin mukava.
[quote author="Vierailija" time="23.12.2013 klo 16:11"]
Jokaista kaupallisen alan työpaikkaa kohti on neljä työnhakijaa. Kyllä vaan olen tyytyväinen johdon assistentti ja KTM, palkkakin mukava.
[/quote]
Millaisia hommia johdon assistenttin toimenkuvaan kuuluu? Kokouskalenterin päivitystä ja kokoustilojen varaamista? Kokoustarjoilujen tilaamista? Lentolippujen ja hotellien järkkäämistä? Kahvinkeittoa? Postitusta?
Välillä tuntuu että tiettyjen alojen maisterien yleisin työpaikka on assistenttitasoinen, varsinkin naisilla. Eli monet ovat varmaan tyytyväisiä sen tasoiseen työhön.
Vain neljä :O Täytynee vaihtaa alaa. Omallani kun jokaista tyhjää paikkaa hakee useasta kymmenestä moneen sataan hakijaan. [quote author="Vierailija" time="23.12.2013 klo 16:11"]
Jokaista kaupallisen alan työpaikkaa kohti on neljä työnhakijaa. Kyllä vaan olen tyytyväinen johdon assistentti ja KTM, palkkakin mukava.
[/quote]
Meidän firmassa ne on tradeja. Ei palkata maisterisnaisia assarin hommiin, ovat kuulemma ylikoulutettuja. Ja tosiaankin suurin osa insseistä on AMK-pohjalta (itsekkin myös), niin viihtyisivätkö edes sitten pidemmän päälle.
Ja siis itse olen ihan rivi-insinööri ja en päätä ketä palkataan, ja varsinaisesti sihteereiksi en meidän assareita luokittele, koska teen ihan itse kaikki omat paperityöt. En edes tarkalleen tiedä meidän assarit tekee.
Amk 4,5 v plus yliopisto 5 v. Työtön. Eli voisin olla vaikka assari