Ööö.. Terolut-kuuri päällä ja menkat kp 15???
Olen saanut Terolut-kuurin kuukautisten poisjäämisen takia.. kierrot ovat ihan sekaisin. Joko ne on jääneet välistä tai superlyhyitä/välivuotoa. Ikää on 33 ja kaksi kiertoa olen terolutia nyt syönyt. Paino on normaalipainon alarajalla, harrastan melko paljon liikuntaa myös. Laihtunut en nyt ole.
Kävin siis gynellä. Ultrattiin, otettiin papa ja kilpirauhas- sekä prolaktiiniarvot. Mitään selittävää ei löytynyt. Noh.. Nyt tosiaan kierron 15. päivä ja otin tänään ensimmäisen terolutin (määrätty kp 15 alkaen 10 päivää eteenpäin) ja äsken kävin vessassa ja katselin että no komiaa.. ihan on ruskeaa tuhrua, että joko ne menkat nyt sitten alkaa??
Syönkö mä ton 10 päivää ny tuota kuitenkin?? Häh?
Kommentit (9)
Oon kiitollinen jokasesta kokemuksesta, jonka jaatte Teroluteihin liittyen! En nyt yhtään tiedä mitä mun pitäis tehdä?
Pliiiiiiis. Gyneä? Asiasta tietävää hoitajaa tai anyone?? En lopeta ennen ;D
no jios on pelkkää ruskeeta tuhrua niin tietenkin syöt. Tiputtelua vuotoa on jokseenkmin normaalia.
jos juuri on kaikki katsottu, niin tuskin mitään akuuttia hätää on. Kenties voi olla niin, että joku toinen hormoni sopisi sinulle paremmin, niin noita tiputteluja ei tulisi. Mutta minä en ole hoitoalan ihmisiä, joten mene gynelle.
Pitäiskö sun vähän syödä enemmän ja hellittää treeniä?
Ehkä.. Mitäs jos ne menkat nyt kumminkin alkaa? Sellainen olo on ristiselässä, että lievästi kipuilee niinkuin menkat olisi ihan just alkamassa.
ap
No ei se terolut mikään ihmelääke ole jos kierto on sekaisin niin se on!
Minulle se ei ainakaan auttanut ja oireina on tiputteluvuoto joka alkaa yl. viikko ennen kuukautisia mutta joskus jo oviksen aikaan :(
Jatkat vaan lääkkeen ottamista ohjeen mukaan ja parin kk päästä tiedät oliko siitä hyötyä vai ei.
Tää on ihan yhtä hölmö kysymys kuin se että ylipainoinen kyselee miksi ei raskaudu. -_- Eikö lääkärisi huomauttanut painostasi mitään?
Voi osaisko joku neuvoa? Vai onko välivuotoa?