Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pelkään, että minulla on kohdunkaulan syöpä!

Vierailija
02.11.2013 |

Puolen toista vuoden ajan mulla on ollut kuukautis häiriöitä, monesti jäivät kokonaan välistä ja pisimmillään olivat 3kk kadoksissa. Kävin ekan kerran lääkärissä viime talvena jolloin todettiin ultrassa toisessa munasarjassa kysta. Papa-kokeessa tuli diagnoosi ASC-US eli että jotain muutosta on limakavoilla ja että pitää uuteen kokeeseen vuoden päästä.

 

Kystan kontrollissa kävin alkukesästä ja se oli kadonnut. Papa-tulokseen lääkäri ei kommentoinut mitään mutta keväästä asti kuukautiset tulleet suhteellisen säännöllisesti.

 

Nyt on pari viikkoa ollut ruskeaa limaista vuotoa joka alkoi kierron puolivälissä. Pelkään todella paljon että mulla on kohdunkaulan syöpä. Siskoni kuoli nuorena syöpään ja pelkään sitä tautia hysteerisesti, mulla on 3 pientä lasta.

 

Voiko uuteen papakokeeseen mennä tällaisen vuodon aikana?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kaksi