Joulu ja varhainen raskaus?
Olen raskaana, ihan alussa vielä ja olen menossa jouluksi perheeni luokse. Eli jouluna minulla on noin rv 8, enkä haluaisi millään vielä kertoa tästä perheelleni ennen kuin ollaan turvallisilla viikoilla. Onko kenelläkään kokemusta, miten olette pystyneet salaamaan raskauden jouluna? Meillä ainakin on tapana juoda viinejä ja joulupöydästäkin löytyy yhtä ja toista "kiellettyä" ruokaa mm. graavilohta, pehmeitä juustoja ja maksalaatikkoa. Kaikki nuo ovat minun suuria herkkujani ja pidän myös viineistä paljon, joten tiedän perheeni epäilysten (varsinkin äitini!) heräävän heti, jos he huomaavat etten juo tai syö normaalisti. Se ettemme menisikään mieheni kanssa jouluksi perheelleni, ei ole vaihtoehto. Kauan sitten on tästä jo sovittu ja meitä odotetaan kovasti.
Arvostaisin kovasti, jos jaatte kokemuksianne tai ideoitanne! :)
Kommentit (17)
Miksi maksalaatikkoa ei voi syödä? Tai miksi ei voi sanoa, että ei juo viiniä? Meillä joulupöydässä jokainen syö ja juo mitä tahtoo eikä kytätä.
Eipä ollut mun raskaus jouluna mikään salaisuus, kun olin kalpea kuin haamu ja kävin vähän väliä oksentamassa. Piti se nyt tunnustaa, ettei tämä niinkään tarttuvaa ole...
Just näin kuten nro 2 sanoi.
On hienoa, että olet raskaana, onneksi olkoon, mutta älä hyvä ihminen tee asiasta liian vaikeaa.
Maalaisjärjellähän sitä pitäisikin ajatella :) Kai sitä on vähän hysteerinen kun on niin alussa vielä tämän kanssa, eikä vielä oikein käsitäkkään että oikeasti on raskaana!
Kovasti myös houkuttelisi vain pamauttaa uutinen pöytään, koska pitkään ollaan vauvaa toivottu ja vanhempanikin varmasti jo kovasti odottelevat ensimmäistä lastenlastaan. Mutta jotenkin tuntuu etten vain uskaltaisi vielä... Suvussamme on ollut jonkin verran keskenmenoja ja kamalaahan se olisi jos ensin jouluna koko perhe riemuitsisi tulevasta vauvasta ja sitten joutuisikin pian ilmoittamaan ettei vauvaa tulekkaan.
-Ap
Miksi sen mahdollisen keskenmenon kertominen olisi niin kamalaa? Siis tottakai keskenmeno olisi kamalaa, sen ymmärrän. Mutta miksi se pitäisi salata? Ja vielä niinkin läheisiltä kuin omat vanhemmat? Jos teillä on välit kunnossa ja ns. normaalit vanhemmat, niin eiköhän olisi niin, että ainoastaan saisit tukea ja lohdutusta, jos niin ikävästi kävisi. EIkä ole mitään "turvallisia" viikkoja, jonka jälkeen on satavarmaa, että lapsi ei kuole tai synny vaikeasti vammaisena tai mitä tahansa. Aina voi sattua mitä vaan. minä kertoisin asian vanhemmille enkä käyttäisi joulua miettien, miten salaan raskauteni. Jos sulla on aina ollut tapana juoda lasi glögiä, viiniä ruoan kanssa, mahdollisesti joku avec kahvilla, niin kyllä juomattomuuteen fertiili ikäisellä naisella kiinnitetään huomiota.
Ymmärrän miltä susta tuntuu! Itelleni oli ainakin vaikeaa aikaa alkuraskaus, kun tuntui että kaikki muut oikein kyttäsivät mitä syön tai juon. Tai sitten se oli vain omassa päässä eikä ketään oikeasti kiinnostanut :D Jotenkin sitä oli niin paniikissa kun jossain kieltäytyikin saunakaljasta niin heti ajatteli, että nyt kaverit arvas että oon raskaana. Vaikka sitten kun kerroin olivat tosi yllättyneitä. Tai vaan näyttelivät tosi hyvin ;)
Äitisi on varmaan ollut itsekin raskaana joskus. ;D Joten, kerro! Kyllä hän nuo keskenmenojutut ymmärtää. Ei sitten tarvitse salailla, voitte jutella asiasta yms. Elämään kuuluu ilot ja surut, onnen hetkellä kannattaa iloita eikä pelätä ja odottaa surua. Itse menetin kuukausi sitten neljännen "vauvani" rv9 ja sanoisin, että jokainen raskaus on ihme, jokainen raskaus on erilainen ja jokaisen kohdalla sitä haluaa, että kaikki menee hyvin. "Kaikkea saa syödä ja pitää maalaisjärki mukana" ei paljon lohduta jos joku listeria tulee omalle kohdalle. Se raskausaika on lyhyt, samoin kiellettyjen ruokien lista. Kannattaa noudattaa. Paljon on muutakin millä voi herkutella! Onnellista odotusta ap. :)
Miksi et vaan kertoisi ja kertoisi myös, että raskaus on tosi alussa ja et mitä vaan voi vielä tulla eteen.
Itse sain kesällä keskenmenon ja jouduimme sen aikana ottamaan yhteyttä mieheni vanhempiin, oli tosi 'hölmö'olo, kun samalla kertaa saivat tietää raskaudesta jota ei sit ollukaan.
Me ei päästy edes joulupöytän asti kun äitipuoli jo huomasi minun raskauden :) Kieltäydyin saunasiideristä. Eipä tarvinnut sitten enää ruokapöydässä kakistella vaan sai jättää suosiolla viinit ja graavilohet ja juustot muille.
Raskaus tosin meni kesken n. kk kuluttua, pystyipä siitäkin kertomaan heti, kun vanhemmat ja sisarukset jo tiesivät raskaudesta. Kerro ap rehellisesti ilouutinen, niin ei tarvi koko joulua kärvistellä ties minkä tekosyiden kanssa. :)
Oma kokemukseni on se, että aloin oksennella rv 5 tai 6 (en ole aivan varma) päivittäin, mikään ruoka ei pysynyt sisällä. Nyt on menossa rv14 ja voin kertoa, että edelleen oksennan päivittäin, tosin en enää kaikkea, mitä suuhunu laitan.
Joten omalla kohdallani en olisi voinut mitenkään salata asiaa!
Etkö kertoisi mahdollisesta keskenmenosta edes äidillesi? Ei ole mitään turvallisia viikkoja. Jokainen ihminen tietää, että voi tapahtua mitä vaan. En ymmärrä tuollaista salailua. Ruokien kanssa voit käyttää maalaisjärkeä, mutta viiniä et ota tippaakaan.
AP. Ymmärrän sinua hyvin, sillä en itsekään tahtonut kertoa perheelleni ennen kuin keskenmenonriski oli ohi. Kaikki perheet eivät reagoi huonoihin uutisiin siten kuin toivoisi, ja itse opin sen karvaasti ensimmäisen keskenmenoni jälkeen. Siksi en seuraavassa raskaudessa hiiskunutkaan asiasta kenellekään ennen kuin vasta myöhemmin.
Mikäli iso pahoinvointi ei vaivaa, niin syöt normaalisti ja 2:n ohjeiden mukaan. Jos teillä on auto, niin sinä olet kuski, minkä varjolla voit selittää juomattomuuden (tai esim sen että otat vain yhden lasin viiniä)
"Kaikkea saa syödä terveellä järjellä".
Minulle terve järki sanoo että jos pehmeissä juustoissa ja graavilohessa on 10% mahdollisuus sairastuttaa sikiö listeriaan, jätän ne kokonaan syömättä. Riski on todella todella pieni, mutta olemassa.
Mutta joo ap, minä söisin niitä muita herkkuja tekemättä asiasta numeroa.
Juuri tämän päivän iltalehdessä tai iltasanomissa oli juttua, kuinka kolmen eri valmistajan graavilohista löytyi listeriaa, yksi luokiteltiin syömiskelvottomaksi. Eli älä nyt ainakaan syö ihan mitä vaan paljastumisen pelossa. Itse kyllä kertoisin suoraan, tuki mahdollisen keskenmenon jälkeen olisi tarpeen enkä tajua miksi omille vanhemmilleen ei voi kertoa ennen sitä maagista rv12.
[quote author="Vierailija" time="10.12.2014 klo 21:08"] Itse kyllä kertoisin suoraan, tuki mahdollisen keskenmenon jälkeen olisi tarpeen enkä tajua miksi omille vanhemmilleen ei voi kertoa ennen sitä maagista rv12.
[/quote]
Heh vanha ketju, vaikka ehkä jollekulle ajankohtainen tänäkin jouluna. Sen verran kommentoisin kuitenkin että kaikki eivät ole superläheisiä vanhempiensa kanssa, ja esimerkiksi itselläni on sellainen äiti jonka mukaan jokainen pienikin vastoinkäyminen on maailman loppu. Sellaisille ihmisille ei ihan heti tuollaisia uutisia tulisi kerrottua.
Suomalaiset juustot on hyvin usein pastöroidusta maidosta valmistettuja, joten otat jotain varmoja valintoja. Maksalaatikkoa voit varmasti syödä, kunhan et koko laatikkoa vedä keskenäsi. Otat vähän viiniä lasiin mutta lantraat sen vedellä ensimmäisen tilaisuuden tullen, tai sit skippaat sen ihan vaan suoraan.
Mun neuvolatätini aikoinaan sanoi, että kaikkea voi syödä kunhan pitää maalaisjärjen mukana. Minusta se on edelleen järkineuvo kenelle tahansa raskaana olevalle.
Toisaalta, olishan tuo raskausuutinen joululahja parhaasta päästä. Mutta ymmärrän kyllä, jos et halua sitä julkistaa.