Randonautica
Niille jotka ei tiedä, randonautica on sovellus, joka antaa jonkun sijainti paikan, ja kun sinne menee sieltä voi löytyä jotain pelottavaa, omituista, outoa ja karmivaa yms. (Miska Haakana video kannattaa katsoa jos tahtoo tietää) Ja mietin tässä vain, onko turvallista käyttää kyseistä sovellust Jotkut olivat löytäneet ruumiin matkalaukussa rantakivien seasta, ja jotkut taas löytävät luita. Karmivaa omasta mielestäni. Mielenkiintoni herätti video, jossa joku oli toivonut lemmikkiä, mennyt randonautican ohjaamaan paikkaan ja kappas vain. Kissanpentu oli tullut suoraan häntä kohti hiekkapolulla. Toivoin vähäsen että onko minulla mahdollisuus löytää kissa myös? En tiedä onko sovelluksen avulla löydetyt asiat tehtyjä, sattumia, vai onko kyse oikeasti... Siitä sovelluksesta!
Kommentit (7)
Ollaan pelattu Randonauticaa kaverin kanssa. Enimmäkseen on tullut vastaan jotain pientä tilpehöörää esim. muovisia nukkeja. Sitten kaveri löysi muutamia kirjoja myös, missä oli outo aihe. Myös pehmoleluja ollaan löydetty jonkin verran. Kannattaa kuitenkin olla varovainen. Tuo Randonautica ihan oikeasti on totta, meillä on ollut käsittämättömiä juttuja sen kanssa ja siihen kannattaa suhtautua sen mukaisesti. Jos alkaa joku pelottaa, kannattaa lopettaa. Ei kannata pelata yksin etenkään pimeällä. En ole ottanut juurikaan tavaroita mukaani, joita sillä on löytynyt.
En suosittele pelaamaan tuota Randonauticaa. Itse pelasin ja tapahtui todella outoja asioita. Esim. löytyi pehmolelu, jolla oli täysin samanlainen kuviointi kuin randonautican kartan nuolessa. Löytyi samanlainen kuvio eräässä esineessä kuin kaverilla oli päällä. Lisäksi erääseen valokuvaan ilmestyi samanlaisia kuvioita kuin erääseen esineeseen. On mystinen peli.
Mä oon käyttäny pari krt, mutta kohteet ovat olleet hankalissa paikoissa. Asun Lapissa enkä ole lähtenyt tuntureille kiipeämään paikkojen perässä. Kerran seurasin yhä joka sattui olemaan tien vierellä, tuli poroja vastaan. En päässyt kohteelle kun en tahtonut häiritä niitä :D
Mä kokeilin eilen Randonauticaa ystävän kanssa pyydettiin jotain mystistä ja koordinaatit vei paikkaan, jossa on autioitunut hoitolaitos taloineen, myös hylätty ruumishuone, jonne päästiin tutkimaan. Sattumalta tämä paikka on mun kaverin entinen työpaikka siihen pihaan Randonautica johdatti. Samaan aikaan sattumalta siihen tuli ystäväni entinen työkaveri, jonka kanssa olivat tuossa paikassa työskennelleet kauan aikaa sitten, ja kertoivat molemmat siitä, kuinka kaikissa noissa taloissa kummitteli enemmän tai vähemmän.. Ja mihin automme laitoimme, juuri siinä oli tuon työkaverin mukaan se alue, minkä koki aktiivisimpana energioiden suhteen.
Kyllähän me oltiin aika äimän käkenä, että saatiin ihan sitä mitä tilattiin..
Siis mitä... Ei tossa Miskan videossa ollut MITÄÄN? Ei se löytänyt yhtään mitään!?!
Up