Järkipuhe ei enää tehoa. Miten saan vaimoni lopettamaan herkuttelun?
Aluksi yritin sanoa hienovaraisesti mutta nopeasti siirryin suoraan puheeseen mutta ei toimi. Kotiin en osta herkkuja ja kokkailun meillä hoidan minä ja vaimo valittaa että jää nälkäiseksi. Ei pitäisi jäädä, koska tekemäni lämmin ruoka on terveellistä ja monipuolista. Olen kokannut samoja ruokia illanistujaisissa ja kaikki kehuvat paitsi oma vaimo. Joka ilta vaimo makaa sohvalla katsoen netflixiä ja mässyttää sipsejä, sokeri limsaa, jäätelöä ja karkkia. Paino vaimolla noussut +10 kiloa vuodessa ja tähän on saatava loppu!
Kommentit (44)
Vaimosi napostelee, koska jää ruoastasi nälkäiseksi sinä keittiönatsi.
Et voi mitenkään muuttaa toista. Anna paisua, oma valinta. Poks vaan. Vaihtamalla paranee.
Et saa muutettua häntä, mutta voit itse lähteä. Onko vaimo herkutellut alusta asti? Jos on, miksi asia häiritsee noin paljon vasta nyt? Kuvittelitko että hän muuttuu erilaiseksi ihmiseksi kun menette naimisiin, vai?
Miksi hän ei tee omia ruokiaan, jos sinun kokkailusi eivät kelpaa?
Joka tapauksessa ihan älytöntä olla suhteessa, jossa kumpikaan ei rakasta eikä arvosta toista yhtään. Jätä se sika!
No vastaanpa tähän provoon että mielestäni jatkuva mussutusnapostelu on ällöttävän näköistä. On kuin aikuinen tarvitsisi tutin. Inhoan katsoa sellaista aivotonta käsi sipsipussiin ja suuhun-touhua, tai kuulla jotain jatkuvaa karkinimeskelyä. Yäk. Puuttuu vain vaipat.
Älä huoli. Kun vaimo ihastuu johonkin seksikkääseen ihanaan mieheen, joka näkee hänet haluttavana, hän alkaa laihduttaa.
Nimim. Kokemusta on
Jo sana "herkuttelu" on ällöttävä. Kuulostaa siltä kuin hikinen pullukka ihminen vetäisi itsensä ähkyyn ja koomatilaan.
Jätä se selkärangaton mässyvalas!
Vierailija kirjoitti:
Jo sana "herkuttelu" on ällöttävä. Kuulostaa siltä kuin hikinen pullukka ihminen vetäisi itsensä ähkyyn ja koomatilaan.
Napostelu on vielä ällöttävämpi. N a p o s t e l u. Napnapnams. Yäk yäk yäk.
Vaimosi tietää mitä haluaa. Sinä et.
Et mitenkään. Lähde suhteesta ja hanki urheilullinen ja hoikka nainen.
Anna sen lihoa, nakkaa eropaperit netissä eteenpäin vaa ja kattele pattayan reissua .
Vierailija kirjoitti:
Et mitenkään. Lähde suhteesta ja hanki urheilullinen ja hoikka nainen.
Höps. Tunnen parikin tuttua, jotka mässyttävät karkkia, sipsejä, jäätelöä ja ihan joka päivä niitä tolkuttomasti jauhavat, silti eivät ole lihavia, vaan ihan luikkulaihoja.
Itse pulskana vältän kaikkea herkkuja, silti en laihdu - vähänkös keittää!
Terveellistä ja ravitsevaa ruokaa on syytä olla myös riittävästi, niin ei tarvis napostella.
Kuka kokkaan illanistujaisiin peruskotiruokaa?
Voisiko taustalla olla taipumusta tunnesyömiseen eli käsittelee jotain ikävää tunnetta ruualla?
Vierailija kirjoitti:
Älä huoli. Kun vaimo ihastuu johonkin seksikkääseen ihanaan mieheen, joka näkee hänet haluttavana, hän alkaa laihduttaa.
Nimim. Kokemusta on
Tää muuten on jännä juttu. Itsellä ei kokemusta, koska olen upea näineenkin. ;)
Muutamaa kaveria vierestä seuranneena. VAU! Kun oman miehen mielenkiinto lopahtaa voi testata halukkuuttaan muualla. Sitten voikin ruokakaappihullun jättää omaan arvoonsa sen jälkeen, kun match löytyy.
Vaimosi on seksuaalisesti turhautunut.
En tiedä, oletko osa ongelmaa.
Ravintoköyhä ruoka saa syömään yhä lisää. Keho ei saa tarvitsemiaan ravinteita.
Ruoan tulee sisältää vitamiineja, kivennäis-, hivenaineita, antioksidantteja, fytoravinteita, välttämättömiä rasvahappoja, kuitua...
Höttöruoka pois.
Vettä, liikuntaa ja unta.
Vaimo voi tunnesyödä, kun stressaat hänen mitoistaan.
0/5. Tyylisi on niin tunnistettavissa.