Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

6vuotiaan lääkkeen ottaminen..

Vierailija
29.10.2013 |

Oisko kellään hyviä neuvoja,miten saan 6 vuotiaan ottamaan lääkkeen? Kyse nestemäisestä lääkkeestä ja ollaan yritetty pistää mehun sekaan,eikä sekään auta..

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä siinä sitten tökkii? Maistuuko se lapsen mielestä pahalta vai onko hänellä vain ennakkoluuloja? Jos lapsi saisi jonkin pienen palkinnon siitä, että ottaa lääkkeen nätisti?

Vierailija
2/7 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avaa suu ja lääke syödään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

en todellakaan osaa neuvoa. itselläni on useampi lapsi, joista yksi ei yksinkertaisesti koskaan ole pystynyt ottamaan lääkettä yökkäilemättä. hän kävi viikonloppuna kotona ja joutui ottamaan buranan ja yökkäili edelleen silmät vetistäen, että sai sen alas. hän on nyt 20-vuotias. muitten kanssa ei ole koskaan ollut ongelmia. eli itseäni en voi kehua siitä, että saan lapset ottamaan lääkkeensä helposti.

peukkuja pidän, että joku toinen keksii sulle toimivan keinon.

Vierailija
4/7 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruiskulla suuhun

Vierailija
5/7 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääke on oikeesti pahaa,itse maistoin sitä tipan. Lahjominen ei onnistu ja jos yrittää väkisin antaa,tulee välitön kyökkiminen.

Vierailija
6/7 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä lääkkeestä on kyse? Olisiko sitä saatavana tablettimuodossa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
29.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääke ruiskuu. Lapsi syliin, niin että hänen päänsä on rintaasi vasten kainalossa ja kätesi lapsen ympärillä. (lapsen pää tulee hiukan takakenoon, mutta ei niin paljon, että kurkkuun tulee lukko). Sitten laitat ruiskun lapsen poskeen (näin ei vedä lääkettä henkeen) ja painat lääkettä lapsen suuhun 1-2ml ja odotat, että lapsi nielaisee. Toistat kunnes ruisku on tyhjä. Jos lapsi vastustelee niin pidät napakammin kiinni. Kun lääke on otettu anna lapselle jotain mielusta syötävää tai juotavaa, niin maku häviää suusta (suklaavanukas tai jugurtti on hyviä)

 

Äl kysy haluaako lapsi ottaa lääkkeensä tai surkuttele lääkkeen ottoa. Ilmoita vain rauhallisesti, että nyt syliin on aika ottaa lääke. Jos lapi ei tule vapaaehtoisesti, niin nappaa syliin. Sitten annat lääkkeen ja herkun.

 

Älä tee lääkkeenotosta numeroa tai ongelmaa. Lääkkeen otto on aikuisen määräämä toimenpide siinä missä hamapaidenpesu tai oman huoneen siivoaminenkin ja se tehdään ajallaan ja siitä ei neuvotella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kuusi