Kokemuksia suunnitellusta sektiosta?
Jep, eli vastauksia otsikon kysymykseen haettaisiin. Kaikkea saamisen vaikeudesta/helppoudesta itse toipumiseen.
Hätäsektiot eivät siis tähän kuulu :)
Kommentit (12)
Suunnitellut sektiot voivat rajoittaa lapsilukua lähinnä niissä tapauksissa, jos toivoo yli viittä lasta. Vaikutus seuraaviin raskauksiin rajoittuu yleensä siihen, että jos seuraava lapsi syntyy vuoden sisällä, ei alatiesynnytys ole mahdollinen, mutta sillä ei liene merkitystä niissä tapauksissa, joissa alatiesynnytys ei muutenkaan olisi mahdollinen/toivottu. Kohdun vaurioitumiset sektioissa liittyvät lähinnä hätäsektioihin ja niissäkin lähinnä tapahtumiin, jotka ovat hätäsektioon johtaneet eli epäonnistuneeseen alatiesynnytykseen.
[quote author="Vierailija" time="28.11.2013 klo 19:38"]
synnytyspelkosektiotako hingut?
[/quote]
Niin, mitäs sitten?
[quote author="Vierailija" time="28.11.2013 klo 19:42"]
[quote author="Vierailija" time="28.11.2013 klo 19:38"]
synnytyspelkosektiotako hingut?
[/quote]
Niin, mitäs sitten?
[/quote]
No, siinä tapauksessa kannattaa pyytää lähete synnytyspelkopoliklinikalle (jos semmoinen sairaalastasi löytyy) ja käydä siellä keskustelemassa peloistaan. Kyllä sektion saa synnytyspelon vuoksi, kun asiallisesti kertoo asiansa. Sinulle toki kerrotaan sektion riskit (jotka ovat paljon suuremmat kuin alatiesynnytyksessä) ja sitten saat päättää otatko tuon riskin vai et. Riskitöntähän kumpikaan tapa ei ole. Yleisesti sektiot menevät varsin hyvin. Mutta kannattaa muistaa, että päätöksellä on kauaskantoiset seuraukset (mm seuraavia raskauksia ajatellen).
Mä en vaan käsitä, että miksi täällä aina vellotaan tätä kamalaa "muista vaatia ja laita kova kovaa vastaan, niin kyllä sä sitten sen sektion saat" -mielialaa. Kyllähän se on kaikkien lähtökohta, että kaikkein turvallisinta vaihtoehtoa haetaan sekä äidille että lapselle. Ja lopulta kuitenkin kuunnellaan ja kunnioitetaan äidin mielipidettä, jos sektio tuntuu ainoalta vaihtoehdolta.
nro2
Mulle on tehty 3 suunniteltua sektiota, kun esikoisen alatiesynnytys laittoi alapään semmoiseen kuntoon, etten enää saanut sitä tietä lapsia pusata maailmaan. Kaikki 3 sektiota meni oppikirjan mukaan. Mulla on vaan hyvää sanottavaa sektioista, vaikka mielelläni alakautta olisinkin lapset synnyttänyt.
Pelkosektioista mulla ei ole kokemuksia muuta kuin siinä mielessä, että pelkäsin kyllä kaikkia sektioita, mutta kun ei niihin itse juurikaan pysty siinä laveerilla maatessa vaikuttamaan, niin keskityin vaan paranemiseen. Pääsin aina kolmantena päivänä vauvan kanssa kotiin, eikä särkylääkkeitä enää tarvinnu sairaalasta päästyäni syödä.
Mun eka synnytys päättyi kiireelliseen sektioon ja tokalla kerralla pyysin sektiota itse. En asu Suomessa joten sain sektion aika helposti, tosin mun piti käydä "käännytyskurssi" jossa kerrottiin kauhutarinoita sektion riskeistä ja ylistettiin alatiesynnytystä, mutta pidin pääni.
Kaikki sujui tosi hienosti kummallakin kerralla ja toivuin nopeasti, arvetkin on niin huomaamattomat ettei niitä paljaalla silmällä erota.
[quote author="Vierailija" time="28.11.2013 klo 19:31"]
Jep, eli vastauksia otsikon kysymykseen haettaisiin. Kaikkea saamisen vaikeudesta/helppoudesta itse toipumiseen.
Hätäsektiot eivät siis tähän kuulu :)
[/quote]
Kyllä. Niin huono, että et varmaan sitä haluaisi kuulla. Haava infektoitui pahasti, ja alkoi mennä kuolioon. Makasin 2kk sairaalassa, ja pari viikkoa oli sellaista aikaa, ettei tiedetty selviänkö hengissä.
Ei varmaan tarvitse kertoa, että menetin lapseni ensikuukaudet ja imetyksestä nyt ei varmaan tarvitse myöskään sanoa mitään.
Ei tule lapsia enää meille. Ihan jo siksi, että kohdun seudun kudosvauriot on sitä luokkaa, että kohdun repeämisen riski on enemmän todennäköistä kuin epätodennäköistä.
Yksi suunniteltu takana perätilan takia. Ja voin sanoa, etten halua kokea sitä enää koskaan.
Olin 2kk kipeänä, ensimmäiset 2vko oli yhtä helvettiä, lopun ajan siedettävää kipua, mutta kipua oli silti.
En pystynyt sängystäkään nousemaan ilman kipua. Sairaalassakin sain tujua lääkettä, mutta eihän se kauaa kestänyt.
Jos kivun takia haluat sektion, niin ihan ulalla olet.
Kaverini ei myöskään saa enempää lapsia sektion takia. Kohtu kärsi sellaisia vaurioita, että se repeäisi seuraavassa raskaudessa. Itselläni ei onneksi niin käynyt ja pystyin vielä lapsia tekemään. Mutta olihan ne alatiesynnytykset helppoja tuohon sektioon verrattuna!
Itselläni suunniteltu sektio oli rauhallinen ja kaunis tapahtuma. Toipuminen oli nopeaa ja kivut kohtuullisia. Vauvan sain heti heräämöstä palattuani vierihoitoon. Suosittelen lämpimästi.
Ja mitä tulee turvallisuuteen. Vauvan kannalta riskit suunnitellussa sektiossa ovat pienemmät kuin alatiesynnytyksessä. Vauva ei voi altistua esim. hapenpuutteelle. Jos äiti on perusterve ja sektio suunniteltu, on riskit minimaalisia. Äitiyspoleilla ja neuvoloissa toistellaan mantraa: "alatiesynnytys on turvallisin tapa", joka todellisuudessa perustuu tilastoharhaan. Toki sektiosynnytyksissä on tapahtunut enemmän komplikaatioita kuin alatiesynnytyksissä, jos tilastoissa on mukana hätäsektiot, joissa ensin on yritetty alakautta.
Mulla on takana kaksi alatiesynnytytä ja nyt viimeisin lapsi synty suunnitellulla sektiolla psri viikkoa sitten. Itse toimenpidehän ei ol kumonen ja kaikki leni hyvin mutta siitä toipuminen on kyllä alatiesynnytykseen verrattuna sen verran kivuliasta etten toivoisi sektiota edes pahimmalle vihamiehelleni. Etenkin öisin imetys oli yhtä tuskaa alkuun, ei löydy sopivaa asentoa, asenin vaihtaminen on yhtä tuskaa tuntuu että tarvii apua joka asiassa jne.
Sujnniteltu sektio on toki vauvalle turvallisin tapa syntyä, lutta äidille selvästi vaarallisempi ja kyllä ne lmatkin riskit alkaa kiinnostaa kun on muitakin lapsia hoidettavana.. Sektioassasiinä jää vauvalta synnytyskanavan bakteerit saamatta ja altistuu myöhemmin esim allergioille. Lisäksi alkuun voi olla jengitysvaikeuksia ja kodteutta keuhkoissa kun syntymä tapahtuu vauvalle 'yllätyksenä' ilman synnytyshormoneja. Maito nousee hitaammin samasta syystä.
Kaksi suunniteltua sektiota tehty ahtaan lantion takia. Positiivisia kokemuksia olivat kumpikin. Kipulääkkeitä toki piti alkuun käyttää mutta itse en kokenut kipuja mitenkään pahoina vaan ihan (lääkkeillä) hallittavina, ja kun tikit poistettiin 10 päivän jälkeen, oli olo jo suht normaali. Mieluummin olisin synnyttänyt alakautta (syistä joita tässäkin ketjussa lueteltu, mm. lapsen saamat bakteerit, leikkaukseen liittyvät riskit jne), mutta sen verran lämpimät suositukset sektioon tuli lääkäreiltä sektioon että en asiaa sen kummemmin surrut. Riskit myöhemmissä raskauksissa kasvaa, ja jos on tehty 2 sektiota niin synnytystapa on sitten jatkossakin sektio, eikä niitä kovin montaa suositella tehtäväksi joten saattaa rajoittaa lapsilukuakin.
Suunnitellut sektiot voivat rajoittaa lapsilukua lähinnä niissä tapauksissa, jos toivoo yli viittä lasta. Vaikutus seuraaviin raskauksiin rajoittuu yleensä siihen, että jos seuraava lapsi syntyy vuoden sisällä, ei alatiesynnytys ole mahdollinen, mutta sillä ei liene merkitystä niissä tapauksissa, joissa alatiesynnytys ei muutenkaan olisi mahdollinen/toivottu. Kohdun vaurioitumiset sektioissa liittyvät lähinnä hätäsektioihin ja niissäkin lähinnä tapahtumiin, jotka ovat hätäsektioon johtaneet eli epäonnistuneeseen alatiesynnytykseen.