Alkoholi lapsiperheessä
Miten usein juotte alkoholia kun on lapsia yksi tai enemmän? Voiko kerran kuussa hyvin vielä mennä baariin jos silloinkin vielä haluaa? Tai kotona juoda kerran kuussa kun lapsi on mennyt nukkumaan? Itse olen 23v eikä ole lapsia. Juon alkoholia kaksi kertaa kuussa, toinen kerta kotona ja toinen baarikäynnillä. Ongelmana on ollut, että se kerran kuussa menen baariin vaikka rahat olisi kuinka lopussa, se 2 kertaa kuussa juominen on jonkinlainen pakkomielle.. välillä juon kolmekin kertaa kuussa. Toinen ongelma onkin että silloin kun juon yleensä sen 2 kertaa niin juon paljon, aina humalaan asti. En ole välittänyt koskaan että on vain pikku hiprakka tai ottamalla vaan pari siideriä. Olen aina juonut alkoholia baarissakin samallailla ihan alusta lähtien. Olemme puhuneet asiasta kihlatun kanssa muutaman kerran, että miten se onnistuisi kun on lapsia ja kun ne on isompia, sillain ettei ne kuitenkaan näkisi minun juovan. Miten te olette järjestäneet asian kun menette baariin tai juotte kotona, varsinkin kun lapset ovat isompia? Lasten hankinta ei meillä ole vielä ajankohtaista, on vaan mietitty jos silloinkin haluan juoda samallailla. Eihän alkoholin tarvitse olla poissuljettu asia elämästä silloin kun on lapsia? Tai pieneen humalaankaan tuleminen?
Kommentit (32)
Minulla ei ainakaan ole poissuljettu. Lapset menee nukkumaan aikaisin.
Älä hanki lapsia. Ei sitä oikeasti ehdi eikä jaksa juoda itseään humalaan vaikka olisi muuten humalahakuinen junttiääliö. Sivistä itseäsi ja opettele paremmat tavat niin EHKÄ olet joskus valmis äidiksi.
Älä huoli.
Ennen raskautta käytin runsaasti alkoholia, runsaammin kuin sinä. Tiedän, se on huono juttu, mutta asia oli ikävä kyllä näin. Heti testin näyttäessä plussaa lopetin kuin seinään, ja voin sanoa että sen 9 kuukauden vieroituksen jälkeen ei enää pakkomielteitä tai edes haluja ollut. Ja se vieroituskin kävi oikein helposti alun useamman viikon (tapauksessani 4,5 kk:n) kestokrapulan) aikana. Ei sillä, pahoinvointia tai ei, ei olisi kuitenkaan käynyt mielessä ottaa edes sitä "sallittua" viinilasillista tai siideriä vai miten se meni. Ihan vain varmuuden vuoksi vaikka toki en tuomitse.
Minulla on nykyään kaksi lasta, siisti ja hyvä elämä. :) Alkoholi ei ole mitenkään poissuljettu asia. Juon epäsäännöllisesti, joskus niin että on kuukausia välissä joskus jopa niin että on vain viikko väliä, joskus niin että se määrä on 1-2 lonkeroa ja joskus paljon enemmän (silloin poissa kotoa kavereiden seurassa). Keskimäärin juon vuodessa ehkä 1-2 kertaa/2kk? Olen jopa oppinut pitämään hauskaa ilman alkoholia, asia jota en osannut enen lapsia. Ja minun onnekseni suuri osa sosiaalipelostani on hälventynyt (tai olen oppinut käsittelemään sitä), se oli suuri syy siihen että join ihan liikaa.
Niin, ei alkoholi ja lapset sulje pois toisiaan kunhan sen tekee lasten ehdoilla.
kun toinen juo itsensä humalaan, toinen on selvinpäin tai ottaa vain yhden? olit sitten mies tai nainen. nainen ei juo raskaus, eikä juurikaan imetysaikana, joten rutiini murtuu pitkäksi aikaa. itsellä kolme raskautta ja imetystä peräkkäin eli 6 vuotta mennyt jo lähes ilman alkoholia.
Palstan mukaanhan ryyppäämisen saa aloittaa, kun lapsi on nukkumassa joten no worries. Kunhan raskausajan pysyisi selvin päin.
no ihan asiallinen kysymys mielestäni. kuinka moni suomalainen on absolutisti? kun lapsi nukkuu, voi toinen vanhempi juoda enemmän jos haluaa tai olla poissa kotoa silloin. kunhan on toinen vanhempi selvinpäin paikalla. niin, tai entä jos vaikka hankkii lapsenvahdin ja lähtee yhdessä viihteelle? ja meidän perheessä ei terveyssyistä juoda ja sitähän saa selitellä, että luulenpa, että suurimmalle osalle alkoholi on normaalia arkea.
Meillä ei ole tarpeen poistua kotoa tai laittaa lapsia ensin nukkumaan, jos halutaan juoda alkoholia. Ei nimittäin olla piilojuoppoja.
en kyllä joisi itseäni känniin lasten silmien edessä. lapsi kokee varmasti avuttomuutta, jos vanhempi sammaltaa tai horjuu tmv.
[quote author="Vierailija" time="12.12.2013 klo 08:35"]
en kyllä joisi itseäni känniin lasten silmien edessä. lapsi kokee varmasti avuttomuutta, jos vanhempi sammaltaa tai horjuu tmv.
[/quote]
Tapaatko useinkin sammaltaa ja horjua, kun olet juonut alkoholia? Ei minulle ainakaan sellaista ole tapahtunut teinivuosien jälkeen.
Kuinka niin merkit on niin selvät? En kuitenkaan aio juoda vanhempanakaa enempää kui max 3 kertaa kuussa, vaikka isäni juokin monta päivää putkeen ja pitää taas jonkin aikaa taukoa, eihän se tarkoita että minusta tulisi samanlainen? yleensä 2 kertaa kuussa ei ole kyllä paljoo, vaikka määrät sitten ehkä onkin. Tuskimpa tämä asia niin ongelmallinen on, ainakaan kerroissa. Jos tykkään niinä kertoina olla enemmän kuin pienessä hiprakassa, en itse näe siinä ongelmaa
[quote author="Vierailija" time="14.12.2013 klo 02:36"]
Kuinka niin merkit on niin selvät? En kuitenkaan aio juoda vanhempanakaa enempää kui max 3 kertaa kuussa, vaikka isäni juokin monta päivää putkeen ja pitää taas jonkin aikaa taukoa, eihän se tarkoita että minusta tulisi samanlainen? yleensä 2 kertaa kuussa ei ole kyllä paljoo, vaikka määrät sitten ehkä onkin. Tuskimpa tämä asia niin ongelmallinen on, ainakaan kerroissa. Jos tykkään niinä kertoina olla enemmän kuin pienessä hiprakassa, en itse näe siinä ongelmaa
[/quote]
Humalahakuinen juominen on naiselle aina ongelma, äidille erityisesti. Nainen ei voi juoda kuin mies. Tuskinpa kirjoitetaan muuten tuskin+ liitepartikkeli pa eli se ei ole komparatiivi.
Itse hankin lapsen vasta, kun olin kyllästynyt baarielämään, eli 24-vuotiaana. Juon edelleen alkoholia, mutta hyvin kohtuullisesti ja kotona. Sammaltavana ja horjahtelevana eivät lapseni ole koskaan joutuneet minua näkemään. Alkoholi ei sovi varsinkaan pikkulapsiperhheeseen, koska sen käyttö väsyttää ja aiheuttaa ärtymystä. Ei voi viettää krapulapäiviä.
Itse olin ahkera baarien kuluttaja ennen lapsia,saatoimme miehen kanssa juoda joka viikonloppu. Ulkona käynti on vähentynyt lasten myötä muutamaan kertaan vuodessa ja harvemmin otan kotona edes muutamaa viikonloppuna lasten mentyä nukkumaan. Sitten on ongelma,jos eo osaa vähentää,varsinkin jos pitää lähteä rahattomana. Yksi äiti myi pienen lapsensa leluja saadakseen viinaa. Apua ei osannut pyytää ja viina vei hautaan.
[quote author="Vierailija" time="12.12.2013 klo 08:23"]
no ihan asiallinen kysymys mielestäni. kuinka moni suomalainen on absolutisti? kun lapsi nukkuu, voi toinen vanhempi juoda enemmän jos haluaa tai olla poissa kotoa silloin. kunhan on toinen vanhempi selvinpäin paikalla. niin, tai entä jos vaikka hankkii lapsenvahdin ja lähtee yhdessä viihteelle? ja meidän perheessä ei terveyssyistä juoda ja sitähän saa selitellä, että luulenpa, että suurimmalle osalle alkoholi on normaalia arkea.
[/quote]
Alkoholi ei ole meidän perheessä "normaalia arkea". Miten tämä kuulostaa nii-iin suomalaiselle?
Minä ajattelen niin, että meidän perhe-elämämme on meidän lasten lapsuutta, jota he muistelevat aikuisena. Haluan tarjota heille turvallisen ja lämpimän lapsuuden. Kaikkien lasten ei tarvitse katsella krapulaisia vanhempia. Omat lapsemme eivät ole koskaan nähneet meitä krapulassa. Juhlissa ollaan skoolattu skumpalla, mutta sen kummemmin meillä ei alkoholia nautiskella.
[quote author="Vierailija" time="12.12.2013 klo 08:41"][quote author="Vierailija" time="12.12.2013 klo 08:35"]
en kyllä joisi itseäni känniin lasten silmien edessä. lapsi kokee varmasti avuttomuutta, jos vanhempi sammaltaa tai horjuu tmv.
[/quote]
Tapaatko useinkin sammaltaa ja horjua, kun olet juonut alkoholia? Ei minulle ainakaan sellaista ole tapahtunut teinivuosien jälkeen.
[/quote]
No en tiedä kuinka lihava sinä olet mutta jos on hoikka niin yksikin annos voi vaikuttaa noin.
Kiitos vastauksista :)
Mietin vain voiko minulle käydä samallalailla kuin isälle, hän on yli 50v ja alkoholisti.
Hänellä on tapana juoda muutama päivä putkeen ja jonkin aikaa on taas ilman. Meillä on sama että ei tyydytä vähään vaan juomista ei pysty/halua lopettaa vaan haluaa juoda lisää känniin saakka.. minulla se kestää vain tuon muutaman tunnin ja isällä monta päivää putkeen.. En oikein tiedä rauhoittuuko juominen kuitenkaan. Ja kihlattuni on siis absolutisti, hänen on vain tultava baariin mukaan koska en halua tai voi mennä yksinkään, kun juon liikaa.
Ja tarkoitin sis tuolla voiko käydä samallailla, että juominen ei vähene silloinkaan kun saa lapsia vaan on yhä tarvetta juoda se 2 kertaa kuussa.
[quote author="Vierailija" time="12.12.2013 klo 08:23"]no ihan asiallinen kysymys mielestäni. kuinka moni suomalainen on absolutisti? kun lapsi nukkuu, voi toinen vanhempi juoda enemmän jos haluaa tai olla poissa kotoa silloin. kunhan on toinen vanhempi selvinpäin paikalla. niin, tai entä jos vaikka hankkii lapsenvahdin ja lähtee yhdessä viihteelle? ja meidän perheessä ei terveyssyistä juoda ja sitähän saa selitellä, että luulenpa, että suurimmalle osalle alkoholi on normaalia arkea.
[/quote]
Ei, en ole absolutisti ja minusta on ok käyttää kohtuullisesti alkoholia lapsiperheessäkin. Ap:n tapauksessa ei nyt tainnut olla vaan ihan siitä kyse, vaan oli huolissaan siitä kuinka kerkeää juoda kaksi kertaa kuukaudessa kun on lapsia. Minusta se nyt vaan on vähän kyseenalaista jos lapsia hankkiessa täytyy miettiä että kerkeääkö juoda tarpeeksi.
Ei helvetti. No ehkä sitten kun sä olet valmis saamaan lapsia niin sulla on muutakin mietittävää kuin se että pääset känniin kaksi kertaa kuussa. Mitenkäs se raskausaika?